بازار پرنوسان طلا در کشور /گرانی بیش از حد، طلا را از سبد مردم خارج کرد

  کد خبر: 071101118479

افزایش نرخ دلار و به تبع آن طلا و سکه در هفته گذشته باعث شد تا مردم نقدینگی شان را به طلا، سکه و شمش تبدیل کنند.

به گزارش فارس، عدم ثبات نرخ دلار و طلا سبب شده تا مردم هر لحظه احساس ناامنی کنند و این باعث شده تا  ۹۰ درصد خریداران در بازار به دلیل ترس از آینده سرمایه هایشان را روانه خرید سکه و طلا کنند.

به نظر می‌رسد فعلاً «هیجان» جوّ حاکم بر بازار ارز، طلا و سکه است. بار دیگر دولت توسط نهاد پولی کشور به ناخدای بازار تبدیل شده و با سیاست‌های دستوری سعی بر کنترل بازار دارد.

پیش از این نیز دولت تلاش کرد با تغییر رئیس کل بانک مرکزی کنترل بازار را در دست بگیرد که این اتفاق نیز فضای بازار را تغییر داد. اما چنین تغییری حتی ۱۰ روز هم نتوانست فضای بازار را آرام نگه دارد.

گرانی بیش از حد طلا را از سبد مردم خارج کرده است

آن طور که رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز می گوید: افزایش نرخ دلار و به تبع آن طلا و سکه در هفته گذشته باعث شد تا مردم نقدینگی شان را به طلا، سکه و شمش تبدیل کنند و این مهم باعث شد تا ۹۰ درصد مردم در بازار طلای شیراز به خرید سکه و طلای دست دوم رو بیاورند.

محمد زرین مهر در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه این گونه معاملات و خرید و فروش ها سود زیادی برای مغازه داران و طلا فروشان ندارد، می افزاید: صحبت های مسئولان دولتی باعث شده تا قیمت طلا کمی کاهش یابد و سکه هم حدود یک میلیون تومان ارزان شود که امیدواریم که این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم در شیراز طلا را با هدف سرمایه گذاری خریداری می کنند، می افزاید: در صورتی که قیمت طلا به ثبات برسد امکان دارد که بازار طلا و جواهر در شیراز رونق بگیرد.

زرین مهر در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام مغازه داران طلا فروشی در شیراز از وضعیت بازار گلایه مندند، ادامه می دهد: متاسفانه افزایش روز به روز و لحظه ای قیمت طلا باعث شده تا مغازه داران تمام اجناس هایی را که می فروشند با قیمتی گران تر خریداری کنند و این مهم سبب شده که آن ها از سود در بازار جا بمانند.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با اشاره به اینکه مغازه داران به هیچ وجه فکر نمی کردند که قیمت طلا به شدت افزایش یابد، بیان می کند: با توجه به اینکه مغازه داران طلا فروشی بعد از اینکه کالایشان را می فروشند پولش را به طلا تبدیل می کنند اما گرانی های اخیر باعث شد تا مغازه داران با مشکلات متعددی مواجه شود و طلا فروشان شیراز دل خوشی از نوسانات قیمت طلا در بازار ندارند.

زرین مهر با اشاره به اینکه در شرایط فعلی بعضی از مغازه داران طلا اجاره می کنند، می گوید: هنوز اجاره طلا میان مردم جا نیفتاده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با اشاره به اینکه قیمت طلا و سکه همواره از چند سال گذشته تاکنون وجود دارد، خاطر نشان می کند: مغازه داران همواره به امید فردای بهتر فعالیت می کنند و مردم همواره از افزایش قیمت طلا استقبال می کنند و گرانی ها بعد از مدتی برای مردم جا می افتد و مردم در شرایط ثبات از خرید طلا استقبال می کنند.

زرین مهر با بیان  اینکه گرانی بیش از حد طلا را از سبد مردم خارج کرده، می گوید: متاسفانه سازمان امور مالیاتی مجوزهایی دریافت کرده است که به صورت مستقیم می تواند به دستگاه های پوز مغازه های طلا فروشی دسترسی پیدا کند که این مهم مشکلاتی را برای مغازه داران ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی هر تراکنشی را مبنای دریافت مالیات محاسبه می کند و اگر مغازه داران هر تراکنش دیگری به جزی خرید و فروش طلا انجام دهند باید مالیات آن را بپردازند، می گوید: این مهم باعث افزایش ۱۰ برابری مالیات مغازه های طلا فروشی شود و تمام مغازه داران طلا فروشی از این اتفاق به شدت شاکی اند.

خروج از نسخه موبایل