کد خبر: ۱۸۰۳۰۰31302
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهروزنامه

بازخرید معکوس بانک مرکزی در عملیات بازار باز هفته گذشته

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضع نقدینگی در بازار بین‌ بانکی، موضع عملیاتی این بانک در این هفته جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ ۶۳.۷ هزار میلیارد ریال مبادرت کرد.

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌ بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضع نقدینگی در بازار بین‌ بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌ بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌ بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌ بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین‌شده از طریق سامانه بازار بین‌ بانکی اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد‌ ۱۴۰۰ مبنی بر برگزاری حراج فروش مدت‌دار اوراق مالی اسلامی دولتی در عملیات بازار باز، سه بانک سفارش خرید اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید معکوس (ریپوی معکوس) را تا مهلت تعیین‌شده (ساعت ۱۲ روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰.۰۳.۱۲) و مجموعاً به ارزش ۱۱۲هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌ بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضع نقدینگی در بازار بین‌ بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته جذب نقدینگی بود. از این‌رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ ۶۳.۷هزار میلیارد ریال با سررسید ۷روزه با حداکثر نرخ ۱۸درصد مبادرت کرد و معاملات مربوط به این عملیات در روز دو‌شنبه ۱۷خرداد انجام شد.

افزون بر این، در هفته منتهی به ۱۷خرداد سال جاری، به‌رغم امکان استفاده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی دارنده اوراق مالی اسلامی دولتی از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان و در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته، به دلیل کفایت نقدینگی موجود، هیچ‌ یک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از اعتبارگیری قاعده‌مند (توافق بازخرید) استفاده نکردند.

از سوی دیگر، در هفته منتهی به ۱۷ خرداد ۱.۱هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی متعلق به بانک مرکزی از سوی کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا