کد خبر: ۱۸۰۹۹۹7942
لینک کوتاه:
کشاورزی

آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد

وزارت جهاد کشاورزی ردیف اعتباری اختصاصی ۳۰۰ میلیارد تومانی از سازمان برنامه و بودجه کشور برای فاز نخست اجرای پایش کمیت و کیفیت خاک کشاورزی کشور درخواست کرده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارتخانه با بیان این مطلب افزود: در قانون حفاظت از خاک کشور، ما ملزم به تهیه نقشه های کمّیت و کیفیت خاک کل کشور و به ویژه خاک کشاوزی و تعیین تمام عوامل موثر در تولید و پایداری و حفاظت خاک شده ایم که اجرای آن با توجه به هزینه های مربوط به تکنولوژی های موجود و تهیه نقشه ها، نیاز به اعتبارات دارد.

جهانبخش میرزاوند با بیان این که پایش کیفیت خاک بسیار زمانبر و هزینه‌بر تر از پایش کمیت خاک است، اظهار کرد: برای اندازه گیری عناصر غذایی و عناصر آلوده کننده در خاک به مواد شیمیایی خاصی نیاز است که با نوسانات ارزی، قیمت آن نیز تغییر می کند.

وی اظهار داشت: تهیه نقشه پایش کمیت و کیفیت کل خاک کشور در مقیاس مدیریت پذیر در صورت تامین اعتبار در یک بازه ۱۰ ساله انجام خواهد شد و بهره بردار و کارشناس پهنه می تواند از چنین نقشه ای برای مواردی همچون توصیه کودی، حفاظت از خاک در برابر آلودگی، بالا بردن بهره وری آب و نهاده های کشاورزی استفاده کند.

میرزاوند در ادامه از تحویل آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت خبر داد و گفت: برای عملکرد بهتر و استفاده از ظرفیت های این قانون، آیین نامه اجرایی آن به طور جامع با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اخذ نظر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه تهیه و هفته گذشته به هیات دولت برای تصویب ارسال شد.

وی اضافه کرد: آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک در ۳۰ ماده تهیه شده است و دستورالعمل های اجرایی و فنی با جزییات بیشتر نیز باید برای آن تهیه شود.

مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال گفت: ما سیاست های کلان و خط مشی های کلی خاک کشور را به عنوان نقشه راه برای حفظ امنیت غذایی و صیانت از منابع خاک در آینده، تهیه و همزمان با آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت ارسال کرده ایم که پس از تصویب قابلیت اجرایی خواهد داشت.

وی، بهره برداری پایدار و مدیریت بهینه خاک را چشم انداز اجرای برنامه ها و سیاست ها در حوزه خاک کشور عنوان کرد و اذعان داشت: حفظ تنوع زیستی خاک، افزایش قدرت باردهی و جلوگیری از آلودگی خاک از رویکردهای قانون حفاظت از خاک است و چنانچه تخلفی در حوزه خاک صورت بگیرد، ضمانت اجرایی برای برخورد با متخلف در این قانون دیده شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا