کد خبر: ۱۶۰۵۰۰40922
  لینک کوتاه:
صنعت و معدن

رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور: خودمان را با اقلیم گرم و خشک سازگار کنیم

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان درباره کم آبی در کشور به ویژه استان خوزستان گفت: در بحث خوزستان می‌توان با مدیریت آب از طریق سدها بحران را حل کرد اما ما در یک کشور خشک هستیم و ممکن است دو ماه دیگر بحران را نیز رفع کنیم ولی سال بعد و سال‌های دیگر را چه کار باید کرد؟! پس باید به مدیریت منابع آب توجه کنیم.


علیرضا شهیدی در واکنش به وضعیت استان خوزستان گفت: خوزستان هم جدا از سایر بخش‌های کشور نیست؛ اکنون در سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، جنوب کرمان و جاهای دیگر خشک سالی داریم.

به گفته وی، در بحث خوزستان می‌توان با مدیریت آب از طریق سدها بحران را حل کرد اما ما در یک کشور خشک هستیم. ممکن است دو ماه دیگر بحران را نیز رفع کنیم ولی سال بعد و سال‌های دیگر را چه کار باید کرد؟! باید مدیریت منابع آب حتما داشته باشد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره خشکسالی‌هایی که در برخی نقاط کشور شاهد آن هستیم، افزود: خشکسالی‌هایی که در حال رخ دادن هستند، چیزی نیست که مربوط به یک دهه گذشته باشد و اگر تاریخچه کره زمین را نگاه کنید در دانش زمین‌شناسی و در مبحث پالئوکلیماتولوژی (Paleoclimatology) با استفاده از رسوبات موجود در زمین دوره‌های خشکسالی و تَر‌سالی قابل مطالعه و بررسی است.

در ایران در بحث مدیریت بحران باید قدری بیشتر و جدی‌تر عمل کنیم

وی با بیان این‌که در دنیا مناطقی از جمله ایران هستند که در گذشته وضعیت خشک‌سالی یا تَرسالی آنها مشخص شده، خاطرنشان کرد: در ایران در بحث مدیریت بحران باید قدری بیشتر و جدی‌تر عمل کنیم و بر اساس نیازهایی که کشور دارد، فرهنگ سازی را انجام دهیم تا مردم آب را درست مصرف کنند.

شهیدی با تاکید بر اینکه باید به منابع آب موجود توجه کرد، گفت: سیاست‌گذاری‌ها باید بر اساس منابع آب موجود باشد، همچنین باید توجه بیشتری به نوع مدیریتی که می‌توانیم در کشاورزی داشته باشیم، شود که همه این موارد می‌تواند دست به دست هم دهد تا از این بحران‌های خشک سالی عبور کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که این هشدارها بارها مطرح شده اما چرا به مرحله عملیاتی نرسیده و تاکنون نتیجه مثبتی نداشته است؟ گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه حاکمیتی خود در قالب تهیه اطلاعات پایه، نقشه‌های زمین‌شناسی، نقشه‌هایی که مرتبط با سیلاب، خشکسالی، فرونشست زمین‌و … در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار می‌دهد و این دیگر دست ما نیست که برای این اطلاعات و گزاشات یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره وقوع سیل در کشور بیان کرد: در بحث تغییرات اقلیمی این اتفاقات می‌افتد یعنی جایی که توقع ندارید بارندگی شود، بارندگی می‌شود و جایی که توقع ندارید خشکسالی شود، خشکسالی رخ می‌دهد. در هر حال این در تغییرات اقلیم وجود دارد و ما باید کارهای تولید اطلاعاتی که وابسته به بخش‌های علمی است را گسترش دهیم.

رییس سازمان زمین‌شناسی: وظیفه ما تولید اطلاعات است

وی در ادامه افزود: در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بخش‌های کاملا تخصصی وجود دارد؛ مثلا در رابطه با سیلاب نقشه سراسری سیلاب را تهیه کردیم و جاهایی که در هنگام بارندگی می‌تواند در معرض سیلاب قرار بگیرند را مشخص کردیم و به مدیریت بحران هم دادیم.

شهیدی تاکید کرد: حال اینکه سیاست چگونه است و از این نقشه‌ها در چه زمانی استفاده کنند در دست ما نیست.

وظیفه ما تولید اطلاعات است که سعی می‌کنیم تولید اطلاعات را به درستی انجام ‌دهیم و مستند کنیم. از این رو دستگا‌ه‌های ذیربط باید از این اطلاعات استفاده کنند که البته گاهی کمتر به آن توجه می‌شود.

مصرف آب در اروپا نسبت به ما خیلی اقتصادی‌تر و بهینه‌تر است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که چقدر زمان می برد تا مشکلاتی که طی ۵۰ سال رخ داده حل شود؟ گفت: سازمان زمین‌شناسی ۶۲ سال است که تاسیس شده و از همان ابتدا کارهای زمین‌شناسی در دستور کارش بود و این صحبت‌ها مربوط به چند روز گذشته نیست بلکه ما با پشتوانه ۶۲ سال کاری که در زمین‌شناسی ایران انجام دادیم مطالعاتمان را به بخشی که از آن استفاده خواهد کرد، عرضه می‌کنیم.
باید خودمان را با اقلیم گرم و خشک سازگار کنیم.

وی درباره فرونشست‌‌ها با بیان این‌که ما گاهی تر سالی داریم اما در اقلیم گرم و خشک هستیم که بارندگی در آن کم است، خاطرنشان کرد: ما باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم و نمی‌توانیم مانند کشورهایی که در قاره سبز هستند آب را مصرف کنیم؛ هر چند که مصرف آنها نسبت به ما خیلی اقتصادی‌تر و بهینه‌تر است.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، باید یک فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه اتفاق بیفتد، مردم باید آگاهی بیشتری داشته باشند و سازمان‌های سیاست‌گذار هم به درستی از اطلاعاتی که وجود دارد استفاده کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا