کد خبر: ۱۸۱۰۰۰64227
  لینک کوتاه:
اخبار شرکت هابانک و بیمه

استفاده بیمه ایران‌معین از ظرفیت‌های بلا‌استفاده اتکایی

رئیس هیات مدیره بیمه ایران‌ اظهارکرد با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازار اتکایی کشور و از طرفی خروج بیمه مرکزی از بازار اتکایی که به مرور در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه پیش‌بینی شده، ظرفیت‌های بلااستفاده بسیاری در بازار اتکایی کشور وجود دارد که شرکت بیمه ایران‌معین می‌تواند از آن‌ها به خوبی استفاده کند.

 

به گزارش عصر اقتصاد، سیدرسول تاجدار بیان کرد: با توجه به ویژگی‌های معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، معافیت مالیاتی عملکرد برای شرکت‌های فعال در مناطق آزاد تجاری تا ۲۰سال و نبود حضور رقبای جدی و قوی در مناطق آزاد، شرکت بیمه ایران‌معین ۱۸سال قبل فعالیت خود را آغاز کرد.

او اذعان کرد: در یکی دو سال اخیر اتفاقاتی رخ داد از قبیل اینکه، مالیات بر ارزش افزوده که مهمترین عامل رقابتی برای شرکت بیمه ایران‌معین در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی بود را دولت برداشت، بنابراین باید تصمیم گرفته می‌شد با امتیاز بزرگی که در این شرکت هست چه برخوردی کرد تا بتوان از مزیت‌های آن بهره‌مند شد.

رئیس هیات مدیره بیمه ایران افزود: به این موضوع فکر‌شد که چه باید کرد تا بتوان از شرکت بیمه ایران‌معین که بنابه اجبار بازار و شرایط و قوانین درحال از دست دادن مزیت‌ها است آن‌ها را به شکل دیگری تقویت کرد.

به گفته تاجدار، به این فکر شدکه شرکت بیمه ایران‌معین در مناطق آزاد و سراسر کشور فعالیت جنرال کند که مانع بزرگتری برای جنرال شدن فعالیت شرکت بیمه ایران‌معین وجود داشت، زیرا انتقال این شرکت از مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی به فعالیت جنرال، نیازمند اخذ مجوز از شورای عالی بیمه بود، در صورتی‌که مجوز فعالیت اتکایی نیازمند مجوز شورای عالی بیمه نیست و تنها با مجوز بیمه مرکزی امکان‌پذیراست.

رئیس هیات مدیره بیمه ایران بیان کرد: باتوجه به مزیت مجوز اتکایی که تنها نیازمند مجوز از بیمه مرکزی بود، بنابراین این مساله در دستور کار قرار گرفت و به سمتی رفت که تغییر موضوع فعالیت دهد که طبق مصوبه مجمع انجام شد.

تاجدار، در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت بیمه ایران‌معین از پرتفوی مازاد بیمه ایران استفاده خواهد کرد؟ تاکید کرد: نگاه شرکت بیمه ایران به شرکت بیمه ایران‌معین، نگاه قانون تجارت به شرکت‌ها و نگاه رقابتی است و ریسک‌های بیمه ایران در بازار عرضه خواهد شدو هرشرکتی که شرایط و نرخ بهتری داشته باشد به آن واگذار می‌شود، ضمن اینکه به پتانسیل، سرمایه و توانایی‌های شرکت هم توجه خواهد شد بنابراین، پاسخ شما منفی است.

رئیس هیات مدیره بیمه ایران در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص بیمه ایران‌معین، اظهارکرد: در دو قالب مشخص هم سهامی عام و هم سهامی خاص شرکت بیمه ایران‌معین می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد، اما برنامه اولیه این است که در قالب یک شرکت که سهامی عام در بورس عرضه شود، فعالیت اتکایی خود را آغاز کند.

او با بیان حضور شرکت‌های بیمه اتکایی دولتی درکشور‌های اطراف مانند ترکیه، روسیه، هند و مالزی، افزود: اگر بشود از ظرفیت دولت و آن یک میلیارد دلاری که در صندوق ویژه تحریم وجود دارد، استفاده شود ایران هم صاحب یک شرکت بیمه اتکایی قوی دولتی می‌شود که در بلندمدت هم جزو برنامه‌ها است.

تاجدار، عنوان کرد: درکوتاه‌مدت با توجه به افزایش سرمایه‌هایی که در بیمه ایران‌معین تا به امروز انجام شده، سهام این شرکت به شکل عرضه اولیه در فرابورس عرضه می‌شود و هم بیمه ایران از مزیت‌های عرضه اولیه بهره ببرد، ضمن آنکه به شفافیت بیشتر شرکت کمک می‌شود.

او تصریح کرد: شرکت‌های بورسی ملزم به رعایت بسیاری از قوانین و مقررات از جمله انتشار اطلاعات هستند که به شفافیت شرکت هم کمک می‌کند و بهبود وضع اقتصادی شرکت بیمه ایران هم بابت سرمایه‌گذاری چندساله‌ای که در این شرکت کرده می‌تواند از طریق عرضه اولیه عایدی خوبی داشته باشد.

رئیس هیات مدیره بیمه ایران اذعان کرد که سرمایه شرکت بیمه ایران‌معین حدود ۸۰۰میلیارد تومان است و عرضه اولیه سهام این شرکت در فرابورس در جریان است و با توجه به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی و پتانسیل بالقوه‌ای که الان در آن موجود است و می‌تواند به بالفعل شود تا ۱۴۰۰میلیارد تومان هم شرکت بیمه ایران‌معین قابلیت افزایش سرمایه را دارد.

تاجدار معتقد است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازار اتکایی کشور و از طرفی خروج بیمه مرکزی از بازار اتکایی که به مرور در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه پیش‌بینی شده، ظرفیت‌های بلااستفاده بسیاری در بازار اتکایی کشور وجود دارد که شرکت بیمه ایران‌معین می‌تواند از آن‌ها به خوبی استفاده کند و جای خالی یک شرکت بزرگ اتکایی در کشورکاملا محسوس است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا