کد خبر: ۲۱۰۶۰۰45896
لینک کوتاه:
راه و مسکن

افزایش ۴۶ درصدی پروازی عبوری از آسمان ایران

در تیرماه امسال ۱۰۶۴۱ پرواز عبوری از آسمان کشور ثبت شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته با ۷۲۹۵ پرواز ۴۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، بر اساس آمار شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، طی تیرماه امسال ۱۸ ایرلاین داخلی پروازهای برنامه‌ای را با ۲۶۹ هزار و ۲۱ دقیقه انجام داده‌اند.

در بین شرکت‌های هواپیمایی تابان، ایران‌ایر و پارس ایر به ترتیب با ۳۱ درصد، ۲۷ و ۲۷ درصد در صدر فهرست بیشترین تاخیر پروازی قرار دارند. شرکت‌هایهواپیمایی ماهان و معراج نیز به ترتیب با ۵ و ۱۰ درصد در پروازهای برنامه‌ای مسافری کمترین درصد تاخیرات را به خود اختصاص داده‌اند.

طی تیرماه ۱۴۰۰ در مجموع ۲۸ هزار و ۶۶۱ نشست و برخاست داخلی انجام شده که ۲ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۲۶۶ مسافر و ۱۷ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۲۶۶ کیلوگرم بار به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند.

۲ هزار و ۱۸۸ پرواز در فرودگاه های کیش، قشم، چابهار و ماکو

این ارقام نسبت به تیرماه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۷، ۱۳ و ۲۹ درصد و نسبت به خرداد سال جاری به ترتیب ۳، ۲ و ۲ درصد افزایش داشته‌اند.

در ماه مورد اشاره در چهار فرودگاه اختصاصی کشور کیش، قشم، چابهار و ماکو در مجموع ۲ هزار و ۱۸۸ نشست و برخاست داخلی انجام شده که این پروازها ۱۸۳ هزار و ۲۹۹ مسافر و یک میلیون و ۹۷۶ هزار و ۸  کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند.

عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۲۶، ۶ و ۱۰ درصد رشد داشته و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۱۹، ۲۴ و ۲۶ درصد کاهش داشته است.

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران با انجام ۱۰ هزار و ۵۳۲ رکورد دار است

در این ماه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران با انجام ۱۰ هزار و ۵۳۲ نشست و برخاست و جابه‌جایی ۸۴۷ هزار و ۸۴۵ مسافر رکورددار انجام پرواز داخلی و تردد مسافر در کشور بوده و ۳۴/۱۴ درصد از کل نشست و برخاست‌های داخلی و ۳۴/۲۷ درصد از جابه‌جایی مسافر داخلی را به خود اختصاص داده است.

پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه مشهد با ۴ هزار و ۴۸۱ نشست و برخاست و شیراز با ۲ هزار و۲۴۸ نشست و برخاست قرار گرفته‌اند. فرودگاه کیش نیز با هزار و ۷۹۸ نشست و برخاست، رتبه اول در بین فرودگاه‌های اختصاصی و رتبه چهارم در بین کل فرودگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

در این ماه فرودگاه ماکو با ۱۶ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی ۹۶۹ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه اختصاصی و فرودگاه اراک با انجام ۸ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی ۷۲۰ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه کشور بوده‌اند.

۸۰ درصد نشست و برخاست  های داخلی در  ٩ فرودگاه

درتیرماه ۱۴۰۰ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست  های داخلی به ترتیب در  ٩ فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، کیش، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز  و خلیج فارس (عسلویه) انجام شده است.

همچنین از فروردین ۱۴۰۰ به فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت، هشت فرودگاه عسلویه، خارک، ماهشهر، الوان، سیری، گچساران، بهرگان و آغاجاری اضافه شده است.

در این ماه چهار مسیر مشهد-تهران، تهران-مشهد، شیراز-تهران و تهران-شیراز به ترتیب ۴ مسیر پرتردد داخلی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر تهران-اهواز و اهواز-تهران قرار دارند.

به گزارش تسنیم، همچنین در تیرماه امسال ۱۰۶۴۱ پرواز عبوری از آسمان کشور ثبت شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته با ۷۲۹۵ پرواز ۴۶ درصد افزایش یافته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا