کد خبر: ۰۶۰۷۰۰47930
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانی

در شش ماهه نخست امسال؛ حجم تجارت خارجی کشور به ۴۵ میلیارد دلار رسید

رییس کل گمرک ایران اعلام کرد که حجم تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال با ۴۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایرنا از گمرک، «مهدی میراشرفی» با اشاره به رشد تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال‌جاری افزود: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان می‌دهد. در این مدت ۷۹ میلیون و یکصد هزار تن کالا بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد.

رئیس کل گمرک ایران با اعلام این خبر افزود: در نیمه نخست امسال، ۶۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از سوی ایران به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۰ درصد و از نظر ارزش ۶۱ درصد افزایش داشت.

ثبت رکورد تازه در ترخیص کالاها

میراشرفی از ثبت رکورد تازه گمرک در ترخیص کالاهای وارداتی در شهریور امسال خبر داد و گفت: در این ماه، ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای ضروری به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ترخیص شد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ماشین‌آلات خط تولید و اقلام واسطه‌ای شد، تراز تجاری کشور را به نفع واردات اقلام ضروری تغییر داد.

وی افزود: نکته قابل توجه آن است که سرعت بالایی در ترخیص کالاهای ضروری، ماشین‌آلات و اقلام واسطه‌ای تولید در شهریور ماه سال‌جاری از سوی گمرک صورت گرفته است،  به نحوی که میانگین وزنی واردات که در پنج ماهه نخست امسال ماهانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود در شهریور ماه تقریبا ۲ برابر شده و به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده و به لحاظ ارزش نیز میانگین کالاهای ترخیص شده که در پنج ماهه ابتدای سال‌جاری ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که در شهریور ماه به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید و این یک رکورد تازه در ترخیص کالا از گمرک محسوب می شود و دلیل منفی شدن تراز تجاری در شهریور ماه نیز همین امر می‌باشد.

مهم‌ترین مبادی صادرات و واردات کشور

وی مهمترین کشورهای مقصد صادرات ایران را به ترتیب چین با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و افغانستان با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار برشمرد.

به گفته میراشرفی،  گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، شمش آهن، پروپان، اوره، بنزین، میله‌های آهنی و کاتد از مهمترین اقلام صادراتی کشور در مدت مذکور بوده است.

رئیس کل گمرک ایران درخصوص آمار کالاهای وارداتی در ۶ ماهه نخست امسال افزود: در این مدت ۱۹ میلیون و یکصد هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار از نقاط مختلف جهان وارد کشورمان شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹، از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد رشد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا