کد خبر: 0507992741
لینک کوتاه:
سیاستجهان

تحریم ‌های سازمان ملل علیه ایران بازگردانده نشده است

یک سخنگوی اتحادیه اروپا بر غیرقانونی بودن اقدامات آمریکا علیه ایران تاکید کرد و گفت: برخلاف ادعای آمریکا نه تنها تحریم ‌های سازمان ملل بازگردانده نشده و لغو تحریم ‌های شورای امنیت کماکان ادامه دارد، بلکه تعهدات اروپا به برجام هم همچنان پابرجا است.

پیتر استانو، سخنگوی سیاست امنیتی و امور خارجی اتحادیه اروپا (سخنگوی جوزپ بوررل) است. وی به بیان مواضع اتحادیه اروپا در مورد تنش‌های اخیر و اقدامات آمریکا علیه ایران پرداخت.

مواضع اتحادیه اروپا درباره برجام در بیانیه‌های جوزپ بوررل مشخص است

پیتر استانو، در ابتدا در مورد مواضع اروپا نسبت به برجام گفت: بیانیه جوزپ بوررل مسئول سیاست خارجه اروپا برای قضاوت در مورد این مساله موجود است. مواضع ما در این بیانیه‌ها مشخص شده است و من شما را به این بیانیه ارجاع می‌دهم. ضمن اینکه چندین بیانیه در این خصوص در تاریخ‌های مختلف در ۲۰ آگوست و ۲۰ سپتامبر صادر شده و مواضع ما در این بیانیه‌ها کاملا مشخص است.

تحریم‌ های سازمان ملل بازگردانده نشده است

تعهدات اروپا به برجام همچنان پابرجا است

لغو تحریم ‌های شورای امنیت کماکان ادامه دارد

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا در خصوص بازگرداندن تحریم ‌های شورای امنیت با وجود خروج این کشور از برجام عنوان کرد: در پاسخ به این سوال، باز هم به بیانیه منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا اشاره می‌کنم؛ همانطور که در بیانیه جوزپ بورل در آخر هفته گذشته ذکر شد، تحریم‌ های سازمان ملل، تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردانده نشده‌اند و تعهدات ما در برجام همچنان پابرجا است؛ بنابراین لغو تحریم‌ هایی که به موجب برجام انجام شده، کماکان ادامه دارد.

همه تحریم‌های جدید آمریکا را به دقت تجزیه و تحلیل می‌کنیم

این مقام اروپایی در مورد تحریم‌های یکجانبه آمریکا و تهدید این کشور علیه کشورها و شرکت‌هایی که با ایران روابط مالی دارند، گفت: ما تمامی بیانیه‌ها و اعلامیه‌های تحریمی آمریکا را یادداشت می‌کنیم و آنها را به طور کاملا دقیق، مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد. اما مثل همیشه، ما در مورد لیست‌های افرادی که در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند، نمی‌توانیم توضیح و یا نظری بدهیم.

اروپا اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و فراسرزمینی را مغایر قوانین بین‌المللی می‌داند

وی هم‌چنین در مورد اقدامات تنش‌زا و یکجانبه ایالات متحده در مورد ایران گفت: همانطور که بارها هم اشاره شده است، اتحادیه اروپا اعمال تحریم ‌های فراسرزمینی و اقدامات محدودکننده یک‌جانبه از سوی آمریکا را غیرقانونی و مغایر با قوانین بین‌المللی می‌داند.

مواضع اروپا در مورد برجام همواره حفظ می‌شود

پیتر استانو بار دیگر در مورد احتمال چرخش اروپا به سمت آمریکا در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات و نابودی برجام عنوان کرد: مواضع اروپا در مورد برجام همان‌طور که در بیانیه‌های اتحادیه اروپا و به طور ویژه بیانیه بوررل بیان شده است، مشخص است و این مواضع (حمایت از برجام) همواره حفظ خواهد شد.

منبع: ایلنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا