کد خبر: 02090057217
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبانک و بیمهبازارها و خدمات مالیبازار

خزانه‌داری اقتصاد: اشخاص بدهی‌ها و مطالبات خود را با اسناد خزانه دوم تسویه کنند

خزانه‌داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که تمامی اشخاص بدهکار به بانک‌ها که متقابلاً از دولت طلبکار هستند، درخواست کرد بدهی‌ها و مطالبات خود از طریق اسناد خزانه دوم تسویه کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) خزانه‌داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی با صدور اطلاعیه شماره (۲) خود، از تمامی اشخاص بدهکار به بانک ها که متقابلاً از دولت طلبکار هستند، درخواست کرد بدهی‌ها و مطالبات خود از طریق اسناد خزانه دوم تسویه کنند.

بنابراین اطلاعیه، این افراد باید درخواست خود را از طریق دستگاه بدهکار در سامانه تسویه و تهاتر ثبت کنند.

به موجب آیین نامه اجرایی بند (ز) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ، موضوع تصویب نامه مورخ سوم آبان ماه سالجاری هیات وزیران، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است تا سقف ۳۵۰ هزار میلیارد ریال با صدور اسناد خزانه نوع دوم، بدهی‌های قطعی دولت را با مطالبات قطعی دولت تسویه نماید.

متن کامل اطلاعیه شماره (۲) خزانه داری کل کشور  به این شرح است :

«در راستای تسویه بدهی‌ها و مطالبات اشخاص مشمول استفاده از ظرفیت بند (ز) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل‌کشور و در اجرای تصویب‌نامه شماره ۸۲۳۸۴/ت۵۹۰۱۶هـ مورخ ۳/۸/۱۴۰۰ هیأت محترم وزیران در ارتباط با صدور اسناد تسویه خزانه نوع دوم، کلیه اشخاص مشمول که به دولت (بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی) بدهکار و متقابلاً از دولت (وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌های دولتی (بابت اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اعتبارات آنها از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود)، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های آب و فاضلاب (بابت اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اعتبارات آنها از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود) طلبکار هستند، برای تسویه بدهی‌ها و مطالبات از طریق صدور اسناد تسویه خزانه دوم می‌باید درخواست خود را از طریق دستگاه بدهکار در سامانه تسویه و تهاتر ثبت نمایند.

به دلیل شرایط بهداشتی فعلی جامعه و به منظور رعایت فاصله اجتماعی و کاهش تردد در دستگاه‌های اجرایی، تغییرات لازم در سامانه تسویه و تهاتر به گونه‌ای اعمال ‌شده است که نیاز به حضور اشخاص متقاضی پس از درخواست در دستگاه‌های اجرایی بدهکار نمی‌باشد. لذا مقتضی است اشخاص متقاضی ضمن پرهیز از مراجعه حضوری اولیه به دستگاه‌های اجرایی ابتدا با مراجعه به پورتال مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت به نشانی http://iridmo.mefa.ir نسبت به اخذ فرم درخواست (شماره دو) و مطالعه مستندات اعم از بخشنامه‌ شماره ۳ خزانه‌داری کل کشور(موضوع نامه شماره ۱۲۹۰۲۹/۵۷ مورخ ۱۹/۸/۱۴۰۰)، راهنمای استفاده از سامانه تسویه و تهاتر، فهرست بانک‌های دارای سهمیه، آیین‌نامه اجرایی نوع دوم، اطلاعیه شماره دو و…. اقدام و سپس بر اساس دستورالعمل و بخشنامه ذیربط نسبت به شروع فرآیند تسویه و تهاتر اقدام نمایند.

بدیهی است تازمان اعلام سقف قابل تهاتر بانک‌ها توسط بانک مرکزی، سامانه صدور الکترونیکی اسناد تسویه خزانه برای شروع فرآیند و ثبت اولیه درخواست در دسترس دستگاه‌های اجرایی بدهکار است و به محض اعلام سهمیه تهاتر بانک‌های عامل توسط بانک مرکزی، مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت ظرفیت اعلامی را در سامانه صدور الکترونیکی اسناد تسویه خزانه بارگزاری می‌کند.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا