کد خبر: 25040191655
جهانروزنامهسیاست

روسیه از اقتصاد بازار روی برگرداند

ترجمه: سلیم حیدری

به گفته وزارت بازرگانی، نیازهای داخلی و حاکمیت فناوری دغدغه اصلی کشور است.

دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت این کشور روز جمعه در جلسه عمومی در دومای روسیه گفت: روسیه باید سیاست اقتصادی خود را بر اولویت دادن به تامین نیازهای داخلی متمرکز کند.

این مقام اعلام کرد: “ما ارضای نیازهای داخلی را اولویت اصلی اقتصاد خود می‌دانیم. اما این بدان معنا نیست که ما درب کشور خودمان ببندیم و پتانسیل صادرات خود را افزایش ندهیم. کاملا مخالف ام.

به ویژه، با توجه به مذاکرات در مورد همکاری متقابل با بازارهای جدید. منظورم اول از همه کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای جنوبی است.”

وی خاطرنشان کرد که برای دستیابی به این هدف، روسیه باید سیاست صنعتی خود را اصلاح کند.

مانتوروف با بیان اینکه دولت روسیه کاملاً از این ایده حمایت می‌کند، گفت: «لازم است از یک سیاست صنعتی بازار محور به سیاست تضمین حاکمیت فن‌آوری گذر کنیم».

این مقام مسئول معتقد است که ماشین آلات و تجهیزات وارداتی باید به تدریج با نسخه های روسی جایگزین شوند و خاطرنشان کرد: “صنعت باید عملاً عملکرد مستقل و توسعه همه بخش های مصرف کننده را تضمین کند.”

مانتوروف گفت: “ما تولید قطعات آنالوگ خود را برای جایگزینی قطعات وارداتی تسریع خواهیم کرد. او گفت که همچنین برنامه‌هایی برای ایجاد کانال‌های لجستیکی جایگزین برای محصولات روسیه با چشم‌اندازی به بازارهای جدید وجود دارد.”

وزیر پنج حوزه مهم استراتژیک را که در آنها حاکمیت فناوری از اهمیت بالایی برخوردار است، تشریح کرد. شامل امنیت ملی و دفاع، که در آنها اولویت به ساخت سلاح‌های پیشرفته ساخت روسیه داده می شود.

بخش انرژی، که نیاز مبرمی به تجهیزات ساخت داخل دارد، زیرا تحریم‌های مرتبط با اوکراین، دستیابی به قطعات و تجهیزات ساخت خارجی را برای شرکت‌های انرژی دشوار می کند و کشتی سازی، هواپیما و صنایع شیمیایی از دیگر حوزه های مهم برای اجرای طرح حاکمیت فناوری است.

همانطور که وزیر در ماه مه (خرداد) اعلام کرد، روسیه هدفی برای جایگزینی کردن کامل واردات در صنعت ندارد. وی تصریح کرد: صنایعی وجود دارد که روسیه به دلیل نگرانی های امنیت ملی مجبور به جایگزینی تامین داخلی به جای واردات است.

این در حالیست که در سایر صنایع همکاری بین المللی وجود دارد و خواهد بود.

منبع: راشاتودی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا