افزایش ۱۵۴ درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی ۲ سال گذشته

  کد خبر: ۰۵۱۱۰۰66905
  لینک کوتاه:

عضو هیات مدیره بانک مسکن، در تشریح عملکرد سالانه بانک مسکن از افزایش ۱۵۴درصدی کفایت سرمایه بانک طی ۲سال گذشته خبر داد.

به گزارش هیبنا، سیدمحسن فاضلیان، در تشریح عملکرد سالانه بانک مسکن، از روند رو به رشد و بهبود وضع مالی و عملکرد بانک طی ۲سال گذشته خبر داد.

این عضو هیات مدیره بانک مسکن با بیان اینکه کفایت سرمایه یکی از نسبت‌های سنجش سلامت عملکرد و ثبات مالی بانک‌ها و موسسات مالی است، گفت: این نسبت حاصل تقسیم سرمایه نظارتی به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک است که نشان‌دهنده حمایت از بانک در برابر زیان‌های غیرمنتظره و نیز حمایت از سپرده‌گذاران و اعتباردهندگان است.


او از سیر صعودی نسبت مذکور طی ۲سال گذشته در بانک مسکن خبر داد و عنوان کرد: کفایت سرمایه بانک در پایان سال ۹۸ به میزان۴.۰۲درصد و در پایان سال ۹۹به میزان ۸.۷۴ درصد بوده و این نسبت خوشبختانه در پایان آذر سال ۱۴۰۰ به ۱۰.۲۲درصد رسیده است که این موفقیت ناشی از افزایش سرمایه سنوات گذشته بانک و لحاظ آن در سرمایه تنفیذشده پس از دریافت مجوز از بانک مرکزی و همچنین تعیین تکلیف قسمتی از مطالبات ارزی بوده است.

فاضلیان در تشریح یکی دیگر از دلایل این رشد ۱۵۴درصدی خاطر نشان کرد: بانک مسکن طی سال ۱۳۹۹ پس از چندین سال نسبت به تعیین تکلیف و اصلاح روش و نرخ محاسبه سود و وجه التزام حدود ۸هزارمیلیارد ریال از مطالبات ارزی اقدام کرد و آثار مالی این اصلاحات، علاوه بر برگشت ۸هزار میلیارد ریال ذخیره احتساب شده متعلقه سنوات گذشته به حساب سود و زیان انباشته، کاهش ۸هزارمیلیارد ریالی مانده مطالبات ارزی و ایجاد شفافیت در صورت های مالی را در پی داشت که علاوه برتاثیرآثار کمی این اصلاحات در صورت‌های مالی، آثار کیفی این تصمیم‌گیری منجر به جلب نظرحسابرس مستقل و حذف یکی از بندهای حسابرسی سال ۱۳۹۸ شد.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در بخش پایانی اظهارات خود گفت: کفایت سرمایه از جمله مهم‌ترین معیار‌های ارزیابی وضع مالی یک بانک است و بانک‌ها به واسطه ویژگی‌هایی که دارند، باید سرمایه کافی برای پوشش ریسک ناشی از فعالیت‌های خود را داشته باشند. از این رو شاخص نسبت کفایت سرمایه از مهم‌ترین محرک‌ها در فرآیند سود آوری مؤسسات مالی و بانک‌ها محسوب می‌شود.

اخبار روز
خروج از نسخه موبایل