کد خبر: 250702140693
اقتصادانرژیبازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانیروزنامه

تجارت ۵۲ میلیارد دلاری فرآورده‌های نفتی در ۶ ماه

بنابر اعلام رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، در شش ماهه نخست امسال در مجموع نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار صادرات و ۳۰ میلیارد دلار واردات در کشور ثبت شده است.

عصراقتصاد: احمد معروف‌خانی در حاشیه شانزدهمین کنفرانس سالانه اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال در مجموع نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار صادرات و ۳۰ میلیارد دلار واردات در کشور داشتیم که اگر سیاست‌های بازگشت ارز صحیح تدوین شود، می‌تواند این گپ را پوشش دهد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت لایحه برنامه هفتم توسعه در بحث معافیت‌های صادراتی برای فراورده‌های نفتی، اظهار کرد: در این زمینه از سال گذشته قبل از شروع این بررسی پیش قدم بویم، پیشنهادات را ثبت کردیم و جلسات مفیدی را با هیات رئیسه مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق برگزار کردیم که اتاق بازرگانی ایران نیز در این زمینه ما را کمک کرد.

رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: مذاکرات خوبی صورت گرفته و امیدواریم در آخر خروجی خوبی حاصل شود اما بهتر بود که بررسی و تصویب این طرح با ایام نزدیک مجلس تقارن پیدا نکند و نمایندگان بتوانند با فرصت و کار کارشناسی بیشتر در مورد آن تصمیم گیری کنند.

معروف‌خانی با تاکید بر اینکه برنامه هفتم توسعه یک برنامه مشوق محور در حوزه صادرات بوده و اساس برنامه بر پایه حمایت است، اظهار کرد:  امیدواریم سیاست‌هایی که تصویب می‌شود، در اجرا آنطور که باید عملی شوند تا بتوانیم شاهد توسعه اقتصاد به ویژه در صنعت نفت، گاز پتروشیمی باشیم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی توانسته در سال گذشته ۴.۸ میلیارد دلار صادرات را محقق کند که با توجه به تعداد کم واحدهای در اختیار عدد بسیار خوبی است، گفت: لازم است توجه بیشتری به بخش خصوصی وجود داشته باشد و امیدواریم دولت با تمرکز مدیریتی در حوزه اقتصادی خود این فضا را مدیریت کند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا