کد خبر: 310602138548
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

روند کاهشی نرخ ارز بر خلاف تلاش دلالان و سوداگران بازار

سیگنال‌های مثبت آزادسازی منابع ارزی ایران به بازار ارز نشان می‌دهد روند ثبات و کاهش قیمت دلار در هفته آتی نیز تداوم خواهد داشت.

پس از آزادسازی ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران که به تازگی با واریز به حساب بانک‌های ایرانی در کشور قطر صورت گرفت، بسیاری از کارشناسان اقتصادی به کاهش قیمت دلار امیدوارتر شده و روز‌های آرام و با ثباتی را برای بازار ارز پیش‌بینی می‌کنند.

با نگاهی به قیمت ارز در معاملات چند روز گذشته به خوبی مشخص است که آزادسازی منابع ارزی ایران و همچنین روند دیپلماسی و گشایش‌های سیاسی همچنان در حال اثرگذاری بر بازار است. بطوریکه امروز پنجشنبه قیمت ارز در برخی از کانال‌های تلگرامی تا ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان نیز کاهش داشته و گفته می‌شود شاید این روند نزولی در هفته پیش رو نیز تا رسیدن قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومان نیز ادامه داشته باشد.

گزارش‌های میدانی از بازار منوچهری و سبزه‌میدان هم مانند روز‌های قبل حکایت از عقب‌نشینی خریداران و تلاش سوداگران برای تنفس مصونوعی به دلار حکایت دارد، ولی باز هم کسی حاضر به خرید ارز در فضای ریزشی نیست.

ریزش قیمت‌ها در بازار رسمی هم در ادامه روندی که از ابتدای هفته شروع شده بود، ادامه پیدا کرد. در معاملات امروز (پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا به ۴۱ هزار و ۱۸۹ تومان کاهش یافته است.

همچنین قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران به ۴۴ هزار و ۱۳۲ تومان و از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات ۱۱هزار و ۲۱۵ تومان ارزش‌گذاری شده است.

البته روند کنترل و تثبیت بازار ارز از سوی بانک مرکزی از ماه‌ها قبل در حال انجام است و بعد از آزادشدن منابع ارزی ایران در کره‏ جنوبی و عراق در دولت سیزدهم به راحتی می‌شد قیمت ارز را برخلاف تلاش دلالان و سوداگران بازار، کاهشی و رو به نزول پیش بینی کرد.

از سوی دیگر افزایش فروش نفت را نیز می‌توان به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کاهش نرخ ارز در نظر گرفت؛ بطوریکه فروش نفت در دولت قبل حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود که این میزان با دیپلماسی دولت سیزدهم به دو میلیون بشکه در روز رسیده است.

همچنین سایر منابع ارزی مسدود شده کشور نیز همچنان با گام‌های مثبت دولت سیزدهم در حال وصول است که این روند می‌تواند از طریق دریافت پول فروش نفت تا مدت‌ها بر ثبات و کاهش قیمت ارز در بازار تاثیرگذار باشد.

با توجه به اخبار واصله از بازار ارز در نقاط مختلف تهران می‌توان پیش بینی کرد تلاش دلالان هم برای برهم زدن بازار بی فایده بوده و قیمت ارز همچنان بر موج کاهش، سوار است.

این در حالی است که دلالان و اخلال گران بازار ارز تا همین چند روز پیش هم با انواع عملیات روانی و سودجویانه در بازار، توانستند قیمت دلار را به مرز ۵۰ هزار تومان نیز برسانند، اما اتفاقات خوب ارزی و بین المللی اخیر باعث شد تا دلار مجددا در آستانه ورود به کانال ۴۸ هزار تومان قرار گیرد.

بدین ترتیب تیر دلالان بازار ارز برای کنترل و افزایش قیمت دلار طی روز‌های گذشته به سنگ خورد و حالا می‌توان با تکیه بر برنامه‌های تثبیت و کنترل بازار از سوی بانک مرکزی که با تکیه بر آزادسازی منابع ارزی صورت گرفت، موج کاهشی دیگری را طی هفته پیش رو در بازار ارز پیش بینی کرد.

منبع: ایبنا

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا