کد خبر: 111202153051
اقتصاداقتصاد کلانبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانیروزنامه

نزول ۱۴.۴ درصدی تورم تولیدکننده

براساس اعلام بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده با کاهش ۱۴.۴ واحد درصدی، از ۴۲.۴ درصد در اسفندماه ۱۴۰۱ به ۲۸ درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسید.

به گزارش عصراقتصاد، در ادامه اتخاذ سیاست های کنترل تورم بانک مرکزی در دولت سیزدهم با هدف تقویت بخش تولید و عرضه، کاهش فشارهای هزینه تولید در اقتصاد وکنترل رشد تقاضا از معبر کنترل رشد نقدینگی و مدیریت انتظارات تورمی به واسطه پیگیری سیاست‌ تثبیت اقتصادی، نتایج قابل توجهی در زمینه کنترل نرخ تورم بدست آمده است.

به طوریکه، تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده در پی استمرار پیگیری سیاست تثبیت اقتصادی و کاهش نوسانات نرخ ارز روند نزولی خود از ابتدای سال جاری را ادامه داده و با کاهش ۱۴.۴ واحد درصدی، از ۴۲.۴ درصد در اسفندماه ۱۴۰۱ به ۲۸ درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسید.

بررسی تحولات شاخص بهای تولیدکننده به تفکیک گروه‌های اصلی «کالا» و «خدمت» در سال جاری حاکی آن است که تورم نقطه به نقطه گروه اختصاصی «کالا» با کاهش ۱۶.۵ واحد درصدی از ۴۱ درصد در فروردین‌ماه سال جاری به ۲۴.۵ درصد در بهمن‌ماه رسیده است. همچنین تورم نقطه به نقطه گروه اختصاصی «خدمت» از ۴۰.۰ درصد در فروردین‌ماه به ۳۶.۲ درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسیده است.

همچنین بررسی تحولات شاخص بهای تولیدکننده در این دوره حاکی از بهبود در روند تورم این شاخص است؛ به طوریکه تورم دوازده‌ماهه شاخص بهای تولیدکننده از ۸۲.۶ درصد در شهریورماه سال ۱۴۰۰ به ۳۴ درصد در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ کاهش یافته که موید کاهش ۴۸.۵ واحد درصدی در این مقطع است.

تورم ماهانه شاخص بهای تولیدکننده در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ رقم ۱.۲ درصد را ثبت نمود. بررسی تورم ماهانه به تفکیک گروه‌های اختصاصی «کالا» و «خدمت» حاکی از تورم ۱.۸ درصدی گروه کالا (ضریب اهمیت ۶۵.۷ درصد) با سهم از تورم ۱.۲ واحد درصد و تورم ۰.۳- درصدی خدمات (ضریب اهمیت ۳۴.۳ درصد) با سهم از تورم ۰.۱- واحد درصد می‌باشد که نشان می‌دهد تورم ماهانه بهمن‌ماه تماماً از ناحیه اقلام کالایی سبد شاخص بهای تولیدکننده بوده و اقلام خدماتی تأثیر کاهنده داشته‌اند.

تورم نقطه‌ای در بخش لوازم خانگی نزولی شد

از سوی دیگر درحالیکه تورم نقطه ای هتل و رستوران و پوشاک در بهمن‌ماه جاری به ترتیب بیش از ۲۰ و ۱۰ درصد نسبت به شاخص کل تورم بیشتر شده است، تورم لوازم خانگی با قرار گرفتن زیر تورم شاخص کل و ۷ گروه کالایی دیگر رو به کاهش است.

در هفته گذشته مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف‌کننده در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد که براساس این شاخص تورم نقطه به نقطه یعنی شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۸ درصد افزایش داشته است، البته تورم در برخی اقلام مانند خوراکی و حبوبات شاهد کاهش بوده به طوریکه تورم حبوبات ۵.۹ درصد و گوشت و مرغ حدود ۰.۴ درصد نسبت به ماه قبل کاهش را تجربه کرده است.

در سایر اقلام به خصوص بخش‌هایی که وزن آنها در سبد هزینه خانوار بالاست، تورم با کاهش روبرو نبوده و هنوز سطح عمومی قیمت‌ها در کالاهایی مانند مسکن، انرژی و پوشاک نسبت به شاخص کل بالاتر است اما در همین شرایط برخی بخش‌ها توانسته‌اند از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته و با کاهش تورم به کم کردن هزینه‌های سبد مصرفی خانواده‌ها کمک کنند.

از جمله بخش‌های پرمصرف در هزینه‌های مردم که ارتباط مستقیم با کیفیت زندگی آنها دارد، محصولات لوازم خانگی است؛ این گروه کالایی برخلاف ۷ گروه کالایی و خدمات دیگر یعنی هتل و رستوران، پوشاک و کفش، دخانیات، آموزش، تفریح و فرهنگ، مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها و کالا و خدمات متفرقه در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ کمتر بوده است.

همچنین در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ بنا به اعلام مرکز آمار ایران شاخص کل تورم به ۳۵.۸ درصد رسید اما شاخص تورم لوازم خانگی با قرار گرفتن روی عدد ۳۳.۵ درصد، حتی کمتر از شاخص کل به ثبت رسید.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا