کد خبر: 120103155033
اقتصاداقتصاد کلانبازاربازارها و خدمات مالی

رفتار محافظه‌کارانه هند در تجارت با ایران

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند گفت: هند به دلیل ارتباطاتی که با امریکا و اروپا دارد در تجارت با ایران محافظه‌کارانه رفتار می‌کند به همین دلیل در یک دهه اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها روابط تجاری ایران و هند کاهش پیدا کرد.

مهدی رنگ رونا، نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و هند درباره آخرین وضعیت تجارت دو کشور به خبرنگار ایلنا گفت: کشور هند به دلیل ارتباطاتی که با امریکا و اروپا دارد در تجارت با ایران محافظه‌کارانه رفتار می‌کند به همین دلیل در یک دهه اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها روابط تجاری ایران و هند کاهش پیدا کرد، این در حالیست که پیش از اینها هند یکی از پنج مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی بوده و از مشتریان سنتی نفت ایران به شمار می‌آمده است.

وی افزود: با این حال هنوز طرفین سعی بر حفظ ارتباط حداقلی دارند و تجارت دو کشور با دور زدن تحریم‌ها برقرار است و این تجارت بیشتر با تهاتر کالا صورت می‌گیرد.

رنگ رونا اضافه کرد: صادرات غیرنفتی ایران به هند شامل محصولات پتروشیمی و محصولات کشاورزی به ویژه سیب درختی و خرما است، همچنین در سال ۱۴۰۲ با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی توافقاتی برای ازسرگیری صادرات کیوی ایران به هند صورت گرفت.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و هند در ادامه از چای، ‌برنج و موز به عنوان کالاهایی یاد کرد که به طور مستمر از هند به ایران وارد می‌شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان از هند به عنوان بازاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری یاد کرد که نزدیکی جغرافیایی آن به ایران امتیاز مهمی در تجارت دو کشور محسوب می‌شود.

وی در توضیح بیشتر در این باره گفت: کالاهای ایرانی حتی با در نظر گرفتن زمان ماندگاری در بنادر حداکثر ۲۰ روزه به هند می‌رسند و کالاهایی که در بنادر آماده هستند تنها هفت روز با بنادر هند فاصله دارند، بنابراین اگر ایران تحریم نبود هند به دلیل جمعیت بالا و نزدیکی می‌توانست یکی از بازارهای قدرتمند صادرات کالاهای ایرانی باشد. افزون بر آنچه گفته شد ایرانی‌ها و هندی‌ها قرابت فرهنگی هم دارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کشور هند عضو کشورهای گروه ۲۰ و در کنوانسیون‌های بین‌المللی عضو است و از اقتصادهای در حال رشد جهان به شمار می‌آید که در آینده نزدیک در عرصه‌های اقتصادی حضور قدرتمندی خواهد داشت.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا