کد خبر: ۱۸۱۱۹۹14873
لینک کوتاه:
روزنامهکشاورزی

بازرس اتحادیه‌های واردکنندگان نهاده‌های دام: بی‌تدبیری باعث از بین رفتن بخشی از جوهای وارداتی شد

بازرس اتحادیه‌های واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور بیان کرد که بی‌تدبیری دولت در برنامه‌ریزی برای واردات جو موجب کمبود این نهاده در بازار شده است و بخشی از جوهای وارداتی در بندرها از بین رفتند.

کسری لشگری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به کمبود و گرانی جو دامی در بازار گفت: متأسفانه زمانی که بخش خصوصی قصد داشت برای واردات جو اقدام کند، در فرایند ثبت سفارش با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد و مسئولان دولتی اعلام کردند که جوی دامی در بحث تخصیص ارز در اولویت قرار ندارد چرا که هم تولید داخلی انجام شده و هم واردات به اندازه کافی صورت گرفته است.

او تصریح کرد: این مباحث موجب شد تا واردکنندگانی که اقدام به واردات جو کرده بودند دچار مشکلات زیادی شوند و کالای آنها در بندرها رسوب کند که برخی از این محموله‌ها حدود یکسال رسوب کردند و بخشی از آنها نیز از بین رفتند.

لشگری اضافه کرد: به دلیل افت کیفیت و حشره‌زدگی حدود ۱۰درصد از این محموله‌ها از بین رفتند و وقتی که دولت تخصیص ارز آنها را انجام داد، کالای کمتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، ترخیص شد، بنابراین تأمینی که از محل واردات مورد نیاز بود، انجام نشد.

او تاکید کرد: ارزیابی مسئولان از میزان نیاز کشور به جو دقیق و درست نبوده و به همین دلیل موفق به تأمین جوی مورد نیاز کشور نشدند و الان با چالش کمبود شدید نهاده جو در بازار مواجه شده‌ایم.

لشگری با اشاره به توزیع قطره‌چکانی جوی دامی در سامانه بازارگاه، گفت: قیمت جو در بازار آزاد افزایش چشمگیری داشته و تولیدکنندگان را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه به خصوص برای گاوداری‌های صنعتی تأمین جو با قیمت‌های فعلی امکان‌پذیر نیست، افزود: چرا که محصول نهایی این دامداری‌ها از سوی دولت قیمت‌گذاری شده و باید به همان نرخ مصوب شیر تولیدی دامداری‌های خود را عرضه کنند.

لشگری ادامه داد: در این میان امکان جایگزینی ذرت با جو برای دامداران وجود دارد که البته آن هم مشکلاتی را برای دولت ایجاد می‌کند چرا که قیمت جهانی ذرت حدود ۳۰۰دلار و جو دامی حدود ۲۶۰دلار است، که اختلاف قیمت این دو نهاده در بازارهای جهانی از محل ذخایر ارزی کشور کم می‌شود در اوضاعی که ما با محدودیت جدی منابع ارزی مواجه هستیم.

او تصریح کرد: اگر مسئولان با درایت بیشتری اقدام به برنامه‌ریزی و واردات جو می‌کردند با چنین مشکلاتی مواجه نبودیم، ضمن اینکه اکنون قیمت‌های جهانی نهاده‌ها نیز افزایش یافته است

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا