کد خبر: ۲۰۰۳۰۰31506
  لینک کوتاه:
سیاستدولت

رییس جمهور: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته ای زده شد / تلاش های مشترک ایران و روسیه در وین برای احیای برجام

رییس جمهور گفت: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته‌ای زده شده که در حال ساخت و ساز است. با کشور روسیه در زمینه مسائل نظامی مخصوصا دفاعی داشتیم که بعد از ورود اس ۳۰۰ از روسیه، روابط ما در این زمینه گسترده تر از قبل شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی رییس جمهور صبح امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تشکر از بخش‌های دولتی و خصوصی در زمینه صنعت آب و برق گفت: پروژه امروز اهمیت زیادی برای ما دارد که بخشی از آن برای همکاری با همسایه ما، یعنی کشور فدراسیون روسیه به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: البته از بعد از پیروزی انقلاب ما و روسیه روابط خوبی داشتیم، اما در این ۸ سال روابط ما در زمینه های مختلف توسعه پیدا کرده و می‌خواهم از دولت روسیه و شخص آقای پوتین بدلیل همه تلاشهایی که در این مدت در بعد سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای داشتند تشکر کنم.

رییس جمهور افزود: ما همکاری‌های بسیار زیادی با روسیه در سوریه داشتیم. همکاری های مهم سه جانبه در زمینه آذربایجان، قفقاز و اوراسیا داشتیم.

وی با اشاره به قدم های خوب در زمینه رژیم حقوقی خزر با روسیه، اظهار داشت: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته‌ای زده شده که در حال ساخت و ساز است. با کشور روسیه در زمینه مسائل نظامی مخصوصا دفاعی داشتیم که بعد از ورود اس ۳۰۰ از روسیه، روابط ما در این زمینه گسترده تر از قبل شد.

روحانی با اشاره به تلاش‌های مشترک ایران و روسیه در وین برای احیای برجام، تصریح کرد: روسیه یک کشور مهم برای ما و همسایه مهم و روابط ما به نفع دو ملت و منطقه و مسائل جهانی خواهد بود. از چند سال پیش با آقای پوتین راجع به طرح‌های مشترک در ایران (صحبت شد). بروکراسی های دو طرف باعث شد این طرح یک مقدار با تاخیر شروع شد.

وی بیان داشت: در ایام انتخابات همه به خانم‌ها احترام می‌گذارند اما ما وظیفه داریم همیشه به خانم‌ها احترام بگذایم. ما الان شاگرد اول‌هایی در کنکور می‌بینیم که از دختران و زنان ما هستند.

روحانی اظهار داشت: یک گوش شنوایی نیاز است تا بشنود که این افتتاح‌ها در دوران تحریم و کرونا چه ارزشی دارد. از آغاز سال ۹۹ ما این افتتاح پنجشنبه‌ها را شروع کردیم و امروز هفتادو یکمین افتتاح است. بخشی از این افتتاح‌ها ریل گذاری برای دولت بعدی هم است. ۱۹ هزار مگاوات برق طراحی شده و افتتاح‌های آن برای دولت‌های بعدی است و آن دولت هم طرح‌‌هایی را دارد که توسط دولت‌های بعدی افتتاح می‌شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز پنجاه و ششمین سد در دولت تدبیر و امید در کشور افتتاح شد، خاطر نشان کرد: ما به طور متوسط هر ۵۰ روز یک سد افتتاح می‌کنیم. هر دوماه یک تصفیه‌خانه آب افتتاح می‌کنیم. در روستاهای ما یک کار بزرگی انجام گرفته است. این روزها هیچکس از آبادانی روستا‌ها توسط دولت حرف نمی‌زند.

وی  بیان داشت: همه اینکارها انجام شده است تا ما به دنیا بگوئیم که جنگ اقتصادی و کرونا نمی‌تواند ما را از تلاش، فعالیت و آبادانی ایران عزیز باز دارد. البته هر دوی اینها حرکت ما را کند کرده است.

اگر این خبیث یعنی ترامپ نبود در طول این ۴ سال اخیر، ۱۴ میلیارد دلار دیگر در آب و برق سرمایه گذاری می شد. ۱۴ میلیارد را این خبیث قفل کرد. بانک های خارجی آماده بودند پول را بدهند تا طرح‌ها در اینجا انجام شود. اگر جنگ اقتصادی نبود این افتتاح دو چندان بود و مردم می‌دیدند چه کار عظیمی در اینجا شکل گرفته است.

رییس جمهور بیان داشت: ما همیشه بر تعامل سازنده تاکید کردیم و گفتیم راه حل این است و در داخل تولید و تلاش کنیم اما با انزوا نباید زندگی کنیم. ما با کشورهای دوستدارمان و مخصوصا همسایگان در تماس باشیم. خدانیامرزد آنهایی که نگذاشتند روابط ما با برخی کشورهای همسایه خوب باشد و کارهای کودکانه و احمقانه انجام دادند و به مراکز دیپلماتیک حمله کردند. اگر نبود شرایط بهتری داشتیم.

روحانی با اشاره به هماهنگی بین ایران، روسیه و چین در وین گفت: این دولت یکبار تحریم را در سال ۹۴ و در سال ۱۴۰۰ هم یکبار دیگر تحریم را خواهد شکاند.

این وظیفه و اراده ما است، اینکار را خواهیم کرد. شکاندن این تحریم در سال ۱۴۰۰ در قدم های آخر است.

مردم ما بدانند این تحریم برداشته خواهد شد، آمریکا ناچار است این تحریم را بر دارد و پای میز مذاکره آمده است. اکثر مسائل حل و فصل شده و چند مساله هم باقی مانده آن‌ها هم حل و فصل خواهد شد و ان شا الله تحریم شکسته خواهد شد و مردم می‌توانند شرایط بهتری را در زندگی خود شاهد باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا