کد خبر: ۲۴۰۳۰۰32321
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانیروزنامهکشاورزی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج: وزارت جهاد با حذف دوره ممنوعیت واردات برنج مخالفت کرد

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، ستاد تنظیم بازار در صدو چهل و یکمین جلسه خود حذف دوره ممنوعیت واردات برنج را تصویب کرد اما وزارت جهاد کشاورزی با آن موافقت نکرد و در نهایت قرار شد اجرا یا اجرایی نشدن این مصوبه از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شود که این وزارتخانه تاکنون هیچ پاسخی در این باره نداده است.

مسیح  کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا ستاد تنظیم بازار با درخواست حذف یا کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج موافقت کرد یا خیر؟  گفت: در صدوچهل و یکمین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور وزیر صنعت و برخی دیگر از مسئولان، پیشنهاد خود را برای کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج ارائه دادیم. به این صورت که این ممنوعیت یک ماه دیرتر شروع شود و یک ما هم زودتر  نیز آزاد شود.

او اضافه کرد: علت پیشنهاد کاهش دوره این بود که تجربه سال‌های قبل نشان می‌داد ممکن است برخی از مسئولان با درخواست حذف دوره ممنوعیت مخالفت کنند و این مخالفت‌ها منجر به برقراری مجدد ممنوعیت و رسوب کالا در بندرها شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: در حقیقت طرح موضوع کاهش حذف دوره ممنوعیت به این منظور است که تاکنون ۱۵۰هزارتن برنج وارد کشور شده است و انبارهای بخش خصوصی هم ذخیره چندانی ندارد. همچنین واردکنندگان نیز تمایلی به واردات برنج برای دوره ممنوعیت ندارند.

بنابراین ممکن است کشور با کمبود برنج خارجی مواجه شود. از آن طرف هم تولیدکنندگان برنج در داخل کشور می‌گویند که شهریور برنج ایرانی وارد بازار می‌شود که قطعا این برنج پاسخگوی ماه محرم نخواهد بود.

او در ادامه گفت: اعضای جلسه تنظیم بازار نظر بر حذف دوره ممنوعیت داشتند و این موضوع نیز تصویب شد ولی وزارت جهاد کشاورزی با آن مخالفت کرد و قرار شد که اجرا یا اجرایی نشدن این مصوبه از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شود و همچنین تاکید شد که مسئولیت اجرا یا اجرایی نشدن این مصوبه هم با وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود.  با وجود این تاکنون هیچ پاسخی از سوی آنها داده نشده است.

کشاورز در پایان گفت: بارها درخواست کردیم که با مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی جلسه‌ای در این باره داشته باشیم ولی زمانی برای این موضوع اختصاص داده نشده است و به نظر می‌رسد که جریان ممنوعیت همچنان برقرار است و از ۳۱ تیر نیز آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا