کد خبر: ۳۰۰۷۹۹5125
لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیروزنامهکشاورزی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج: باید به فکر بازارهای جدید وارداتی باشیم

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، برنج‌های هندی و پاکستانی کیفیت بالایی دارند و اگر قرار بر واردات با ارز نیمایی باشد، قیمت‌ها چندین برابر می‌شود. از همین روی باید به فکر بازارهای جدید بود تا با قیمت کمتری واردات برنج تداوم داشته باشد.

مسیح کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با آخرین وضع واردات برنج اظهار کرد: قبل از ممنوعیت واردات برنج تقریبا واردات ما متوقف شده بود از همین روی در مقایسه با سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد کاهش به دنبال داشته است. در شش ماهه سال جاری واردات برنج ما به ۵۵۰ هزار تن رسیده است.

وی ادامه داد: وزارت صمت برای سال ۹۹ برنامه جدیدی در نظر گرفته بود. به این ترتیب که باید در ۵ماهه نخست سال، ماهانه ۲۰۰ هزار تن واردات برنج باشد که جمعا به یک‌میلیون تن برسد. متاسفانه با شرایط موجود ما از ۵۰درصد این برنامه عقب مانده‌ایم. همچنین وجود چنین شرایطی منجر به فشار به اقشار آسیب‌پذیر می‌شود، چون سهم عمده سبد خانوار اقشار آسیب‌پذیر از برنج‌های وارداتی تامین می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: متاسفانه به دلیل شرایط به وجود آمده، با تهدید گرانی و کمیابی مواجه هستیم.  اما علت چیست؟ علی‌رغم اینکه واردات برنج داشته‌ایم بخشی از آن بیش از یک سال است که رسوب شده است. تخصیص نیافتن ارز از سوی بانک مرکزی ما را با چالش روبه‌رو کرده است. با وجود همکاری‌های وزارت صمت و پیگیری‌های انجام‌شده از طریق این سازمان، تاکنون بانک مرکزی هیچ تخصیص و کد تخصیصی را برای واردات برنج در نظر نگرفته است که این موضوع منجر به آسیب دیدن واردکنندگان شده است. نزدیک به ۲۴۰هزار تن برنج همچنان کد ترخیص نگرفته‌اند.

کشاورز با اشاره به اینکه قیمت ارز تاثیر مستقیم بر قیمت برنج داشته است، افزود: قیمت‌ها تابعی از نرخ ارز نیمایی است؛ زیرا از خرداد که ارز نیمایی ۱۶هزار تومان بود تاکنون که به ۲۵هزار تومان رسیده، واردات وجود داشته است، بنابراین با این قیمت نیمایی قطعا قیمت متفاوتی را در بازار شاهد هستیم. در مجموع شرایط به گونه‌ای رقم خورده که برخی از واردکنندگان بدون سود، محصول خود را در بازار عرضه کنند.

وی ادامه داد: همچنین اعداد و ارقام بیانگر آن هستند که ما ۵۰درصد از برنامه عقب هستیم و با توجه به نیاز یک‌میلیون و نیم تنی کشور ما در شش ماهه ابتدایی؛ به جای یک‌میلیون تن واردات تنها ۵۰۰هزار تن واردات داشته‌ایم. یعنی ما همچنان به واردات نیاز داریم، اما با توجه به اینکه توانایی پرداخت را نداریم، کشور‌های هدف محصولات خود را به ما نمی‌فروشند. به دلیل تامین نشدن ارز، قراردادی برای دریافت برنج از کشورهای دیگر منعقد نشده است، چون امکان قرارداد وجود ندارد.

کشاورز افزود: در صورتی که برنج ایرانی سهم بازار خود را حفظ کند و گران نشود تا به مردم فشار وارد نیاید، ما می‌توانیم از این برهه به شکلی گذر کنیم، اما درصورتی که قرار باشد برنج مانند سایر کالاها گران شود و به همه اقشار فشار وارد شود قطعا باید به سمت تامین کسری برنج از خارج برویم که در این راه دولت و بخش خصوصی به صورت جدی باید با ما همکاری کنند تا بتوانیم برنج‌های ارزان‌تر مانند تایلند و آمریکای جنوبی را وارد کنیم.

وی افزود: برنج‌های هندی و پاکستانی کیفیت بالایی دارند و اگر قرار بر واردات با ارز نیمایی باشد، قیمت‌ها بیشتر می‌شود. از همین روی باید به فکر بازارهای جدید بود تا با قیمت کمتری واردات برنج تداوم داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا