کد خبر: 08060044147
لینک کوتاه:
روزنامهاقتصادبورسبازارها و خدمات مالی

ادهم، کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: پیش‌نیازهای رسیدن شاخص بورس به ۲ میلیون واحد

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، کاهش نرخ بهره بین بانکی از جمله عواملی است که برای رسیدن شاخص کل به سقف قبلی خود می‌تواند کمک‌کننده باشد.

اکبر ادهم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که چه عوامل و فاکتور‌هایی لازم است که شاخص کل بورس به سقف قبلی خود یعنی دو میلیون واحد برسد؟ گفت: عوامل و فاکتور‌های مهمی برای رسیدن به سقف قبلی شاخص کل وجود دارند؛ یکی از این عوامل افزایش ارزش معاملات روزانه سهام به بالای ۲۰هزار میلیارد تومان است، یا اینکه شاهد ورود پول روزانه حقیقی‌ها به مبلغ تقریبی هزار میلیارد تومان در چندین روز متوالی و یا طی یک هفته متوالی باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: همچنین اتفاقات سیاسی و گشایش‌های بین‌المللی از جمله برداشته شدن تحریم‌ها که سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود، موردی است که در میان‌مدت می‌تواند در این مسیر به بازار کمک کند.

کاهش نرخ بهره بانکی و خروج سپرده‌های راکد از بانک‌ها عامل صعود شاخص

البته افزایش نرخ دلار و ناتوان ماندن دولت‌مردان در کنترل تورم واقعی و انتظاری در جامعه نیز، می‌تواند شاخص کل را حتی به فراتر از سقف قبلی خود ببرد.

او ادامه داد: کاهش نرخ بهره بانکی و خروج سپرده‌های راکد از بانک‌ها به سوی بازار سرمایه، که از طریق بازار سرمایه مستقیم یا غیرمستقیم وارد گردونه تولید می‌شود، یکی دیگر از عواملی است که برای نزدیک شدن به سقف شاخص کل باید در نظر گرفته شود.

ادهم اظهار کرد: تشویق سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم در بورس از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و استفاده از اظهارنظر‌های کارشناسی و بدون جانبداری در رسانه‌های عمومی در مورد بازار سرمایه و اصلاح زیرساختار‌های بازار و لغو قیمت‌گذاری دستوری در برخی از صنایع نیز از جمله عواملی است که به روند بازار و تثبیت آن در رسیدن به سقف شاخص کمک مطلوبی خواهد کرد.

بازار سرمایه جزو بازار‌های برتر در تامین مالی

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در جلسات هیات دولت و عضویت در شورای پول و اعتبار با حق رای، جهت دفاع از منافع سهامداران و ایفای نقش اصلی بازارگردان‌ها برای ایجاد تعادل در بازار سرمایه و همچنین تخصیص خطوط اعتباری کافی برای نهاد‌های مالی و سرمایه‌گذاران، همراه با نظارت دقیق و کامل و حمایت‌های حقوقی‌هایی که در سقف شاخص بیشترین فروش سهام را داشتند نیز از مواردی است به رسیدن به این هدف بازار کمک خواهد کرد.

او بیان کرد: نبود تصمیم و قوانین جدید تاثیرگذار بر بورس بدون هماهنگی با شورای عالی بورس و توسعه بیشتر ابزار‌های مالی و همچنین ایجاد جریمه مالی و محدودیت برای افرادی که سعی در دست‌کاری قیمت و معاملات دارند؛ از جمله موارد دیگری است که باید برای رسیدن شاخص به سقف خود و حتی عبور از آن در نظر گرفته شود.

ادهم در پایان اظهار کرد: به نظر اگر معیار‌های بیان‌شده رعایت نشود و بازار سرمایه جزو اولویت‌ها و بازار‌های برتر در تامین مالی، مهار تورم و کنترل نقدینگی نباشد، تحقق سقف قبلی شاخص کل با نوسانات بسیار زیادی به سرانجام خواهد رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا