کد خبر: 241102151756
اخبار شرکت هااقتصادتولید و بازرگانیصنعت و معدن

باید با دنیا آشتی کرد تا منافع ملی تامین شود

باید اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کرد و به سمت کاهش تحریم‌ها حرکت نمود و با دنیا آشتی کنیم. تنش‌زدایی با کشورها را به صورت قدرتمند انجام دهیم تا بتوانیم منافع ملی را حفظ کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی گفت: باید اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کنیم و به سمت کاهش تحریم‌ها حرکت کرده و با دنیا آشتی کنیم. تنش‌زدایی با کشورها را به صورت قدرتمند انجام دهیم تا بتوانیم منافع ملی را حفظ کنیم.

به گزارش عصر اقتصاد به نقل از اهام ایران، علیرضا محمدی دانیالی اظهار داشت: در صنعت لوازم خانگی و در طول ۳سال گذشته سرمایه‌گذاری رشد مناسبی داشته است.

در سال۱۳۹۸ حدود ۸میلیون قطعه لوازم خانگی در کشور تولید می‌شد، اما خوشبختانه حالا به ۱۶میلیون دستگاه در طول سال رسیده است سال قبل رشد ۲۵درصدی را ثبت کردیم و در چهارماه اول سال اخیر نیز رشد ۱۴درصدی برای صنعت لوازم خانگی ایران ایجاد شده است.

دانیالی افزود: این آمارها نشان میدهد صنعت لوازم خانگی در حال رشد بوده و بنابراین سرمایه‌گذاری در آن نیز هنوز توجیه اقتصادی دارد. این صنعت رشد کمی و کیفی داشته و این اتفاق مرهون تلاش‌های تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارها بوده است. در این میان دولت نیز کمک‌هایی داشته که سبب این موفقیت‌ها شده است. اما با این وجود صنعت لوازم خانگی ایران با مشکلات عدیده‌ای دست‌و‌پنجه نرم می کند.

دانیالی گفت: درحال حاضر یکی از مهمترین مشکل صنعت کشور قیمت گذاری دستوری است و هیچکس نمیداند این نوع قیمت گذاری از کدام تجربه موفق جهانی الگوبرداری شده است؛ این درحالی است که استراتژی صنعتی باید زیر سایه استراتژی کلان اقتصادی باشد، اما قیمت گذاری دستوری منجر به نابودی صنعت و اقتصاد میشود.

وی ادامه داد: امروز در صنعت لوازم خانگی در کنار قیمت گذاری دستوری با مشکل تامین ارز مواداولیه، تخصیص سهمیه ارزی و معطوف کردن آن به سهمیه دو تا سه سال گذشته و ملاک قراردادن برگ سبز گمرکی مواجه است و این مشکلات، مسائلی را برای صنایع به ویژه صنایعی که زمینه‌ساز رشد صنعت و اقتصاد کشور هستند، مواجه کرده است.

دانیالی بیان کرد: دخالت دولت در کل اقتصاد و خصوصاً بحث قیمت گذاری باید به حداقل برسد. متاسفانه در حال حاضر مداخله دولت در قیمت گذاری را به صورت حداکثر داریم و تقریباً ۸۰درصد اقتصاد ایران دولتی است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی بااشاره با این نکته که ناچیز بودن مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد اثرات منفی دارد توضیح داد: ماجزو اقتصادهای دولتی در دنیا هستیم که مشارکت بخش خصوصی در آن ناچیز است.

این مدل قطعاً پاسخگو نخواهد بود و دارای اثرات منفی زیادی است. اگر میخواهیم اقتصاد قدرتمندتری داشته باشیم، دولت باید برای ایجاد زیرساخت‌ها و بستر فعالیت بخش خصوصی اهمیت بیشتری قائل شده و با قوانین مناسب، امنیت سرمایه‌گذاری را افزایش دهد.

وی افزود: دخالت دولت در قیمت گذاری و سرکوب قیمت‌ها، هیچ کمکی به تولیدکننده، مصرف‌کننده و در نهایت اقتصاد ملی نکرده و نتیجه معکوس خواهد داشت. بنابراین مناسب است که هرچه زودتر دولت و حاکمیت از اعمال این سیاست منصرف شده تا رشد اقتصادی کشور افزایش پیدا کند.

از طرف دیگر، مشکلات تامین قطعات و ماشین‌آلات را نیز باید به دیگر سختی‌ها در این بخش افزود. مجموع مشکلات نشات گرفته از سیاست‌های ضد توسعه بود که زمینه‌ساز توقف تولید در بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد.

دانیالی اظهار کرد: معتقدم دولت باید با تدوین سیاست‌ها و استراتژی توسعه‌ای ملی مسیر را برای رشد صنعت لوازم خانگی فراهم کند، اما به جای حمایت با قیمتگذاری دستوری و ممنوعیت و محدودیت‌های متعدد مسیر رشد این صنعت را دچار چالش کرده است. با عدم‌ تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، تولیدکنندگان و واردکنندگان با چالش‌هایی برای خرید مواداولیه مورد نیاز خود مواجه شده‌اند.

ما نمیدانیم چرا داریم تنبیه میشویم و هزینه‌های مازاد را پرداخت میکنیم. باید اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کنیم و به سمت کاهش تحریم‌ها حرکت کرده و با دنیا آشتی کنیم. تنش‌زدایی با کشورها را به صورت قدرتمند انجام دهیم تا بتوانیم منافع ملی را حفظ کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی اقتصاد ملی نمیتواند با این مشکلات نفس بکشد و ۸درصد رشد اقتصادی که مدنظر حاکمیت است محقق نخواهد شد. بنابراین لازم است که مسئولان برای ایجاد رشد اقتصاد، این مسائل را حل کنند.

دانیالی تاکید کرد: متاسفانه دولت‌‌‌ها به دنبال آن هستند که با سرکوب نرخ ارز، قیمت‌گذاری دستوری و آزادسازی واردات، رفاه کاذبی برای مردم ایجاد کنند. در حالیکه تا مسائل اقتصاد کلان با روش‌های معقول و جهانی برطرف نشود، راه‌‌‌کارهای مقطعی در درازمدت نتیجه‌‌‌ای معکوس خواهد داشت.

قطعا با همراهی وزارت صمت و بانک مرکزی به نتایج خوبی در موضوع تامین ارز تولیدکنندگان در دومین صنعت کشور دست پیدا می کنیم؛ چرا که به‌رغم تحریم، این صنعت رشد کمی و کیفی شایان‌توجهی تجربه کرده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا