کد خبر: ۲۳۰۳۰۰32016
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

رئیس سازمان غذا و دارو: امسال برای اولین بار واکسن آنفلوآنزا تولید می‌کنیم

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «واکسن آنفلوآنزا هم امسال برای اولین بار تولید داخل خواهد داشت و تا قبل از پاییز ما واکسن آنفلوآنزای ایرانی را هم به مردم می‌دهیم.»

به گزارش ایسنا، محمدرضا شانه‎ساز با اشاره به اینکه تامین واکسن چالش اساسی برای همه کشورهاست، گفت: ما هم طبق سند ملی، واکسیناسیون را انجام خواهیم داد و در این موضوع تعللی صورت نخواهد گرفت. تولید داخل به مراحل نهایی نزدیک شده است و به زودی در خرداد قطعاً واکسیناسیون با واکسن‌های ایرانی را آغاز خواهیم کرد. با ورود واکسن‌های ایرانی تا حد زیادی نگرانی‌های ما برطرف خواهد شد.

تولید ماهانه بیش از ۱۰میلیون دُز واکسن ایرانی کرونا از مهر

وی با اشاره به اینکه کف حداقل میزان تولید ۱۹۷ میلیون دُز در سال خواهد بود، اظهار کرد: علیرغم همه تحریم‌ها زیرساخت‌های لازم در کشور به سرعت ایجاد می‌شود و بخش مهمی از این زیرساخت ایجاد شده است. ما در تابستان بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن تولید داخلی را خواهیم داشت و از مهر نیز میزان تولید ما به بیش از ۱۰ میلیون دُز در ماه خواهد رسید؛ یعنی تا پاییز می‌توانیم تمام گروه‌هایی که در اولویت واکسیناسیون هستند عمدتاً توسط واکسن‌های تولید داخل و بخشی را از طریق واردات واکسینه کنیم تا نگرانی کلی که در کشور وجود دارد، برطرف کنیم. حتما در پاییز به ۷۰ درصد خواهیم رسید.

مانعی برای دریافت دُز دوم از واکسن‎های ایرانی نیست

شانه‎ ساز با اشاره به اینکه تمام پلتفرم‌هایی که برای ساخت واکسن در دنیا مطرح است در ایران وجود دارد و جزء معدود کشورهایی هستیم که همه پلتفرم‌های تولید واکسن را داریم، بیان کرد: اگر دُز اول واکسن را وارداتی دریافت کردیم، می‌توانیم دوز بعدی را از واکسن‌های تولید داخلی استفاده کنیم و هیچ مانع و اشکالی در این رابطه وجود ندارد. در دنیا و در کشورهایی که درصد بالایی از واکسیناسیون را انجام داده‎اند از پلتفرم‌های مختلف استفاده کردند به جز اسپوتنیک روسیه که نوع یک و دو آن تفاوت دارد. سازمان غذا و دارو کار علمی انجام می‌دهد.

۲ واکسن ایرانی کرونا در مراحل نهایی

وی گفت: حداقل دو مورد از واکسن‌ها در داخل به مراحل نهایی رسیده‎اند و فاز ۳ را انجام می‌دهند که قابلیت تزریق عمومی را دارند اما تا کمیسیون تخصصی به عنوان بالاترین مرجع قانونی و پیش‌بینی شده در قانون تایید نکند به صرف نظر رئیس سازمان غذا و دارو نمی‌توان به جایی رسید. ما به دنبال کار علمی و قانونی خود هستیم، در واردات هم بحث‌هایی مطرح بود، اما کار خودمان را انجام می‌دهیم، زیرا در قبال مردم تعهد داریم.

وی بیان کرد: کار علمی خودمان را در پروسه زمانی حداقلی که باید انجام دهیم، متناسب و طبق رفرنس‌های بین‎المللی انجام می‌دهیم.   مجوزهای مصرف اورژانسی در کشور ما و کشورهای دیگر وجود دارد، وقتی واکسنی در فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت می‌توان از آن استفاده کرد.

نیاز به ۱۲۰ میلیون دُز واکسن برای رسیدن به ایمنی جمعی

وی افزود: باید ۱۲۰ میلیون دُز واکسن تهیه کنیم تا بتوانیم به ایمنی جمعی برسیم. ایمنی جمعی زمانی حاصل می‌شود که ۶۰ الی ۷۰ درصد جمعیت واکسن را دریافت کرده باشند. امیدوارم زمستان آرام تری داشته باشیم و نگرانی‌ها تا حد زیادی برطرف خواهد شد. اگر با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده ایم و با خوش شانسی و عنایت خاصه الهی روبرو شویم شاید بتوانیم تا پایان پاییز همه جمعیت را واکسینه کنیم. امید ما در وزارت بهداشت و در سازمان غذا و دارو به تولید داخل بود، اما از واردات غافل نشدیم و به ساز و کار کووکس فکر کردیم و ارز آن را تامین کردیم لذا همه جمعیت خودمان را می‌توانیم واکسینه کنیم و صادرات هم خواهیم داشت.

شانه‎ساز درباره انتخابات نیز گفت: حداکثر دقت لازم برای برگزاری انتخابات فکر شده است و نظارت‌ها صورت خواهد گرفت.

تولید داخلی واکسن آنفلوآنزا؛ امسال و برای اولین بار

وی در خاتمه، گفت: مجموعه رازی و پاستور هر کدام قریب به ۱۰۰ سال سابقه واکسن سازی دارند، اما بنا به دلایلی که بود بیشتر واکسن‌های وارداتی را استفاده کردیم. همچنین واکسن آنفلوآنزا برای اولین بار امسال تولید داخلی خواهیم داشت و تا قبل از پاییز واکسن آنفلوآنزای ایرانی را در بازار ارائه خواهیم کرد و حدود ۳ الی ۴ میلیون دُز واکسن داخلی آنفلوآنزا را خواهیم داشت. تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا جدا از هم است و این دو خانواده ویروسی متفاوتی دارند و با زدن یکی نسبت به دیگری ایمن نمی‌شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا