کد خبر: ۱۷۰۸۰۰53766
  لینک کوتاه:
اقتصاد

رد پای دلالان در گرانی دوباره زعفران

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران ضمن انتقاد از افزایش قیمت بی رویه زعفران در یک ماه اخیر گفت: از این افزایش قیمت‌ها سود ناچیزی به کشاورزان می رسد و منافع کلان آن به جیب کسانی می رود که در انبارهای چندتنی، زعفران ها را دپو کرده اند.

علی حسینی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه قیمت زعفران نسبت به یک ماه گذشته ۲ برابر شده است، گفت: بهتر است علت افزایش قیمت این محصول از کسانی پرسیده شود که نقش اساسی در این گرانی دارند و سود چند برابری از موجودی انبارشان می برند.

وی ادامه داد: زعفران کالای گرانبهایی است و ارزش بالایی دارد ولی افزایش قیمت آن باید منطقی باشد و ضمن در نظر گرفتن حقوق تولیدکننده، حق مصرف کننده را نیز در نظر داشته باشند. متاسفانه در زعفران قیمت ها به نحوی بالا می رود که انگار مصرف کننده داخلی هیچ حقی ندارد.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران با بیان اینکه این شورا نقشی در تعیین و تکلیف زعفران ها در کشور ندارد، گفت: موضوع گرانی لجام گسیخته  فعلی علیرغم اینکه هنوز تا پایان برداشت زعفران حدود یک ماه باقی مانده و از طرفی مقدار قابل توجهی زعفران سال گذشته که با قیمت های بسیار پایین و در حد یک سوم قیمت فعلی از کشاورزان خریداری شده و در انبارهای مشخصی وجود دارد، قابل درک نیست.

به گفته وی شرایط فعلی  سود ناچیزی برای کشاورزان دارد و منافع کلان آن برای انبارهای چند تنی است.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران در پایان با بیان اینکه اگر به همین شیوه جلو برویم پنج سال آینده جایگاهی که در تولید زعفران در دنیا داریم‌ را از دست خواهیم داد، گفت: تصور می کنیم که تنها تولیدکننده زعفران در دنیا هستیم، در حالی که اینطور نیست. کشت های گلخانه ای و منطقه ای به سرعت پیش می رود و اگر سیاست های کشت، تولید، عرضه و صادرات خود را اصلاح نکنیم در آینده جایگاهی نخواهیم داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا