کد خبر: 04020130046
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیروزنامه

همه چیز درباره انواع اسکناس دلار موجود در ایران

انواع اسکناس دلار موجود در ایران چیست؟

دلار در ایران در انواع مختلف استفاده می‌شود. شناخت انواع اسکناس دلار کمک می‌کند تا متناسب با نیاز بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

در اینجا می‌خواهیم انواع اسکناس دلار موجود در ایران را معرفی کنیم اما باید دقت داشته باشید که ما در حال حاضر سه نرخ ارز داریم. ارز کاهالای اساسی، ارز آزاد و دلار نیمایی این سه دسته هستند.

دلار مسافرتی

قیمت دلار مسافرتی در حال حاضر برابر با نرخ دلار آزاد است در صورتی که طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، ارز مسافرتی باید یک درصد بالاتر از دلار نیمایی قیمت گذاری شود. اما به دلیل نبود ارز ثانویه مطابق با دلار آزاد محاسبه می‌گردد.

انواع اسکناس دلار

دلار شرکت هواپیمایی

یکی دیگر از انواع اسکناس دلار موجود در ایران، دلار شرکت‌های هواپیمایی است. قیمت این دلار بر قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار است.

به همین علت با بالا رفتن قیمت دلار، قیمت بلیط هواپیما هم گران شد. برای حل این مشکل با مذاکراتی انجام شد تا این شرکت‌ها نیز بتوانند ارز نیما دریافت کنند.

دلار حج

دلار حج برای پرداخت هزینه سفر به حجاج پرداخت می‌شود.به طوریکه برای هر فرد ۲۰۰ دلار ارز در نظر گرفته شده و نرخ آن کمتر از دلار آزاد است.

ارز دولتی

منظور از ارز دولتی، دلار ۴۲۰۰ تومان است. شاید بارها در خبرها درباره ارز دولتی شنیده باشید. ارز دولتی برای واردات و یا به اقلام خاصی تعلق می‌گیرد. دولت برای این منظور ۲۵ کالای اساسی از جمله گوشت، روغن، چایی و … را در نظر گرفته است.

البته ناگفته نماد که در سال گذشته برخی از شرکت‌ها به بهانه واردات ارز دولتی دریافت کردند در حالی که از دلارها در جای دیگر استفاده کردند.

به همین علت این مساله در بسیاری از محافل اقتصادی مطرح شد که باید نظارت دقیقتری بر روی روند کاری دریافت کنندگان ارز  انجام شود. تا مشکلات اقتصادی رخ ندهد.

دلار تهران

همانطور که از اسمش پیداست به دلاری گفته می‌شود که در تهران معامله می‌شود. مقدار نهایی برای این دلار بسته به مناطق مختلف تهران می‌تواند متفاوت باشد. شایعات متداول در بازار را بشناسید.

انواع اسکناس دلار

دلار مشهد

دلار مشهد در میان دلالان دلار این روزها زیاد رد و بدل می‌شود. این دلار در مشهد خرید و فروش می‌شود. اما آنچه باعث معروف شدن این دلار گشته است، قیمت کمتر آن نسبت به دلار تهران است.

اما چه چیزی باعث شده تا دلار مشهد ارزانتر از دلار تهران باشد. در شرایطی که نوسانات ارز زیاد است، شرایط جغرافیایی بر نرخ ارز تاثیرگذار است. در نقاط مرزی نیز مبادله‌ها بیشتر به صورت نقدی انجام می‌شود. از همین رو نرخ ارز نسبت به دیگر نواحی کمتر خواهد بود.

دلار نیمایی

نیما نام سامانه‌ای است که از طریق آن معاملات انجام می‌شود. زمانی دلار نیما مطرح شد که دولت مقرر کرده بود صادر کنندگان دلار خود را با نرخ ۴۲۰۰تومان به وارد کنندگان بفروشند.

در بسته ارزی جدید قیمت دلار نیما میان صادر کننده و وارد کننده می‌تواند به صورت توافقی تعیین شود. در حال حاضر قیمت دلار نیما چیزی میان دلار آزاد و دولتی است.

دلار فردایی

دلاری که امروز معامله و فردا تحویل می‌شود.قیمت دلار ۵ردایی هم تخت تاثیر نوسانات قرار می‌گیرد و بر اساس بازار غیر رسمی بالا و پایین می‌رود.

دلار سلیمانیه

دلار سلیمانیه هم مانند دلار مشهد و تهران است. با این تفاوت که قاچاقچیان بازار ارز ایران، عراق و ترکیه نیز در آن نقش دارند. با این تفاوت که دلار سلیمانیه از دلار مشهد و تهران ارزانتر است.

دلار هرات

دلار هرات هم مانند دلار سلیمانیه و حتی ارزانتر از آن است.

حواله دلار

صرافی‌هایی که در خارج از کشور حساب ارزی دارند می‌توانند دلار برای افراد حواله کنند که چون اسکناس در اینجا حضور ندارد قیمت آن مقداری از دلار نقدی کمتر است.

سخن آخر

دلار ارز رایج در تمام دنیاست. در ایران نیز با توجه به تحریم‌های اخیر قیمت آن با نوسانات افزایشی و کاهشی مواجه شده است.

به طوریکه اخبار سیاسی داخلی و خارجی باعث تغییرات نرخ ارز در ایران می‌شود. از همین رو به یکی از اهداف سرمایه گذاری نیز تبدیل شده و بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری دلار خریداری می‌کنند.

شناخت انواع اسکناس دلار موجود در ایران به شما کمک می‌کند تا شناخت دقیق از این ارز خارجی داشته باشید و دچار مشکل نشوید.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا