کد خبر: 17080053826
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبانک و بیمهبورسصفحه یکبازارها و خدمات مالی

تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس کلید خورد

در جلسه مشترک با حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد کمیته‌ای به منظور هماهنگی سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات در بازار پول و سرمایه تشکیل شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی در این نشست گفت: تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار به توسعه همکاری های مشترک بازارهای پولی و مالی، ثبات در بازارها و ایجاد ظرفیت ها جدید کمک می‌کند چراکه بازار پول و سرمایه نه رقیب، بلکه مکمل یکدیگرند.

علی صالح‌آبادی هماهنگی در اتخاذ سیاست‌های بازار پول و سرمایه را یک ضرورت دانست و افزود: سیاست‌های پولی بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و در نهایت در شورای پول و اعتبار جمع‌بندی می‌شود و در این مسیر نگاه جامعی به بازارهای مختلف کشور به ویژه بازار سرمایه وجود دارد.

او اضافه کرد: نباید این نگاه حاکم باشد که بازار سرمایه و پول رقیب یکدیگرند و زبان مشترکی ندارند و امروز خوشبختانه در این خصوص، بین ارکان اقتصادی کابینه دولت به ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اتفاق نظر وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درباره ضرورت ایجاد شورای ثبات مالی گفت: با ایجاد این شورا، می‌توان هماهنگی بین اجزای مختلف بازار مالی، به ویژه بازار پول و سرمایه در کشور را ارتقاء داد و اکنون زمان بسیار مناسبی برای تأسیس شورای ثبات مالی و ارتقاء این همکاری هاست.

صالح‌آبادی با بیان اینکه بازار سرمایه، یک بازار تخصصی است، تأکید کرد بازار سرمایه باید به دور از سیاست‌زدگی و در یک فضای پیش‌بینی‌پذیر و مبتنی بر رویکردهای تخصصی، مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد.

گفت‌وگوهای بین نهادهای سیاست‌گذاری اقتصادی امیدوارکننده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در ادامه این نشست، گفت‌‌وگو بین نهادهای سیاست‌گذار اقتصادی را بسیار امیدوارکننده دانست و گفت: این امر می‌تواند به نتایج مطلوبی ختم شود و در صورت استمرار، معنای بسیار روشنی برای فعالان اقتصادی و بازار خواهد داشت. این نکته که در پس سیاست‌های اقتصادی هماهنگی‌های لازم وجود دارد و استمرار آن بسیار مهم و مطلوب است.

سید احسان خاندوزی تصریح کرد: تا تعیین تکلیف قانونی شورای ثبات، می‌توان از ظرفیت کمیته بند «ک» استفاده کرد و سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این جلسات حضور داشته باشد؛ چرا که حضور نهاد بازار سرمایه در کنار سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در این قبیل تصمیمات مؤثر خواهد بود.

او ادامه داد: حضور بانک مرکزی و نیز کمیته‌های مشترکی از این دست کمک می‌کند تا چشم‌انداز متغیرهای کلیدی که فعالان اقتصادی با نگاه به آن تصمیمات را تنظیم خواهند کرد، شفاف‌تر شود.

خاندوزی اظهار کرد: اگر کمیته مشترک به صورت هفتگی و مستمر تشکیل جلسه دهد، مسائل کوچک می‌تواند به سرعت برطرف شود و مبنایی برای گفت‌وگو، افزایش تفاهم و همکاری‌ها با سایر بخش‌های واقعی و تولید اقتصاد باشد و نیز با افزایش گستره این همکاری‌ها سایر وزارتخانه‌ها نیز در این همکاری‌ها گنجانده شوند.

ثبات، کلیدی ترین نکته در بازار سرمایه است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این نشست، ثبات را کلیدی‌ترین مؤلفه در بازار سرمایه دانست و گفت: مهم‌ترین عاملی که به نگرانی‌ها در بازار سرمایه دامن می‌زند، بی‌ثباتی است و البته این در حالی است که متغیرهای کلان بازار سرمایه در وضع مطلوبی است. با این وجود امیدوارم با حضور دکتر صالح‌آبادی در کسوت ریاست کلی بانک مرکزی زبان مشترک بین هر دو بازار بهبود یابد.

عشقی ادامه داد: اکنون ارزش بازار سرمایه حدود ۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان است و کوچک‌ترین تغییری در آن حائز بسیار اهمیت و در حوزه بسیار گسترده، اثرگذار خواهد بود.

او در همین راستا، تشکیل شورای ثبات مالی را یک ضرورت دانست و افزود: اکنون خلأ چنین شورایی، به وضوح احساس می‌شود.

رئیس سازمان بورس درباره ضرورت پیش‌بینی‌پذیر بودن بازار گفت: موضوعاتی همچون نرخ ارز و نرخ تسعیر، نرخ سود بین بانکی و انتشار اوراق دولت، از جمله موضوعات حائز اهمیت برای بازار سرمایه است.

عشقی یادآور شد: اکنون حجم و تنوع بازار سرمایه به گونه‌ای است که در تمام حوزه‌ها فعال است و فکر می‌کنم هیچ تصمیمی در دولت اتخاذ نمی‌شود، مگر اینکه با بازار سرمایه مرتبط باشد و امیدوارم تشکیل مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس در این باره راهگشا باشند.

وعده نهایی شدن طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار تا یک‌ماه دیگر

وزیر اقتصاد و دارایی از تشکیل کارگروه مشترک میان مجلس و وزارت اقتصاد برای بررسی و نهایی کردن طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار تا یکماه دیگر خبر داد.

به گزارش ایرنا، سید احسان خاندوزی روز یکشنبه پس از نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران، بازار سرمایه کشور را نشان‌دهنده سیاست‌های مختلف حوزه قانون‌گذاری، صنعتی، معدنی، نفتی، پالایشی و پتروشیمی و… عنوان و بهبود بلندمدت و ایجاد اعتماد در بازار را مستلزم همکاری و هماهنگی تمام بخش‌های اقتصادی ارزیابی کرد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره نشست مشترک این وزارتخانه با رئیس بانک مرکزی افزود: در این نشست راهکارهای اعتماد آفرینی و بهبود بازار سرمایه با بهره بردن از سیاست‌های هماهنگ بین بخش‌های مختلف بحث و بررسی شد.

خاندوزی ادامه داد: در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز محورهای همگرایی در این نشست بحث و بررسی شد و هفته آینده نتیجه این نشست مشخص می‌شود.

او درباره تشکیل کارگروه مشترک میان وزارت اقتصاد و دارایی و کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: این کمیسیون از امروز (یکشنبه) شروع به کار خواهد کرد تا طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار ظرف حداکثر یک ماه آینده با توافق مجلس و دولت به نتایج نهایی برسد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: پس از نهایی شدن طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار و تصویب آن در کمیسیون اقتصادی، این طرح به صحن علنی ارسال خواهد شد تا مراحل قانونی خود را طی کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا