کد خبر: ۲۶۱۰۰۰65452
  لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

رئیس سازمان نظام پرستاری: کارانه پرستاران از اول دی بر مبنای قانون تعرفه‎ گذاری محاسبه می‌شود

به گفته رئیس کل سازمان نظام پرستاری، کارانه پرستاران از اول دی بر اساس قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری محاسبه و پرداخت می‎ شود و حتما افزایش خواهد داشت. استخدام نیرو با اولویت تبدیل وضعیت پرستاران پیگیری می‎ شود و حتما برای اجرای فوق‎العاده خاص راهی پیدا خواهد شد.

به گزارش سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: ما در سازمان نظام پرستاری فعالیم اما خود را متعهد به انجام خدمت برای تمام اعضای تیم سلامت و همه مدافعان سلامت می‌دانیم و سعی می‌کنیم بر مبنای همبستگی اتحاد و همدلی که در دوران کرونا به وجود آمد و سرمایه اجتماعی که مدافعان سلامت به دست آوردند پیش برویم و با هدف خدمت به مردم و تقویت نظام سلامت کشور، رسیدگی به امور مدافعان سلامت، تقویت امور مادی و معنوی آنان و رسیدگی به مطالبات این افراد را دنبال می‌کنیم تا موفقیت‌های بیشتری به دست آوریم.

وی افزود: سازمان نظام پرستاری سالانه برنامه عملیاتی دارد و این برنامه سالانه در شواری عالی نظام پرستاری مصوب و گزارش و ارزیابی می‌شود؛ اولویت‌ها تعیین می‌شود و پیگیری می‌شود. گاهی اولویت‌ها با یکدیگر همزمان می‌شود اما با توجه به امکانات کشور و نوع ارتباط مسئولان کشور برخی از پیگیری‌ها زودتر و برخی دیرتر نتیجه می‌دهند.

تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، فوق‌العاده خاص و جذب و استخدام با اولویت تغییر وصعیت افرادی که از جان خود مایه گذاشتند و تیم سلامت و ایران را سرافراز کردند، همزمان پیگیری می‌شود.

ظرفیت فضای مجازی در عرصه پرستاری

میرزابیگی گفت: یکی از مسائلی که نباید از آن عفلت کنیم و در دنیا به این سمت حرکت کرده و تجربیات زیادی اندوخته شده، ورود به دنیای مجازی است. دنیای مجازی فراتر از فضای مجازی است، می‌توانیم از رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف به عنوان نماد فضای مجازی عنوان کنیم.

در دنیای مجازی خریدها و ارائه خدمات به شکل دیگری است و کسانی که مانند من اندک تجربه‌ای در حوزه کارآفرینی دارند این بحث فضای مجازی و دنیای مجازی را نیز به خوبی لمس و درک کرده‌اند. در عرصه پرستاری نیز باید خدمات خود را در دنیای مجازی ارائه دهیم.

وی ادامه داد: دنیای مجازی دقت و سرعت زیاد و قیمت کمی دارد و امکان ارتباط لحظه‌ای با بیماران وجود دارد. تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌تواند ما را مجاب کند که گامی بزرگ در عرصه فضای مجازی برداریم.

با توجه به سه مولفه سلامت جامعه نگر، بیماری‌های مزمن و فضای مجازی، پرستاری در دنیای مجازی یک چهره جدیدی پیدا می‌کند و تعاملات خود را از طریق فضای مجازی خواهد داشت.

میرزابیگی درباره تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تصریح کرد: یکی از بحث‌های مهم در حوزه پرستاری، تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است، ابتدا به شبهاتی پاسخ می‌دهم.

مخالفان خارج از حرفه پرستاری گاهی اظهاراتی دارند که تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری کارشناسی نشده است و کارسنجی پیرامون آن نشده و در رابطه با کای پرستاری و ارزش‌های نسبی مستنداتی وجود ندارد.

تعرفه‌گذاری پر مستندترین قانون است

وی با ارائه این مستندات و کتابهای تدوین شده در زمینه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تاکید کرد: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به لحاظ قانونی پرمستندترین قانون است. قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ تصویب شده است.

در یکی از بندهای قانون ارتقای بهره‌وری در سال ۸۸ نیز مباحثی از این قانون را داشته‌ایم، در قانون برنامه ششم و مباحث مرتبط با تعرفه‌های خدمات سلامت، به قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اشاره شده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: در سال قبل و امسال نیز فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان را بر قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری شاهد بودیم. پیش از آن بحث تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به محاق رفته بود و اراده‌ای برای انجام آن وجود نداشت. قانون تعرفه‌گذاری را به مجلس بردیم و قرار است در رقابت با نظام پرداخت فی فور سرویس و در نقد و برای تصحیح آن، قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را اجرا کنیم.

تدوین استانداردهای خدمات پرستاری

وی ادامه داد: بر اساس این قانون استانداردهای خدمات تشخیصی و درمانی نوشته شده است. هم اکنون استانداردهای بالغ بر ۵۰۰ خدمت پرستاری نوشته شده و به عنوان کتاب مرجع در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و در سازمان ملی استاندارد نیز ثبت شده و لوح افتخار نیز به خاطر انجام این کار گرفتیم. اولین گروه خدمات تخصصی هستیم که با کارسنجی درست و تعیین ابعاد، در این امر موفق بوده‌ایم.

وی بیان داشت: برخی گفتند شرح وظایف باید به روزرسانی شود. با یک تیم ۲۰۰ نفری این شرح وظایف را در سطوح مدیریتی، عمومی و تخصصی تنظیم کردیم و سپس چک لیست‌های کنترل نیز تهیه شد.

این‌ها مسیرهای سختی بود که در گذشته رفتیم، بنابراین کسی در این عرصه که پرستاران توفیقاتی به دست آورده‌اند وارد شبهه‌افکنی نشود. هر شبهه یا سوالی وجود دارد به سازمان مراجعه کنند. البته این صحبت‌ها خارج از جامعه پرستاری و از سوی کسانی که اراده انجام این‌کار را ندارند مطرح می‌شود.

اعتبار اجرای قانون تعرفه‌گذاری از اول دی تامین شده است

رئیس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: آنچه با وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه به جمع‌بندی رسیدیم ۴ مرحله است. تامین اعتبار قانون به اندازه‌ای که سه ماه آخر امسال و سال آینده پوشش داده شود که انجام شد و از اول دی‌، هر زمان که‌کارانه پرستاران بخواهد پرداخت شود، مبتنی بر تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است، در جایی که اجرا شده با همان روال اجرایی و در جاهایی که اجرا نشده بر اساس مشابه‌سازی، این حق به همکاران خواهد رسید.

وی گفت: اگر نقص یا مشکلی در مسیر اجرای این قانون باشد، بهای مشکلات را نباید پرستاران بپردازند و ما پیگیر هستیم و از زمانی که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا شود مبنای آن را یکم دی‌ در نظر خواهیم گرفت و بر مبنای آن پرداخت خواهد شد.

در دو سه تا از دانشگاه‌های کشور جلساتی با معاونت پرستاری برگزار می‌شود و مقدمات اجرایی آن فراهم شده است و اجرای آن سرعت بیشتری خواهد داشت.

وی منبع‌یابی و قرار گرفتن اعتبار تعرفه خدمات پرستاری در سرانه سلامت را از دیگر موارد جمع‌بندی شده عنوان و تشریح کرد: منبع سه ماه آخر امسال و سال آینده برای اجرای قانون تعرفه تامین شده است.

ثبت در HIS، صورت حساب بیمار، در بیمارستان، بیمه و سرانه انجام خواهد شد. در صورتحساب‌های بیمه و در سرانه به دلیل اینکه منابع باید درست هدایت شود، ثبت خواهد شد.

میرزابیگی با بیان اینکه تعریف کا و ارزش نسبی خدمات از مدت‌ها قبل پیش‌بینی شده بود، گفت: همسان‌سازی نیز انجام شد، پرستاری جزو گروه پروانه‌دار محسوب می‌شود و کای خدمات کل گروه‌های پروانه‌دار یکی می‌شود که امسال ۱۴ هزار و ۵۹۰ تومان است و البته هر پروسیجر و خدمت، کای خود را دارد و تعداد کاها در بسته‌های خدمتی نیز لحاظ شده است. تا سال آینده این فرصت را داریم که اگر صاحب‌نظران، نظری داشتند، مطرح کنند و حتما همه این موارد بررسی می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا