کد خبر: ۱۲۰۴۰۰35671
لینک کوتاه:
روزنامهصنعت و معدن

اولویت‌های صنعتی و معدنی در دولت مصوب شد

به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی با رعایت ملاحظات آمایشی و تعادل‌بخشی منطقه‌ای در ۹ سرفصل به تایید و تصویب هیات دولت رسید.

به گزارش وزارت، سعید زرندی افزود: با استناد به ماده ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، این وزارتخانه موظف است نسبت به تعیین فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی اقدام کند.

او بیان‌ کرد: با نظرخواهی از بخش‌های مختلف، تشکل‌ها، انجمن‌های بخش خصوصی و صاحب‌نظران صنعتی و معدنی، این فهرست نهایی و تقدیم هیات دولت شد.

زرندی خاطرنشان‌ کرد: این اقدام به منظور رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه صادرات غیر نفتی انجام شد.

طبق توضیحات او محصولات در صنایع پایین‌دستی از نفت و گاز مبتنی بر دانش پایه و فناوری های جدید از قبیل مواد پلیمری، مواد اولیه و موثر دارویی، پلتفرم‌های واکسن انسانی و حیوانی، انواع جدید و نوترکیب و زیست‌فناورانه محصولات دارویی، فرآورده‌های بهداشتی دارای ارزش افزوده بالا، رنگ و پوشش‌های مشابه دارای قابلیت صادراتی و کاتالیست‌های پتروشیمی و خودرویی، محصولات فلزات اساسی دارای ارزش افزوده بالا و مبتنی بر فناوری‌های جدید به‌ ویژه محصولات آلیاژی مخصوص و ضد زنگ، محصولات غذایی و آشامیدنی با قابلیت صادراتی از قبیل انواع افزودنی‌های مجاز صنعت غذا (انواع رنگ خوراکی، اسانس، آنزیم، امولسیفایر، فیبر سفید غذایی)، تولید مواد اولیه پایه صنعت شیر خشک اطفال نظیر شیرخشک کم‌چرب پایه نوزاد (SMP)، لاکتوز منوهیدرات، تولید مواد اولیه پایه مکمل‌های غذایی شامل اسیدهای چرب امگا ۳، DHA  اسید آراشیدونیک و اسیدهای آمینه ضروری، پودر آب پنیرگرید دارویی، پروبیوتیک انسانی و حیوانی و استارترهای لبنی، در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی است که به تایید دولت رسیده است.

معاون وزیر صنعت اظهار کرد: وسایل نقلیه موتوری از قبیل انواع خودروهای سبک و سنگین، موتورسیکلت‌های برقی، تجهیزات حمل و نقل دریایی و ریلی و قطعات و مجموعه‌های مورد نیاز، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی با اولویت موتور، توربین، انواع پمپ و کمپرسور، انواع بلبرینگ، چرخ دنده، تجهیزات مکانیکی انتقال نیرو، ماشین‌آلات معدنی، ماشین ابزار و ماشین‌آلات خطوط تولید، محصولات لاستیکی و پلاستیکی دارای ارزش افزوده بالا با اولویت لاستیک خودروهای تجاری، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، لوازم‌خانگی، وسایل ارتباطی و رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و اپتیک با تکنولوژی متوسط به بالا، محصولات صنایع سبک مبتنی بر روش‌های نوین تولید با اولویت منسوجات، پوشاک و محصولات چرمی، خمیر کاغذ و محصولات سلولزی، محصولات دانش‌بنیان با فناوری‌های پیشرفته از قبیل انرژی‌های تجدیدپذیر، مواد پیشرفته، پلتفرم‌های باتری به ‌ویژه باتری های لیتیومی، فناوری مرتبط با ژنوم و ژنتیک، سوئیچ و روتر مخابراتی، ذخیره‌سازها (Storage) فناوری‌های مرتبط با G۵ مودم، فناوری‌های مبتنی بر انقلاب صنعتی چهارم نظیر پرینترهای سه‌بعدی، اینترنت اشیاء، رایانش ابری، تحلیل کلان داده‌ها و سنسورها، در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی که به تایید دولت رسیده به چشم می‌خورد.

در سالی که گذشت یک‌هزار و ۵۵۷ واحد تولیدی راکد با سرمایه‌گذاری ۴۶ هزار میلیارد ریالی احیا شد و زمینه اشتغال به کار ۲۵ هزار و ۹۸۸ نفر را فراهم کرد.

در سال ۹۹، تعداد ۱۹۳ طرح بزرگ در قالب پویش «تولید، تداوم امید» با سرمایه‌گذاری ‌هزار و ۵۱۶ میلیارد ریالی افتتاح شد و  ۲۴ هزار و ۲۱۳ نفر از این محل مشغول به کار شدند.

همچنین پارسال صدور جواز تاسیس صنعتی با رشد ۴۵درصدی، اشتغال‌زایی آنها با رشد ۴۳درصدی و سرمایه‌گذاری در آنها با رشد ۸۷درصدی همراه بود. همچنین در حوزه پروانه‌های بهره‌برداری با رشد ۱۰درصدی در تعداد صدور، ۲۳درصدی در اشتغال و ۲۰۱درصدی در سرمایه‌گذاری همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا