کد خبر: ۳۰۰۶۰۰47261
  لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیروزنامهصنعت و معدنکشاورزی

تعلل وزارت جهاد کشاورزی در اعلام حذف تعرفه‌ صادراتی شیرخشک

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور علت تعلل وزارت جهاد کشاورزی در اعلام حذف تعرفه‌ها را هراس از افزایش مجدد قیمت شیر خام می‌داند.

سیاوش سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا صادرات شیرخشک آزاد شده است یا خیر؟ گفت: صادرات شیرخشک ممنوع نبود که آزاد شده باشد. آن چیزی که اخیرا مطرح شده  درخواست تعدیل یا حذف تعرفه صادراتی شیرخشک به دلیل افزایش نرخ شیرخام است.

او ادامه  داد: اسفند سال گذشته برای صادرات هر کیلوگرم شیرخشک تعرفه ۱۶هزارتومانی تعیین شد. اما دوماه قبل، قیمت هر کیلو شیرخام ۱۹۰۰ تومان افزایش یافت و با توجه به ضریب تبدیل ۱۲.۵کیلوگرمی شیر به شیرخشک و خامه، حدود  ۲۵هزار تومان فقط به ماده اولیه شیرخشک اضافه شد. افزایش قیمتی که صادرات را دچار مشکل کرده است. به همین دلیل تولیدکنندگان از وزارت جهاد کشاورزی درخواست حذف تعرفه را داشتند که با آن نیز موافقت شد.

اگر تعرفه صادراتی حذف نشود واحدهای تولیدی تعطیل خواهند شد

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور اضافه کرد: با وجود اینکه وزارت جهادکشاورزی موافقت خود را با این موضوع اعلام کرده است اما هنوز به گمرک‌ها اعلام نشده و تولیدکنندگان به ناچار شیرخشک‌ها را در انبار نگه داشته‌اند و امکان صادرات ندارند و اگر تعرفه در همین هفته حذف نشود واحدهای شیرخشک کشور تعطیل خواهند شد.

موافقت  با پرداخت تعرفه به جای تخصیص سهمیه

او یادآور شد: صادرات شیرخشک از سال ۱۳۹۳  با رشد صنعت گاوداری شروع و سال ۱۳۹۵ هم مشوق صادراتی یک دلاری به آن داده شد. این روند تا سال ۱۳۹۷ ادامه یافت تا اینکه در آن سال صادرات شیرخشک برای ۳۰ ماه ممنوع شد. با اعلام ممنوعیت کارخانه‌ها با انباشت شیرخشک مواجه شدند و در نهایت تصمیم بر این شد که سهمیه صادراتی به تولیدکنندگان تعلق گیرد.

سلیمی افزود: در دو مرحله سهمیه صادراتی ۱۰هزار تنی تخصیص داده شد اما اصولا سهمیه‌بندی اقدام نادرست و فسادزایی است و به همین دلیل پیشنهاد کردیم به جای تخصیص سهمیه تعرفه صادراتی پرداخت شود.

تعرفه صادراتی ۱۶هزار تومانی به ازای شیر ۴۵۰۰تومانی

به گفته او در آن زمان تعرفه ۱۶هزار تومانی بر اساس قیمت شیر ۴۵۰۰ تومانی آن زمان تعیین شد ولی حالا که قیمت شیر به ۶۴۰۰ تومان رسیده طبیعتا این تعرفه قابل پرداخت نیست.

قیمت شیر خام را نهاده‌های دامی تعیین می‌کنند

این فعال بخش خصوصی علت تعلل وزارت جهاد کشاورزی در اعلام حذف تعرفه‌ها را هراس از افزایش مجدد قیمت شیر خام می‌داند و می‌گوید صادرات شیرخشک و قیمت شیر خام ارتباطی به یکدیگر ندارند و آن چیزی که بر قیمت تمام‌شده شیرخام اثرگذار است قیمت نهاده‌های دامی و سایر هزینه‌های تولید است.

سلیمی به بازارهای صادراتی نیز اشاره کرد و گفت: صادرات شیرخشک ما به چند کشور منطقه محدود است و اگر در صادرات استمرار نداشته باشیم هدف‌های صادراتی خود را از دست می‌دهیم.

او با بیان اینکه قیمت شیر درب گاوداری‌ها۶۴۰۰ تومان و درب کارخانه‌ها ۶۵۰۰ تا ۶۵۵۰ تومان است، گفت: قیمت تمام‌شده هر کیلو شیرخشک برای تولیدکننده ۶۱هزار و ۲۹۰تومان است.

قیمت جهانی شیرخشک نیز ۲.۸ دلار است ولی ما در بالاترین حد ممکن می‌توانیم آن را ۲.۷ دلار بفروشیم. با یک محاسبه ساده می‌توان به این نکته رسید که قیمت تمام‌شده تولید ما با قیمت فروش صادراتی یکسان است و پرداخت عوارض یعنی پرداخت هزینه اضافی از جیب تولیدکننده.

می‌توانیم کره صادر کنیم

او در پایان همچنین به صادرات کره نیز اشاره کرد و گفت: به دنبال آزادسازی صادرات کره نیز هستیم، زیرا صادرات کره در کشور ممنوع است. باید به این نکته توجه کرد که  کشور نه تنها نیاز به کره خارجی ندارد بلکه کره مازاد نیز دارد و آماده صادرات است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا