کد خبر: ۱۷۰۹۹۹7719
  لینک کوتاه:
روزنامهگردشگری

ابلاغ استمهال ‌تسهیلات گردشگری از سوی بانک مرکزی به تمامی بانک‌ها

معاون گردشگری کشور ابلاغ از نامه بانک مرکزی به تمامی بانک‌ها برای استمهال ‌تسهیلات گردشگری خبر داد و اعلام کرد تمام فرایندها برای اجرایی شدن مصوبه دولت طی شد.

ولی تیموری در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به رعایت نشدن مصوبات دولت از سوی سازمان امور مالیانی، بیمه و بانک‌ها گفت: در حالی که بر اساس مصوبه دولت قرار بود امهال‌هایی برای تاسیسات گردشگی به منظور جبران خسارات ناشی از کرونا، انجام شود ولی بخش خصوصی اعلام می‎کرد که این مصوبه اجرایی نشده است.

وی افزود: در مصوبه دولت قرار بود پرداخت مالیات (عملکرد و ارزش افزوده)، حق بیمه و قبوض تاسیسات گردشگری در بخش حامل‌های انرژی تا پایان سال ۱۴۰۰ مهلت داشته باشند که اجرا نمی‎شد.

تیموری از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان سازمان امور مالیاتی و بیمه بانک مرکزی خبر داد و گفت: ابهامات این نمایندگان در جلسات متعدد پاسخ داده شد و قانع شده‎اند.

همچنین در این راستا معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری به رئیس بانک مرکزی نامه‌ای برای رفع ابهامات مربوط به استمهال تسهیلات گردشگری نامه‎ای نوشت. محمد نهاوندیان در نامه‌ای خطاب به عبدالناصر همتی برخی ابهامات مربوط به استمهال تسهیلات گردشگری را رفع کرد.

 متن نامه محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در خصوص رفع برخی ابهامات مربوط به استمهال ‌تسهیلات بخش گردشگری تا پایان سال ۹۹ که مربوط به موضوع جلسه سی‌ونهم ستاد ملی مدیریت کرونا بود، خطاب به عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی به شرح زیر است:

«با توجه به اینکه کسب و کارهای بخش گردشگری امکان کسب درآمد و بازپرداخت اقساط بانکی خود را ندارند هدف از مصوبه مذکور حمایت از این کسب و کارها با عدم التزام به بازپرداخت اقساط تسهیلات تا پایان سال بوده است. بر همین اساس موارد زیر را در مورد ابهامات مطرح شده به استحضار می‌رساند:

۱- در رابطه با شمول یا عدم شمول تسهیلاتی که بخشی از سود آن بر عهده دولت است، مانند سایر تسهیلات امکان امهال وجود دارد و طبعا اذن در شیء اذن در لوازم آن خواهد بود.

۲- در مورد نحوه احصای مشمولین، مطابق ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ در رابطه با تعیین رسته‌های آسیب‎دیده، مرجع این امر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کلیه مجوزهای صادره آن وزارت مبنای اقدام است.

۳- در رابطه با نحوه امهال تسهیلات به سررسیدهای مختلف و تعیین تکلیف سود دوران امهال، تمامی اقساطی که در بازه زمانی مهر ماه ۹۹ تا اسفندماه ۹۹ سررسید می‌شوند، با احتساب سود دوران امهال، به انتهای دوره پرداخت اقساط منتقل می‌شوند. به بیان دیگر، تمامی اقساط قرار گرفته در این دوره به مدت شش ماه تعویق خواهند شد و نحوه دریافت سود این دوره، متناظر با دستورالعمل‌های نظام بانکی خواهد بود.

۴- در مورد افراد دارای چک برگشتی نیز کماکان مقررات مصوبه سی‌وسومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر استثنا کردن چک‌های برگشتی مربوط به دوره کرونا (۱۳۹۸/۱۲/۰۱ به بعد) برقرار خواهد بود.

۵- در مورد دوره امهال تسهیلات، به غیر از تسهیلات جدید مصوب حمایتی کرونا که مطابق مصوبات اخیر به زودی پرداخت خواهد شد و بازپرداخت آن از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد، مابقی تسهیلات همگی تا پایان سال امهال می‌شوند.»

تیموری در ادامه از ابلاغ نامه رئیس بانک مرکزی به تمام روسای بانک‎ها خبر داد و گفت: در حال حاضر تمام فرایندهای لازم برای اجرایی شدن این امهال‎ها انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا