کد خبر: 010403163499
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانیروزنامه

رشد تجارت ایران در سایه تحریم‌ها

طبق اعلام گمرک چین، تجارت این کشور با ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی به حدود ۶.۵ میلیارد دلار رسیده است. همچنین در حالی که ایران در تحریم آمریکا و متحدانش قرار دارد، اما دفتر آمار این کشور اعلام کرد که تجارت دو کشور در سال جاری میلادی رشد داشته است.

عصراقتصاد: دولت سیزدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که تجارت در وضعیت مطلوبی قرار نداشت. دولت اعلام کرده بود ارتباط با همه کشورها از جمله همسایگان را در برنامه کاری خود دارد.

زمانی که این هدف اعلام شد برخی منتقدان معتقد بودند این کار شدنی نیست، به این دلیل که تحریم‌ها چنین امکانی را در اختیار ایران قرار نمی‌دهد و آمریکا اجازه افزایش تجارت را نخواهد داد؛ از سوی دیگر مواردی مانند نقل و انتقال پول برای تجارت به عنوان مهم‌ترین عامل مسدود است، اما سفرهای متعدد رئیس کل بانک مرکزی به کشورهای همسایه و همچنین کشورهایی که ایران با آنها تجارت زیادی دارد باعث شد وضعیت این حوزه در مسیر بهبود قرار بگیرد.

یکی از اهدافی که بانک مرکزی در این زمینه دنبال کرد نقل و انتقال پول با ارز ملی و یا غیر دلار بود که در برخی کشورها با استقبال همراه بود و حالا آمارها نشان می‌دهد که آمریکا در طول فعالیت دولت سیزدهم تجارت خود را با ایران افزایش داده است؛ این در حالی است که حتی به گفته منتقدان دولت، در طول سه سال گذشته ۱۰۰۰ تحریم به تحریم‌های قبلی اضافه شده است.

کارشناسان معتقدند رشد تجارت کشورهایی مانند آمریکا که ایران را تحریم کرده به دلیل خنثی‌سازی تحریم‌هاست؛ در طول سه سال گذشته ایران عضو سازمان‌های اقتصادی مهم در جهان شد. بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای از جمله همین موارد است. بریکس به دنبال ارز مستقل برای تجارت است و همین موضوع آمریکا را نگران کرده است.

اخیراً آماری از دفتر آمار آمریکا منتشر شده که نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۴ رشد ۵۱ درصدی داشته است. هرچند این رقم مطلوب نیست، اما رشد آن قابل توجه است.

دفتر آمار آمریکا گزارش خود اعلام کرد که مبادلات تجاری ایران و آمریکا در چهار ماه نخست سال جاری میلادی به ۳۰.۶ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷۲ درصد رشد داشته است. در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۱۷.۸ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش، در چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۴، ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۵۱ درصدی داشته و به ۲۶.۵ میلیون دلار رسیده است؛ همچنین بالغ بر ۱۷.۵ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود. واردات این کشور از ایران در چهار ماهه نخست ۲۰۲۴ نیز رشد ۱۳ برابری داشته و از ۰.۳ میلیون دلار در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال ۲۰۲۳ به ۴.۱ میلیون دلار در مدت مشابه امسال رسیده است.

تجارت ۶ میلیارد دلاری ایران و چین در ۵ ماه

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در پنج‌ماهه ابتدایی ۲۰۲۴ به ۵.۹ میلیارد دلار رسیده و تجارت ایران و چین در ۵ ماهه ۲۰۲۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۹ درصدی داشته است. در ماه‌های ژانویه تا می سال قبل ارزش تجارت ایران و چین ۶.۵ میلیارد دلار اعلام شده بود.

واردات چین از ایران در پنج‌ماهه نخست ۲۰۲۴ با کاهش ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا می امسال نیز چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۰ درصدی داشته است. چین در ماه‌های ژانویه تا می سال قبل چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش چین در ماه می سال جاری ۲۴۵ میلیون دلار کالا از ایران وارد و ۵۹۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا