کد خبر: 030403163829
اخبار شرکت هاانرژیتولید و بازرگانیمدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خبر داد:

اختصاص اعتبار ۸۰۰ میلیون دلاری برای خرید دکل و تجهیزات در شرکت ملی حفاری ایران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از صدور مجوز سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری در شرکت ملی حفاری ایران خبر داد و گفت: این مجوز به منظور خرید دکل، تجهیزات و سرویس های جدید حفاری صادر شده است.

به گزارش عصر اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر صبح امروز (یکشنبه، سوم تیرماه) در حاشیه نشست هیات مدیره این شرکت، ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در خصوص حذف نام شرکت ملی حفاری ایران از لیست واگذاری به بخش خصوصی گفت: سرمایه گذاری در شرکت ملی حفاری ایران به دلیل محدودیت های قانونی، نزدیک به دو دهه به تعویق افتاده بود که با نظر هیات وزیران در خصوص خروج شرکت ملی حفاری ایران از لیست واگذاری به بخش خصوصی، امکان سرمایه گذاری در این شرکت، به عنوان حلقه آغازین صنایع بالادستی نفت و گاز فراهم شده است.

وی به مصوبه اخیر هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در خصوص صدور مجوز سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری در شرکت ملی حفاری ایران اشاره کرد و افزود: این مجوز به منظور خرید دکل، تجهیزات و سرویس های جدید حفاری صادر شده و نقش پراهمیتی در ارتقای جایگاه این شرکت خواهد داشت.

معاون وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه نگاه حاکمیتی و راهبردی به موضوع حفاری در شرکت ملی نفت ایران، متضمن پایداری، ثبات و جهش تولید نفت و گاز در کشور است، گفت: شرکت ملی حفاری ایران از نظر تجربه، وجود افراد کاردان و متخصص و دارایی و ناوگان حفاری، از شرکت های مهم عملیاتی در منطقه و سطح بین المللی است و لازم است تا نسبت به تقویت آن اقدام کرد.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۵ هزار حلقه چاه نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی، به همراه بیش از ۷۰ میلیارد بشکه نفت خام و میعانات گازی و ۵ تریلیون مترمکعب گاز از مخازن نفتی و گازی ایران استحصال شده است که تمامی این اقدامات در گرو تلاش و فعالیت های متخصصان شرکت ملی حفاری ایران بوده است.

خجسته مهر در ادامه به توان بالای عملیاتی کارکنان شرکت ملی حفاری ایران اشاره کرد و افزود: این شرکت علاوه بر اینکه قادر به حفاری در پیچیده ترین و عمیق ترین مخازن نفتی و گازی کشور است، توان تخصصی بالایی نیز در کنترل و مهار فوران چاه های پرفشار نفت و گاز در مناطق عملیاتی خشکی و دریایی دارد که این شرکت را از حیث توان فنی متمایز می کند.

وی از مجاهدت و جانفشانی کارکنان این شرکت در مهار فوران چاه شماره ۵۰ اهواز، چاه ۲۳ کنگان و چاه ۱۴۷ رگ سفید که در زمره خطرناک ترین، پیچیده ترین و پرفشارترین چاه های نفتی و گازی کشور هستند، یاد کرد و افزود: در زمان جنگ تحمیلی نیز که سکوهای نفتی به ویژه سکوهای سروش و نوروز، مورد بمباران مکرر دشمن بعثی قرار می گرفت، کارکنان و متخصصان این شرکت در میدان حاضر بوده و نسبت به اطفاء فوران در مناطق عملیاتی صنعت نفت اقدام می کردند.

وی ادامه داد: حتی در زمان جنگ میان کویت و عراق نیز، کارکنان این شرکت در کنار دیگر شرکت های بین المللی برای مهار فوران چاه های کویت وارد میدان شدند و با و جود اینکه سخت ترین و پیچیده ترین فوران چاه های این کشور را به شرکت ملی حفاری سپرده بودند، اما متخصصان این شرکت با سربلندی از مهار این چاه ها بیرون آمدند و موجبات بهت و حیرت شرکت های طراز اول جهانی را فراهم کردند.

اقدامات راهبردی نفت در مسیر شکوفایی ملی حفاری

خجسته مهر با بیان اینکه برنامه ریزی مدونی از سوی شرکت ملی نفت ایران برای حفظ جایگاه و شکوفایی شرکت ملی حفاری ایران صورت گرفته است، گفت: در این راستا لازم است تا ضمن ارتقا و افزایش بهره وری در این شرکت و تسریع حفاری چاه ها مطابق با استانداردهای جهانی، نسبت به اثربخشی اقدامات انجام شده نیز اقدام کرد.

وی از تکمیل تجهیزات فناور و ارتقای کمی و کیفی ناوگان حفاری این شرکت به عنوان یکی دیگر از تصمیمات اتخاذ شده برای پیشبرد ماموریت های تعریف شده این شرکت یاد کرد و گفت: بازسازی و نوسازی ناوگان حفاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف این صنعت، باعث کارآیی و ارتقای اثربخشی فعالیت های تعریف شده در آن خواهد شد.

وی در ادامه از نقش محوری شرکت ملی نفت ایران در انجام تکالیف افزایش تولید نفت و گاز یاد کرد و گفت: دستیابی به ارقام تکلیفی، مستلزم ارتقای ناوگان حفاری کشور است.

لزوم تقویت شرکت های خصوصی حفاری

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه شرکت ملی حفاری ایران به هیچ وجه رقیب شرکت های حفاری خصوصی نیست، گفت: با اطمینان می توان گفت که در حال حاضر هیچ شرکت حفاری خصوصی، ظرفیت خالی ندارد و روند توسعه میدان های نفتی و گازی کشور ایجاب می کند که فرآیند حفاری چاه های نفت و گاز را به تمامی شرکت های حاضر و صاحب تخصص در این رشته واگذار کرد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا