کد خبر: ۱۸۱۰۰۰64203
  لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیتوسعه و اقتصاد ملی

بیش‌ از سه میلیون تن کالا امسال از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شده است

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیرکل گمرک زاهدان گفت: از ابتدای سال تاکنون ارزش کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات این استان یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۹۶ دلار و از نظر وزنی سه میلیون و ۳۱۳ هزار و ۵۳۱ تن بوده است.

محمدعلی خاشی روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۱۹ درصد و از نظر وزن ۱۸ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: صادرات قطعی از گمرکات زاهدان، میرجاوه، میلک، چابهار و منطقه آزاد، بازارچه پیشین، بازارچه مرزی میلک، میرجاوه، گمشاد، کوهک و جالق سراوان و بازارچه ریمدان بوده که از ابتدای سال تعداد پنج هزارو ۸۹۴ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۱۶۶ میلیون و ۸۶۳ هزار و ۲۵۵ دلار به وزن افزون‌بر ۸۵۲ هزارو ۳۵۲ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۶۵ درصد، از نظر ارزش ۴۵ درصد و از نظر وزن ۱۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان افزود: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان در این مدت سیمان و کلینکر، خرما، گاز، تخم گشنیز، کشمش تیزابی، انگور تازه، بیسکویت و تافی، گوجه فرنگی، پودر رختشویی، آلو، سیب درختی و سایر محصولات کشاورزی بوده که عمده این اقلام به کشورهای پاکستان، افغانستان، عمان، امارات متحده عربی، هند و روسیه صادر شده است.

وی با اشاره به صادرات کالاهای اظهارشده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرکات این استان در بازارچه‌های مرزی گفت: تعداد اظهارنامه ارائه شده ۳۲۰ هزارو ۹۶ فقره به ارزش ۹۹۰ میلیون و ۷۵۱ هزارو ۸۴۱ دلار به وزن بیش از ۲ میلیون و ۴۶۱ هزارو ۱۷۹ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۲۴ درصد، از نظر ارزش ۴۷ درصد و از نظر وزن ۳۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

خاشی بیان کرد: عمده اقلام خروجی این صادرات مشتقات نفتی، گاز، قیر، سیمان، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، مواد غذایی مجاز و تره بار بوده است.

وی با اشاره به واردات قطعی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تعداد سه هزار و ۸۷۱ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش یک میلیارد و سه میلیون و ۱۵۹ هزارو ۳۹۵ دلار به وزن یک میلیون و ۸۵۶ هزار و ۵۲۰ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۱۵۰ درصد و از نظر ارزش ۷۵ درصد و از نظر وزن نیز ۷۵ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل گمرک زاهدان افزود: عمده اقلام وارداتی سیستان و بلوچستان شامل برنج، گندم، ذرت دامی، جو دامی، دانه جو دامی، انبه، شکر، کنجد، لوازم یدکی، لوازم خانگی،  پارچه، چتایی، لاستیک اتومبیل سبک و سنگین، دستگاه‌های خنک کننده هوا، نارنگی، موز و برخی اقلام مجاز بوده که این اقلام از کشورهای روسیه، آلمان، دانمارک، استرالیا، پاکستان، هند، امارات متحده عربی، تایلند و چین وارد شده است.

وی با اشاره به خدمات مسافری از طریق گمرگ خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۷ هزار و ۹۷۲ نفر مسافر ورودی و ۵۶ هزار و ۸۳۴ نفر مسافر خروجی از خدمات گمرکی و تشریفات مسافری بهره‌مند شدند.

خاشی گفت: مسافران ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹۶ درصد و خروجی ۱۱۴ درصد افزایش داشته که این افراد از سالن‌های مسافری گمرک در مرزهای مجاز سیستان و بلوچستان تردد کرده‌اند.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون ۳۳ هزار و ۳۹۴ کامیون به وزن ۶۶۷ هزار و ۹۵۴ تن شامل لوازم یدکی مستعمل خودرو، فوفل، چای سیاه، پارچه، گاز، برنج، تخم زیره، ادویه، پنل خورشیدی و کانتینر خالی از طریق گمرکات میلک، میرجاوه و چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان، امارات متحده عربی، ترکیه و چین ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون ۱۰ درصد و از نظر وزن نیز ۱۰ درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همچنین از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۵ هزارو ۲۰۰ تن کالای گوگرد بصورت ترانشیپمنت ریلی به مقصد گمرک میرجاوه و ۲ هزارو ۳۴ تن برنج به مقصد گمرک باهنر و ۲۰۷ تن کیسه جامبو بگ به مقصد سایر گمرکات خارج شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا