کد خبر: 03080051090
لینک کوتاه:
روزنامهکشاورزیتولید و بازرگانی

رئیس کانون زنبور عسل: سرمایه‌گذاران رغبتی برای واردات نهاده‌های زنبور ندارند

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنبور عسل عنوان کرد که به دلیل طولانی بودن پروسه اعطای مجوز به داروهای زنبورعسل، سرمایه‌گذاران رغبتی برای تولید و واردات نهاده‌های زنبور عسل از خود نشان نمی‌دهند.

عفت رئیسی‌سرحدی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به دلایل توقف صادرات عسل، گفت: عسل ایران جز طبیعی‌ترین عسل‌های تولیدشده در جهان محسوب می‌شود که همواره مشتریان خاص خود را داشت.

او خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۹ زنبوداران موفق شدند پس از ۲۰ سال استاندارد عسل را اجباری کنند اما بعد از گذشت ۶ ماه وزیر پیشین جهاد کشاورزی در آخرین جلسه شورای عالی استاندارد با استاندارد اجباری عسل مخالفت کرد و این مسئله باعث توقف صادرات این محصول شد.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل وزیر خواهان حذف این استاندارد شد، گفت: بنا به شنیده‌های ما که نزدیک به واقعیت است وزیری که مسئول امنیت غذایی کشور است تحت تاثیر فشار شرکت‌های تولیدکننده عسل دست‌ساز با این استاندارد مخالفت کرد.

او با اشاره به دوره کوتاه وضع استاندارد اجباری بر تولید عسل، تصریح کرد: در همان مقطع کوتاه که استاندارد عسل از سوی سازمان استاندارد اجباری شد پایش قابل توجهی بر روی عسل‌های تولیدشده صورت گرفت. در این زمان برای ۶ شرکت که با منشا کلوگلز و افزودنی عسل تولید می‌کردند پرونده‌های قضایی تشکیل شد.

رئیسی ادامه داد: در دوره استاندارد اجباری عسل، توانستیم بازارهای خوبی برای محصول خود در جهان پیدا کنیم و محصول ما به بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی از جمله آلمان صادر شد.

به گفته او سودهای کلانی در تولید عسل دست‌ساز وجود دارد که توانست به وزیر فشار بیاورد که استاندارد اجباری را حذف کند. وزیر پیشین حتی حاضر به برگزاری مناظره و گفت‌وگو با ما نشد.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه استاندارد تشویقی شامل کنترل کیفی نمی‌شود، تصریح کرد: عسل به‌ عنوان ماده خوراکی شفابخش در شرایطی که بسیاری از مردم کمبود مواد غذایی دارند می‌تواند جوابگوی نیاز بدن باشد از این‌رو کیفیت و استاندارد آن اهمیت ویژه دارد.

او با اشاره به تعداد زنبورداران فعال در کشور، گفت: ۱۰۰هزار زنبوردار، درحدود ۱۰۰میلیون کلونی را مدیریت می‌کنند. باید بگویم که میانگین برداشت عسل از هر کندو به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵کیلو است. البته زنبوردارانی که صحراهای بهتری در دسترس آنهاست از هر کندو ۲۵کیلو عسل برداشت می‌کنند.

به گفته این فعال اقتصادی،‌ در سال جاری به دلیل کمبود بارش متوسط برداشت از  کندوهای عسل کاهش یافت.

او با اشاره به گران شدن قیمت نهاده‌های زنبور عسل، تصریح کرد: مکمل‌ها و داروهایی که برای مبارزه با آفت زنبور عسل استفاده می‌شود ۵۰ درصد گران‌تر شدند. باید توجه داشت که این نهاده‌ها مشمول ارز دولتی نمی‌شوند و با ارز آزاد وارد می‌شوند.

به گفته این فعال اقتصادی، در فصل زمستان که شهد و گرد گلی در طبیعت وجود ندارد زنبورداران به شکر و مکمل‌های تقویتی نیاز دارند این درحالیست که برای تامین شکر باید هزینه‌های گزافی متقبل شوند و دولت نیز از آنها حمایتی نمی‌کند. زنبوردار باید شکر را با نرخ آزاد کیلویی ۱۱هزار تومان خریداری کند.

رئیسی در پایان با اشاره به سیاست‌های حمایتی دیگر کشورها از زنبورداران، گفت: در کشورهای اروپایی و آمریکایی حتی برخی کشورهای همسایه مانند عراق، به منظور حفظ اکوسیستم و جلوگیری از بیابان‌زایی و افزایش تولید دانه‌های روغنی به زنبورداران سوبسید می‌دهند که کندوهای خود را به مراتع ببرند تا زنبورها با گردافشانی باعث افزایش محصولات کشاورزی شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا