کد خبر: ۰۲۰۷۰۱102615
  لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیروزنامه

تعیین عوارض بالا مانع صادرات دام سنگین شد

به گفته رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران، باوجود تلاش‌های دولت برای آزادسازی صادرات دام زنده در حمایت از تولیدکنندگان، تعیین عوارض بالا مانع صادرات دام سنگین شد.

سید احمد مقدسی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از زمان ابلاغ بخشنامه صادرات دام زنده تاکنون عملا دام سنگینی صادر نشده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران تصریح کرد: اکنون عوارض صادرات برای هر کیلوگرم دام سنگین ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است که این مبلغ برای صادرکنندگان، صرفه اقتصادی ندارد. زیرا بابت یک راس دام ۵۰۰ کیلویی باید پنج میلیون تومان عوارض خروج بپردازند که منطقی نیست.

وی با بیان اینکه پیش از این چنین عوارضی برای صادرات دام زنده اعمال نشده بود، اظهار داشت: این عوارض در بودجه سال ۱۴۰۱ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. بنابراین امکان حذف آن وجود ندارد مگر اینکه سران سه قوه در این‌باره تصمیم گیری کنند.

مقدسی حذف این عوارض را زمان بر دانست و گفت: انتظار می رود دولت و مجلس برای رفع این مشکل و خروج دام‌های سنگین با وزن های بالا از کشور تدبیری بیندیشند.

قیمت شیرخام و گوشت قرمز واقعی شود

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: در پی اصلاح نظام یارانه‌ای و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت قول داده بود قیمت کالاها واقعی شود تا تولیدکنندگان بیش از پیش متضرر نشوند. بنابراین انتظار داریم دولت در این‌باره اقدامی انجام دهد و قیمت های جدید کالاها اعلام شود. اکنون درخواست افزایش قیمت شیرخام و گوشت قرمز را به دولت ارائه داده‌ایم.

مقدسی اظهار کرد: اکنون قیمت‌های آنالیز شده هر کیلوگرم شیرخام ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان و گوشت قرمز ۱۰۱ هزار و ۲۰۰ تومان به دولت ارائه شده و پس از تصویب اعلام می‌شود.

۳۰ مرداد سال ۱۴۰۱ بخشنامه صادرات دام زنده به گمرکات ابلاغ شد و بر اساس این شیوه‌نامه، تعرفه صادرات هر کیلوگرم گوساله ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان و هر راس گوسفند حدود ۵۰ هزار تومان است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا