کد خبر: 010403163494
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهروزنامه

۱۴.۲ درصد؛ نرخ رشد تشکیل سرمایه در فصل چهارم

بنابر اعلام رئیس بانک مرکزی، پارسال نرخ رشد تشکیل سرمایه معادل ۶.۷ درصد بود که امسال افزایش پیدا کرده و به ۷.۲ درصد رسیده و نکته بسیار قابل توجه نرخ بسیار خوب رشد تشکیل سرمایه در فصل چهارم است که برابر ۱۴.۲ درصد بود.

به گزارش عصراقتصاد، محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی، گفت: نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته ۵ درصد بوده و این نرخ رشد قابل قبول و خوبی است.

همچنین در سال (۲۰۲۳ میلادی) طبق گزارش بانک جهانی، بالاترین نرخ رشد متعلق به ایران بوده که این عدد به قیمت بازار است.

رئیس بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: رشد تشکیل سرمایه خوب و در سال گذشته ۶.۷ درصد بود و امسال به ۷.۲ درصد رسیده است. همچنین نرخ رشد بخش نفت در سال ۱۴۰۱، ۱۰ درصد بود که به ۱۴.۷ درصد در سال گذشته افزایش یافت. نرخ رشد صنایع و معادن در سال گذشته ۴.۵ درصد و در بخش ساختمان نرخ رشد در سال گذشته به ۷.۱ درصد افزایش یافته و نرخ رشد خدمات در سال ۱۴۰۲، ۳.۸ درصد بود.

وی افزود: با توجه به متوسط نرخ رشد کشور در سال‌های گذشته و به ویژه سایر کشورها در سال (۲۰۲۳ میلادی) بر اساس گزارش اخیری که بانک جهانی اعلام کرده بالاترین نرخ رشد متعلق به ایران با ۵ درصد بوده و همه کشورهای همسایه و کشورهای منطقه نرخ رشد پایین‌تری از ایران داشتند و با توجه به روند سال‌های گذشته نرخ رشد ۵ درصد یک نرخ رشد شتابان و قابل قبولی است که امیدواریم همچنان این نرخ رشد در سال جاری هم ادامه داشته باشد.

فرزین به نرخ رشد تشکیل سرمایه در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ رشد تشکیل سرمایه همچنان نرخ رشد بسیار خوبی است. پارسال نرخ رشد تشکیل سرمایه معادل ۶.۷ درصد بود که امسال افزایش پیدا کرده و به ۷.۲ درصد رسیده و نکته بسیار قابل توجه نرخ بسیار خوب رشد تشکیل سرمایه در فصل چهارم است که برابر ۱۴.۲ درصد بود.

رمز رالت را در کشور اجرایی می‌کنیم

وی گفت: رمز رالد را در کشور اجرایی می‌کنیم که این پول نقد به صورت الکترونیکی است و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا نیازهای خرد جامعه را تأمین ‌کند. این طرح منافع بلندمدت دارد و در خصوص رمز ارزها اقدامات خوبی انجام شده و مقررات به‌زودی ابلاغ می‌شود، سندی از سوی بانک مرکزی تهیه شده است که به‌زودی اطلاع رسانی می‌شود.

جزییات رشد سرمایه‌گذاری ۱۴۰۲

در همین راستا محمد شیریجیان؛ معاون سیاست گذاری پولی بانک مرکزی در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت سرمایه گذاری در کشور و مقایسه آن با دهه گذشته گفت: براساس جدیدترین محاسبات این بانک، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سال ۱۴۰۲ معادل ۷.۲ درصد است که نسبت به سال ۱۴۰۱ معادل نیم واحد درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: میانگین رشد واقعی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در طی سال‌های ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۹ معادل منفی ۷.۱ درصد بوده است در حالی که میانگین این شاخص از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ (مقارن دولت سیزدهم) معادل ۴.۶ درصد بوده است.

شیریجیان اضافه کرد: همچنین رشد سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سال ۱۴۰۲ معادل ۷.۱ درصد است که نسبت به رشد ۱.۲ درصدی این شاخص در سال ۱۴۰۱ معادل ۵.۹ درصد افزایش یافته است.

معاون سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی ادامه داد: میانگین رشد واقعی سرمایه گذاری در بخش ساختمان در طی سال‌های ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۹ معادل منفی ۷.۱ درصد بوده است در حالی که میانگین این شاخص از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ (دوران دولت سیزدهم) معادل ۲.۳ درصد بوده است.

وی افزود: همچنین رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی و بخش دولتی به قیمت های جاری در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با ۴۶.۲ درصد و ۵۲.۷ درصد بوده است.

شیریجیان اضافه کرد: رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین آلات (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سال ۱۴۰۲ معادل ۷.۹ درصد بوده است.

معاون رئیس کل بانک مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: گفتنی است میانگین رشد واقعی سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات در طی سال‌های ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۹ معادل ۹/۹- درصد بوده است در حالی که میانگین این شاخص از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ (دوران دولت سیزدهم) معادل ۱۱.۸ درصد بوده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا