کد خبر: ۳۱۰۳۰۰33678
  لینک کوتاه:
روزنامهصنعت و معدن

رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران: کم‌آبی می‌تواند ضربه بزرگی به بخش معدن بزند

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد، آب یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین فاکتورهای بخش معدن و زنجیره معدنی در کشور است. اگر آب وجود نداشته باشد استحصال مواد معدنی هم صورت نخواهد گرفت و این موضوع ضربه زیادی را به بخش معدن و توسعه آن خواهد زد.

بهرام شکوری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در مورد تاثیر خشکسالی بر حوزه معدن کشور اظهار کرد: مسلما خشکسالی روی زنجیره مواد معدنی تاثیرگذار است.

یکی از حیاتی‌ترین مسائل ما موضوع آب است، چون در تولید کاتد، فولاد، کنسانتره، گندله و… نیاز زیادی به آب وجود دارد. در حوزه معدن‌کاری نیز به همین صورت است.

او افزود: آب یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین فاکتورهای بخش معدن و زنجیره معدنی در کشور است، اگر آب وجود نداشته باشد استحصال مواد معدنی هم صورت نخواهد گرفت و این موضوع ضربه زیادی را به بخش معدن و توسعه آن خواهد زد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: میزان تاثیر آن نیز بستگی به میزان مشکل آب است.

اگر واقعا نتوانیم آب بخش صنعت و معدن را تامین کنیم، بخش زیادی از تولید و صادرات کشور دچار مشکل می‌شود. بخش عمده‌ای از صادرات کشور در حوزه صادرات غیرنفتی متعلق به بخش صنعت و معدن کشور است.

فولاد ۹ میلیارد دلار از صادرات کشور سهم داشته و مس نزدیک به ۱میلیارد دلار صادرات دارد. در صورتی که نتوان آب معادن را تامین کرد همه این ارزآوری‌ها دچار مشکل می‌شود.

شکوری با انتقاد از مدیریت نکردن صحیح آب در بخش کشاورزی گفت: به نظر می‌رسد کشور باید یک فکر اساسی برای مشکل آب کند. بزرگترین مشکلی که ما در رابطه با آب داریم موضوع هدررفت آب در بخش کشاورزی است.

از میان مصرف آب در کشور سهم بخش کشاورزی ۹۲درصد، ۲درصد بخش صنعت و معدن و ۶ درصد سهم بخش شرب و خانگی است.

او اضافه کرد: اگر صنعت ۱۰۰درصد هم آب مصرف نکند تنها می‌تواند ۲درصد تاثیر بگذارد. اگر مردم نه آب بخورند و نه برای هیچ‌یک از مصارف خود آب مصرف کنند بازهم فقط ۶ درصد اثر خواهد داشت. در حالی که سهم بخش کشاورزی ۹۲درصد است.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باید شیوه مصرف آب و الگوی کشت در کشاورزی تغییر کند. کشوری که کم‌آب است چرا باید هندوانه و خربزه تولید و صادر کند؟ کل صادرات هندوانه کشور به ۱۰۰میلیون دلار نمی‌رسد ولی در عین حال این میزان آب مصرف می‌کند. اگر ما بتوانیم این آب را در بخش صنعت مصرف کنیم برای کشور صرفه اقتصادی و اشتغال بیشتری ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهیم صنعت و معدن ما بهبود پیدا کند به نظر می‌رسد اولین کاری که باید انجام دهیم این است که کشاورزی کشور را از لحاظ الگوی کشت و سیستم آبیاری اصلاح کنیم. کشت محصولات کشاورزی را باید از کشت غرقابی خارج کنیم که صرفه بیشتری ایجاد کند.

او با اشاره به صرفه‌جویی‌های صورت گرفته در بخش صنعت بیان کرد: مسلما مردم و صنعت آگاهانه در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند. بخش عمده‌ای از آبی که در صنعت استفاده می‌شود، بازیافت شده و دوباره به چرخه تولید بازمی‌گردد اما حتی اگر ۵۰ درصد آبی که صنعت مصرف می‌کند هم بازیافت شود و به چرخه تولید بازگردد تاثیر زیادی نخواهد گذاشت ولی اگر بتوانیم از هدررفت آب در بخش کشاورزی که ۹۲ درصد مصرف دارد جلوگیری کنیم به نظر می‌رسد که بتوان مشکل بی‌آبی را در کشور کنترل کرد.

مشکل اصلی ما در کمبود آب نیست بلکه در مدیریت منابع آبی است. اگر مدیریت آب اصلاح شود به نظر می‌رسد مشکل کمتری با کمبود آب داشته باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا