کد خبر: 271201124625
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

رشد ۱۰ درصدی فرش دستباف در ۱۰ ماهه امسال

معاون تولید مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه تولید فرش دستباف در سال ۱۴۰۱ رو به رشد بوده است گفت: در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰، سه میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف تولید شده است.

یاسر حنیفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان تولید ۱۰ ماهه امسال، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۴۰۰) که  دو میلیون و نهصد هزار متر مربع بوده، رشد ۱۰ رصدی را نشان می‌دهد، ضمن اینکه مجموع تولیدات فرش دستباف سال گذشته, ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع ثبت شده است.

وی با بیان اینکه برآورد‌ها نشان می‌دهد از اهداف ترسیم شده در زمینه تولید فرش دستباف جلوتر هستیم، گفت: با توجه به  ثبت تقاضا برای دریافت مواد اولیه فرش دستباف، انتظار می‌رود آمار تولید دو ماهه پایان سال نیز، همچنان افزایشی باش. د

حنیفی با بیان اینکه بر اساس آمار ارائه شده، در بحث نیروی انسانی و ایجاد اشتغال، نیز رشد مناسبی داشته ایم، ادامه داد: میزان ایجاد اشتغال به دو صورت رصد می‌شود نخست از صدور مجوز‌های پروانه بهره برداری که برای واحد‌های تولیدی صادر می‌شود و دوم میزان اشتغالی که در حوزه‌های مشاغل خانگی ثبت می‌شود.

وی افزود با توجه به مجوز‌های ایجاد شده تا پایان دیماه امسال، اشتغال حدود ۳۶ هزار نفر به صورت مستقیم  و غیر مستقیم در این صنعت ثبت شده؛ ضمن اینکه تقاضا در حوزه مشاغل خانگی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رو به رشد بوده است.

معاون تولید مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: مجموع قالیبافانی که به صورت فصلی و یا دائمی تولید دارند تعدادشان بیش از ۲ میلیون نفر است، اما برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کارت شناسایی صادر شده است و از این تعداد، کمتر از ۲۳۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند.

وی گفت: در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ هفتصد هزار نفر تحت پوشش بیمه بودند، اما به مرور به دلیل کاهش بودجه اختصاصی  سهم کارفرما که باید از سوی دولت پرداخت می‌شد، هم اکنون تعداد بیمه شدگان به یک چهارم رسیده است.

معاون تولید مرکز ملی فرش ایران گفت: انتظار داریم حداقل  ۷۰۰ هزار قالیباف تحت پوشش بیمه قرار بگیرند البته این عدد، عدد بزرگی است و ما برای رسیدن به آن نیازمند حمایت دولت و ابزار‌های مناسب آن هستیم.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا