کد خبر: 300103156636
اخبار شرکت ها

با هدف تامین برق پایدار صنایع؛ بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان افتتاح شد

روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۳، رئیس جمهور با حضور در نیروگاه سیکل ترکیبی قدس (شهید باکری) سمنان، بلوک دوم این مجموعه را افتتاح کرد.

به گزارش عصر اقتصاد، سید ابراهیم رئیسی که در قالب سفر یک‌ روزه وارد سمنان شده بود، از دو واحد گازی در نیروگاه شهید باکری سمنان بهره‌برداری کرد تا تعداد واحدهای گازی این مجموعه به چهار واحد برسد.

این نیروگاه با راهبری وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و سرمایه‌گذاری شرکت توسعه معادن و فلزات احداث شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان در ابتدا هدف احداث چهار واحد ۱۸۳ مگاواتی را در برنامه قرار داد که دو واحد آن سال ۱۳۸۷ احداث شده و در آن برهه زمانی، دارای ظرفیت ۱۶۰ مگاواتی بود که سال ۱۳۹۹ در فاز توسعه ۲۳ مگاوات به ظرفیت پیشین اضافه شد.

احداث دو واحد جدید این نیروگاه سال ۱۴۰۱ آغاز شد که نخستین واحد طی مدت کمتر از پنج ماه با شبکه سراسری سنکرون شد و در ادامه واحد چهارم این نیروگاه فروردین ماه سال ۱۴۰۲ با شبکه سنکرون شد.

میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای سوم و چهارم نیروگاه بالغ بر ۹۰ میلیون یورو و میزان اشتغال‌زایی دوران ساخت آن بیش از ۱۰۰ نفر است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پروژه احداث بخش بخار این نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰ میلیون یورو با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات و با رویکرد تامین برق پایدار برای صنایع عملیاتی شده است. شایان ذکر است که این نیروگاه در مساحت ۱۰۰ هکتاری در استان سمنان جانمایی شده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا