کد خبر: ۳۰۰۸۰۰56751
  لینک کوتاه:
اقتصادانرژی

تکمیل نشدن نیروگاه‌های برقابی به دلیل کارشکنی بانک‌ها

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران گفت: درحالی که دولت، بانک‌ها را مکلف به سرمایه گذاری در پروژه نیروگاه‌های برق آبی کرده است بانک‌ها با تامین نکردن اعتبار سبب تکمیل نشدن نیروگاه‌های برق آبی شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، سید حسن رضوی با بیان اینکه این رویه مدت زمان اجرای پروژه‌های برق آبی را از ۳ تا ۵ سال به ۱۰ تا ۱۵ سال افزایش داده افزود: طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها سبب سه برابر شدن هزینه انجام پروژه‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه دولت بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری شده را تضمین کرده است گفت: با وجود این شرایط بانک‌ها در این زمینه همکاری نکردند که این رویه هم هزینه ساخت نیروگاه‌ها را چند برابر کرده و هم دولت را در تامین برق مورد نیاز با مشکل مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: درحال حاضر ۱۲ هزار و ۱۲۸ مگاوات نیروگاه برق ابی وجود دارد که ۷۳ درصد این‌ها تحت پوشش شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است.

رضوی با بیان اینکه هم اکنون ۸ هزار مگاوات نیروگاه برق آبی در حال مطالعه و اجراست گفت: ۳ هزار مگاوات نیروگاه برق آبی هم اکنون در حال احداث است که برخی از این نیروگاه‌ها ۵۰ درصد وبرخی ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اما به دلیل تامین نشدن اعتبار همچنان بلاتکلیف مانده است.

وی با اشاره به اینکه بروز مشکل در تامین برق از سال‌های گذشته پیش بینی شده بود افزود: هم اکنون نیروگاه برق آبی چمشیر با پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصد بخاطر ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار هم چنان ناتمام مانده است درحالی که ورود این نیروگاه به مدار میتواند کمک خوبی در پایداری شبکه برق برای بهار وتابستان سال ۱۴۰۱ باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران با تاکید بر اینکه آب و برق خدمات توسعه‌ای هستند افزود: با قطعی در این دو خدمت مهم، جمعی از مردم دچار مشکل خواهند شد بنابر این تامین مالی این‌ها باید در اولویت باشد.

رضوی با اشاره به ضرورت در اولویت قرار گرفتن تامین اعتبار این پروژه‌ها گفت: پیشنهاد این روند برای بودجه ۱۴۰۱ و برنامه توسعه هفتم ارائه و البته همین پیشنهاد به مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده است تا در قالب طرح مانع زدایی از صنعت برق عملیاتی شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا