کد خبر: ۰۵۰۲۰۰23544
لینک کوتاه:
مجلس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: احتمال به تعویق افتادن جلسه سران قوا درباره بازار بورس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قرار بود دوشنبه این هفته جلسه سران قوا درباره رسیدگی به مشکلات بورس برگزار شود که امکان دارد به تعویق بیفتد.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمد رضا پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با بحث بازار سرمایه در کلاب هاوس، اظهار کرد: ما دو هفته قبل جلسه سران قوا را داشتیم که تمام قوا خواستار ورود به بحث بازار سرمایه بودند.

بنا به تصمیماتی که گرفته شد قرار بود در جلسه دوشنبه هفته قبل در این مورد بحث شود که به این هفته موکول شد.

او بیان کرد: فردا طی جلسه‌ای که با قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی داریم، برنامه‌هایی را به منظور تقویت بازار سرمایه خواهم گفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به نظر می‌رسد روز دوشنبه این هفته نیز جلسه سران قوا در خصوص بورس برگزار نشود، نگرانی ما این است که تصمیمات به تعویق بیفتد.

این نماینده مجلس گفت: دولت هنوز برای جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با موضوع ‎بورس دعوت نامه نفرستاده است.

او افزود: خیلی از حقوقی ها در شش ماهه اول و دوم سال ۹۹ مرتبط با خود سهامداران بودند، حقوقی ها در زمانی که بازار نیاز به کمک دارد باید به طور قطع وارد شوند.

پور ابراهیمی گفت: دولت در ماه های پایانی کار خودش غیر قانونی عمل می کند، موضوعات در رابطه با نرخ ارز به طور جدی در دست بررسی است، نرخ ارز تاثیر کمی در بازار سرمایه در کوتاه مدت دارد.

او بیان کرد: بانک مرکزی نمی تواند اکنون عددی را در رابطه با نرخ ارز تعیین کند ، موضع بانک مرکزی در رابطه با امر مذکور جدی است.

نماینده مجلس گفت: ما در بحث رمز ارز ها تاکیدمان این بوده است که اجتناب شود بخواهد از کشور خارج شود. اما به سبب آنکه مزارعی برای دستگاه های ماینر داریم ، به همین سبب ما یک مصوبه ای را اجرا خواهیم کرد که هریک از وزارت خانه ها وظیفه خود را بداند و اجرا کند.

او گفت: من در رابطه با شرکت های سرمایه گذاری استانی نگران هستم به دلیل آنکه مجموع ارزش سهام ها به بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد می رسد.

رییس کمیسیون اقتصادی گفت: دولت کار عجیبی کرده که پرتفوی گردانی را به شرکت های سرمایه گذاری استانی داده است.

پور ابراهیمی گفت: ما به طور موازی با دولت کارهایی انجام می دهیم که با دقت بیش تری بحث کانون ها برگزار شود.

او بیان کرد: از آنجایی که متولی بحث حمایت از بورس، دولت است امیدواریم اقدامات خوبی را انجام دهد.

پور ابراهیمی گفت: قاون فعلی این امکان را نمی دهد که هم سهام خزانه را شرکت ها دنبال کنند و هم افزایش سرمایه داشته باشند ، بنا بر این به نظر می‌رسد برای این امر یک بر نامه ای صورت گیرد.

او بیان کرد: به طور قطع اگر شرکت ها طرح توسعه داشته باشند با عرضه مواجه خواهند شد که این امر نیز یک محدودیت ایجاد می کند .

او گفت: روی سکه مهم بازار سرمایه موتور محرک بودن در بحث اقتصاد است به سبب آنکه اگر بازار سرمایه از کار بیفتد بازار سرمایه آسیب خواهد دید .

پور ابراهیمی بیان کرد: ما در مجلس به دنبال آن هستیم تا جنس رفتار ها را در بازار سرمایه تغییر دهیم ، به گونه ای که اگر کسی آگاهی علمی در رابطه بازار سرمایه ندارد نباید به طور مستقیم وارد شود.

او بیان کرد: در رابطه با بعضی از ابزار ها، بانک مرکزی باید اقدام کند. اینکه مصوبات شورای عالی بورس گاها اعمال نمی شود ما ورود کردیم و بند ۲۳۴ که یکی از سخت ترین امر تحقیق و تفحص است را لحاظ کردیم.

پور ابراهیمی گفت: اگر مباحث کوتاه به سرانجام برسد به نفع بازار سرمایه خواهد بود که به طور مثال می توان به بررسی مصوبات شورای عالی بورس و عملکرد سازمان بورس اشاره کرد.

او بیان کرد: اقدامات کوتاه مدت به دولت فعلی و اقدامات میان مدت و بلندمدت به دولت آینده و اعضای آن باز می گردد .

پور ابراهیمی گفت: در رابطه با اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به بورس گفت: این یک حق قانونی است اما منابع تزریق شده اکنون هزار میلیارد بیشتر نیست و باید ١٣هزار میلیارد تومان تزریق شود.

بانک مرکزی نظارت بیشتری بر نرخ‌های سود بین بانکی داشته باشد
او ادامه داد:  ما از  بانک مرکزی انتظار داریم تا به رفتار بانک‌ها و نرخ‌های سود بین بانکی نظارت بیشتری کند. آخرین گزارش ما از نرخ های بین بانکی ۱۹.۸ است .

این نماینده مجلس گفت : در کمیسیون اقتصادی طی جلساتی که با رییس بانک مرکزی داشتیم راهکار هایی را در رابطه با نرخ بین بانکی و سپرده ها بیان کردیم اما متاسفانه اقدامات چندان موفق در این رابطه انجام نشده است.

پور ابراهیمی در خصوص دلالی در بازار‌های مالی همچون ارز و طلا گفت: طبیعتا این بازار‌ها باید یا ابزار مالیات بر عایدی کنترل شوند.

این نماینده مجلس در خصوص نرخ بالای تامین مالی افزود: این امر هزینه تامین مالی بنگاه‌ها را افزایش می‌دهد که سبب کاهش ارزش سهام شرکت‌ها می‌شود.

او افزود: ما سعی کردیم در بستر قانون آنچه که دغدغه سهامداران و اقتصاد است را حل کنیم. نظام اقتصاد کشور دچار چالش شده است.

پور ابراهیمی در رابطه با سهام خزانه ظرفیت گفت: سهام خزانه باید سقف و حدود داشته باشد.

او بیان کرد: بحث تخلفات ناظر اگر به طور واضح مشخص شود، قطعا با آن ها برخورد خواهیم کرد . متاسفانه مجلس در برخی موارد که ورود می کند از جانب برخی از اشخاص مورد نقد قرار می‌گیرد به گونه ای که می گویند مجلس دخالت می کند.

پور ابراهیمی گفت: ما با دولت فعلی که وظیفه حمایت را دارد جلساتی را با برنامه ها ی کوتاه مدت را پیش گرفتیم اما با دولت بعدی به طور قطع برنامه ریزی های بلند مدت و میان مدت را خواهیم داشت.

او بیان کرد: به طور قطع اگر صندوق سهام عدالت بتواند کمکی به سهام داران کند، به بازار سرمایه ورود خواهد کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در رابطه با بازار آتی سکه بهتر است اقداماتی انجام شود به سبب آنکه منابع به بخش های زیر زمینی رفته است.

جزییات اصلاح قانون بانک مرکزی

پورابراهیمی در خصوص مشکلات مربوط به عملکرد بانک مرکزی بیان کرد: اصلاح قانون بانک مرکزی ظرف چند روز آینده با امضای ۵۰ نماینده در اولویت بررسی در صحن علنی قرار می‌گیرد.

او افزود: در قانون جدید بانک مرکزی مشکلات فعلی به صورت اساسی حل می‌شود و تصمیمات به یک شخص خاص وابسته نخواهد بود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیش نویس این قانون با مطالعه بانک‌های مرکزی چند کشور تهیه شده است و از صاحب نظران می‌خواهیم در این مورد به ما کمک کنند.

او تاکید کرد: امیدواریم با شروع به کار دولت جدید شاهد تغییرات اساسی در نظام بانکی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا