کد خبر: 020302128131
جهانروزنامهسیاست

اما و اگرهای حمله شبه نظامی های مخالفت مسکو به وزارت کشور روسیه در«عصراقتصاد»؛ روسیه علیه روسیه

گروه سیاسی- برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که نیروهای اوکراینی حملات پهپاد های را علیه ساختمان‌ های سرویس امنیتی روسیه FSB و وزارت کشور در بلگورود انجام داده‌اند.

در این ارتباط گفته شده که ارتش اوکراین با اقدامات هماهنگ از آن سوی مرز به گروه لژیون آزادی روسیه که گروهی ضد پوتین است، کمک می‌کند.

همزمان شبه نظامیان گروه لژیون آزادی روسیه ادعا می‌کنند که یک روستای مرزی روسیه را تصرف کرده اند. درگیری در امتداد مرز روسیه با اوکراین پس از آن آغاز شد که شبه نظامیان گروه لژیون آزادی روسیه، یورش فرامرزی را آغاز کردند و ادعا کردند که برای اولین بار در جنگ یک روستای مرزی تسخیر کرده‌اند.

لژیون آزادی روسیه، که خود را یک گروه شبه نظامی ضد کرملین توصیف می‌کند، مدعی شده که از مرز عبور کرده و شهرک کوزینکا را تسخیر کرده است، در حالی که واحدهایی را نیز به شهر گریوورون در منطقه بلگورود روسیه فرستاده است.

هنوز مشخص نیست که چند نفر در این درگیری کشته و یا زخمی شده‌اند. فیلم این حمله که ظاهراً از یک ایست بازرسی مرزی در گریوورون است، تلفات را نشان می‌دهد، از جمله ویدئویی از یک افسر روسی که به صورت دراز کشیده در یک حوض خون در کنار پاسپورت‌های روسی و سایر اسناد پراکنده روی زمین افتاده است. این ویدئو همچنین خودروهای زرهی را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسند به مقر پست برخورد کرده‌اند.

هرج و مرج فزاینده در منطقه بلگورود در حالی است که هم روسیه و هم مقامات اوکراینی درگیری در مرز را تأیید کرده اند. در بیانیه‌ای که توسط لژیون آزادی روسیه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، آمده است: «ما همان روس‌ها هستیم. ما تنها با این واقعیت متمایز هستیم که دیگر نمی‌خواستیم اقدامات جنایتکاران در قدرت را توجیه کنیم و برای دفاع از آزادی خود و شما سلاح به دست گرفتیم. اما امروز زمان آن است که همه مسئولیت آینده خود را بپذیرند. زمان پایان دادن به حاکمیت فعلی کرملین فرا رسیده است.»

فرماندار منطقه بلگورود نیز حملات را تأیید کرد و نوشت: «گروه خرابکارانه و نیروهای مسلح اوکراین وارد قلمرو منطقه گریورون شده‌اند. نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به همراه سرویس مرزی، روسگواردیا و FSB اقدامات لازم را برای از بین بردن دشمن انجام می‌دهند.»

در واکنش به این تحولات، کرملین گفت که پوتین از تهاجم فرامرزی مطلع شده است و افزود مسکو معتقد است این حمله برای انحراف توجه از پیروزی‌های باخموت طراحی شده است.

اوکراین ارتباط با شبه نظامیان گروه لژیون آزادی روسیه را رد کرده و گفته است که آنها مستقل عمل می‌کنند و تحت کنترل نظامی نیستند.

یکی از مشاوران رئیس جمهور اوکراین نوشت که کیف هیچ ارتباطی با این حملات نداشته است. میخائیلو پودولیاک، مشاور زلنسکی، نوشت: «همانطور که می‌دانید، تانک‌ها در هر جای روسیه فروخته و قابل دسترس هستند و گروه‌های چریکی زیرزمینی از جمله گروه لژیون آزادی روسیه متشکل از شهروندان روس هستند.»

مشخص نیست که آیا این حمله بخشی از یک استراتژی نظامی پایدار است یا به عنوان یک حمله انحرافی انجام می‌شود، زیرا انتظار می‌رود اوکراین در حال آماده شدن برای شروع یک ضد حمله تابستانی برای بازپس گیری سرزمین‌های اشغال شده توسط روسیه است.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله گروهی از افراد به منطقه بلگورود روسیه، گفت که واشنگتن از حملات خارج از مرزهای اوکراین حمایت نمی‌کند.

متئو میلر، سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا دوشنبه به گزارش‌های مربوط به «استفاده شبه‌نظامیان از تجهیزات نظامی آمریکایی» در جریان این حمله اشاره نکرد؛ اما تأیید کرد که ارائه تسلیحات بیشتر به اوکراین از جمله جت‌های جنگنده اف-۱۶ یک «اولویت» برای دولت آمریکا و متحدانش است.

میلر در یک نشست خبری در پاسخ به این سوال که آیا این برنامه تحت تأثیر گزارش‌هایی مبنی بر استفاده ارتش اوکراین از تجهیزات نظامی دریافتی از ایالات متحده برای حمله به مناطقی در بلگورود روسیه قرار می‌گیرد، گفت: «این یک اولویت برای ما است و ما در ماه‌های آینده اجرای آن را آغاز خواهیم کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که نمی‌تواند بگوید “چه زمانی و چگونه این اتفاق خواهد افتاد” و اینکه کدام کشورها در تامین و آموزش خلبانان اوکراینی مشارکت خواهند داشت.”

میلر در نشست خبری روزانه به خبرنگاران گفت: «ما به اوکراینی‌ها خیلی واضح گفته‌ایم که حملات خارج از مرزهای اوکراین را فعال یا تشویق نمی‌کنیم؛ اما فکر می‌کنم مهم است که یک گام به عقب برداریم و به همه و به دنیا یادآوری کنیم که البته این روسیه بود که جنگ را به راه انداخت.»

او افزود: «بنابراین این به اوکراین بستگی دارد که چگونه می‌خواهد عملیات نظامی خود را انجام دهد؛ اما این روسیه است که در این جنگ متجاوز بوده است.»

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا