کد خبر: 290801109195
اقتصادبورس

بورس کانال ۱.۴ میلیون واحد را پس گرفت /افزایش ۱۱ هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۱۱۵۴۳ واحد همراه شد.

به گزارش همشهری آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت و کانال ۱.۴ میلیون واحدی را دوباره پس گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۱۱۵۴۳ واحد به رقم یک میلیون و ۴۰۴ هزار و ۶۲۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۴ هزار و ۸۹۶ واحد به رقم ۴۰۲ هزار و ۸۵۵ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۱۹۷ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۷.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۸۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۵۶۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز در بورس تهران سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۸۳ درصد افزایش یافتند.

این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۲ درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور یک درصد افزایش یافت و شاخص بازار اول بورس یک درصد رشد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۶ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ‌ ایران‌خودرو، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، شستا، پالایش نفت تهران و سایپا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش ۱۲۴ واحد به رقم ۱۸ هزار و ۴۷۰ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۵ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۳۲۷ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۲.۸ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۹۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۸۰۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، فرابورس، بیمه پاسارگاد، پالایش نفت شیراز و فولاد غدیر ایرانیان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نماد آریاساسول، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

خرید اوراق اختیار فروش تبعی با نماد سهام‌یار برای بیمه کردن سبد سهام تا ۱۰۰ میلیون تومان تا آخر هفته جاری ادامه پیدا کرده و تاکنون بیش از ۳۲۰ هزار نفر از این اوراق یک ریالی برای بیمه کردن سبد سهام خود اقدام کرده‌اند.

کسانی که این اوراق را خریداری می‌کنند به شرط اینکه از ۴ آبان امسال تا سال آینده هیچ یک از سهام و یا حق‌تقدم‌های متعلق به خود را نفروشند از اصل سرمایه و سود ۲۰ درصدی برای سهام آنها برخوردار می‌شوند و منابع آن نیز از محل صندوق توسعه و تثبیت بازار و لایحه بودجه سال آینده اختصاص خواهد یافت.

برنامه دولت حمایت از بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری مردم در این بازار است البته این نکته را نباید از نظر دور داشت که سرمایه‌گذاری در بورس الزاما همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین قبل از اقدام به خرید و یا فروش سهام باید مطالعه، مشورت و تحلیل از وضعیت بازار صورت گیرد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا