کد خبر: ۲۸۰۷۹۹4842
  لینک کوتاه:
روزنامهبورس

 ۶۰۰ هزار میلیارد ریال صکوک در بازار سرمایه در حال معامله است

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی، در حال حاضر بالغ بر ۶۰۰هزار میلیارد ریال صکوک در بازار سرمایه در حال معامله است. این اوراق بر اساس قراردادهای اجاره، خرید دین، رهنی، مرابحه و منفعت جهت تامین مالی شرکت های خصوصی و دولتی در حوزه های گوناگون از جمله معدن، پتروشیمی، راه آهن، خودروسازی، هواپیمایی، ارتباطات و غیره منتشر شده‌اند.

غلامرضا ابوترابی با اعلام خبر فوق به سنا، گفت: این اوراق از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران و شرکت فرابورس ایران منتشر شده و قابل خرید و فروش است. نرخ بازده صکوک ثابت بوده و قیمت هر ورقه آن در بازار سرمایه یک‌میلیون ریال است. سرمایه‌گذارانی که دارای کد بورسی باشند، جهت خرید صکوک می‌توانند با مراجعه به وب سایت sukuk.ir و انتخاب نماد/نمادهای اوراق در حال معامله از طریق کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی توضیح داد: تمامی این اوراق به استثناء نمادهای اجاد۱، افاد۱ و ۲، گندم۲ و سلامت۶ که مربوط به طرح تامین مالی دولت است، بازارگردان دارند و پرداخت اقساط و مبالغ اصل اوراق در سررسید از طریق بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌ها و همچنین توثیق سهام به نفع شرکت واسط مالی مربوطه تضمین شده‌اند؛ علاوه بر اینکه مالکیت دارایی یا منافع مبنای انتشار طی دوره عمر اوراق به وکالت از طرف خریداران اوارق به شرکت واسط مالیSPV) ) منتقل می‌شود.

به گفته ابوترابی، تاکنون مجموعاً بالغ بر ۶۷۱هزار میلیارد ریال صکوک در بازار سرمایه منتشر و ۷۱هزار میلیارد ریال آن سررسید شده و مابقی در حال معامله است که در این میان انتشار اوراق منفعت با ۴۸درصد بیشترین حجم صکوک منتشره را به خود اختصاص داده و این درحالی است که در عرصه جهانی صکوک، ساختار مرابحه و وکالت به ترتیب در حوزه صکوک منتشره داخلی و صکوک منتشره بین‌المللی بیشترین سهم را دارند؛ به طوری که در سال میلادی گذشته ۳۲درصد از اوراق مالی اسلامی داخلی در قالب عقد مرابحه منتشر شدند و در حوزه صکوک منتشره بین‌المللی نیز عقد وکالت با ۵۶ درصد بیشترین حجم را به خود اختصاص داد.

او افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون شش مورد انواع صکوک برای تامین مالی شرکت‌های لبنیات و بستنی دومینو، کرمان موتور، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک مسکن و شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری آزادراه حرم تا حرم مجموعاً به ارزش ۴۶هزار میلیارد ریال منتشرشده و ۱۱مورد انواع صکوک مجموعاً بالغ بر ۱۳۸هزار میلیارد ریال در دست انتشار است که موافقت اصولی آنها از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادرشده و شرکت‌های مربوطه در حال طی اقدامات لازم جهت اخذ مجوز انتشار اوراق هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا