کد خبر: 08080051807
لینک کوتاه:
اقتصادتولید و بازرگانی

باید حضور واسطه‌ها در بازار لوازم خانگی کمرنگ شود

امروز تولید داخل در حجم بسیار زیادی توسعه پیدا کرده است و این باعث شد تا ما شاهد رونق خوبی در تولید لوازم خانگی باشیم و از این جهت یک فرصت طلایی و مغتنم برای تولیدکنندگان لوازم خانگی بود.

علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به دستور مقام معظم رهبری پیرامون ممنوعیت ورود لوازم خارجی گفت: دستور ایشان دلالت بر این داشت که این ماموریتی که از قبل وجود داشته برداشته نشود و همچنان ادامه داشته باشد و از سال ۱۳۹۷ واردات تعداد زیادی از اقلام لوازم خانگی ممنوع شده بود و دو شرکت ال جی و سامسونگ نیز بازار ایران را ترک کردند و حتی حاضر به دادن قطعات نشدند.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها باعث یک نوع توفیق اجباری شد، ادامه داد: امروز تولید داخل در حجم بسیار زیادی توسعه پیدا کرده است و این باعث شد تا ما شاهد رونق خوبی در تولید لوازم خانگی باشیم و از این جهت یک فرصت طلایی و مغتنم برای تولیدکنندگان لوازم خانگی بود.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی باید قدردان فرصت به وجود آمده باشند، گفت: با توجه به گزارش‌هایی که ما از سطح بازار و مردم به دست آورده‌ایم، افزایش زیادی در قیمت لوازم خانگی رخ داده است. ما جلسه‌ای را هفته گذشته در کمیسیون صنایع برگزار کردیم که با مسئولان مربوطه از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و وزارت صمت گفت‌وگوهایی کردیم و آنجا این بحث مطرح شد و گزارشی که دادند این بود که ما در مرداد ماه آنالیز قیمت داشته‌ایم و آن زمان یک افزایش قیمتی را شاهد بودیم ولی در مهر ماه هیچ افزایش قیمتی نداشتیم.

وی ادامه داد: اتفاقی که در این چند ماه افتاده این است که دلالان و واسطه‌ها در بازار محصولات کارخانه‌ها را در فرایند فروش و تولید می‌خرند و بعد آن را گرانتر می‌فروشند که نهایتا به دست مصرف کننده نهایی با قیمت بالاتری می‌رسد که این مسئله بحث شد و قرار شد انجمن لوازم خانگی با همراهی تولیدکنندگان و وزارت صمت، حضور واسطه‌ها را کمرنگ کنند و وضعیت توزیع بهتر شود.

وی ادامه داد: ما قطعا به عنوان ابزار نظارتی بر قیمت‌ها نظارت خواهیم کرد که کالاهای تولید شده با حداقل افزایش قیمت توزیع شود تا فشاری بر مصرف کنندگان نیاید. هرچند همچنان یکی از مشکلات مهم ما اختلال در روند توزیع محصولات است که باید با یک برنامه‌ریزی مناسب این مسئله را حل کنیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا