کد خبر: ۳۰۰۶۹۹2491
  لینک کوتاه:
سیاستجهان

ظریف دوشنبه و رئیس‌جمهور سه‌شنبه در سازمان ملل سخنرانی می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه امسال برنامه مجمع عمومی سازمان ملل به صورت مجازی برگزار خواهد شد، گفت: برنامه فعلی این است که وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب و رئیس‌جمهور نیز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد

 سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز یکشنبه ۳۰ شهریورماه ۹۹ در نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطر ۸ سال دفاع مقدس گفت: فرزندان این سرزمین در دفاع مقدس اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک این سرزمین اشغال شود.
وی ادامه داد: اگر امروز با این اقتدار در منطقه و جهان هستیم، همه مدیون خون شهداست و ما تا ابد مدیون آنها هستیم. آن روزها روزهای خون و قیام است که هیچ وقت فراموش نمی‌شود. امید داریم نسل جوان آن تاریخ افتخارآمیز را مطالعه کند. من یاد و خاطر آنها را گرامی می‌دارم و از خداوند متعال مدد می‌خواهیم که پیرو راه آنها باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه امسال برنامه مجمع عمومی سازمان ملل به صورت مجازی برگزار خواهد شد، گفت: برنامه فعلی این است که وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب و رئیس‌جمهور نیز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد.
وی درباره ادعای دیروز پمپئو در خصوص بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خاطرنشان کرد: جهان خیالی پمپئو هم امن‌تر نخواهد شد. از روزی که ایشان تصمیم گرفت وارد این دنیای پر مکر و دروغین خود شود، امنیت نداشت. دنیا با اقدام آمریکا جز ناامنی، جنگ و بی‌ثباتی به چیزی نرسیده است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آثار حضور شوم آمریکا در دنیا به ویژه غرب آسیا چیزی جز این میراث خانمان‌سوز و شوم نبوده است. آنچه آمریکا در پی آن است، یک گردن‌کشی دیگر است و به لیست یاغی‌گری‌های واشنگتن اضافه کرده است.
وی با بیان اینکه تصور می‌کنم تلخ‌ترین ساعات برای آمریکا رقم می‌خورد، افزود : تصمیم آمریکا این بوده که طرف اشتباه تاریخ ایستاده و وظایف خود را فراموش کرده است. پیام تهران به واشنگتن این است که به جامعه‌ جهانی و وظایف خود برگردد، اگر دست از یاوه‌گویی و یاغی‌گری بردارد، جامعه جهانی آن را خواهد پذیرفت.
دیپلمات ارشد ایران درباره پاسخ ایران به بازرسی از کشتی‌ها و هواپیماهای ایران بیان کرد: آمریکا در ادعای خود بسیار منزوی‌ است. اینکه آمریکا در مرکز قدرت ادعایی خود این چنین منزوی شود، بهترین نشانه است که چقدر قدرت آمریکا پوشالی است. آمریکا وقتی نتوانسته در فضای سیاسی و روندهای حقوقی به خواست خود برسد، به سیاست قلدری‌اش برگشته، آنها از این طریق می‌خواهند کارهایشان را جلو ببرند.
وی ادامه داد: آنها باید پیام دنیا را گرفته باشند که دنیا در حال تغییر است و به دلیل سیاست‌های کوته‌بینانه ترامپ و شرکا، اولین قربانی این تغییر در نظام بین‌المللی خود آمریکاست.
وی با بیان اینکه سه کشور اروپایی که متحدان قطعی آمریکا هستند، امروز صبح یک بیانیه دادند و گفتند نه تنها آمریکا هیچ حقی ندارد بلکه اقدامش هم اثر حقوقی ندارد، اظهار داشت: آمریکا می‌داند ادعایش پوچ، غیرواقعی و بی‌اثر است. آمریکا شاهد برآمدن قدرت‌های مستقل، مسئول و آزاده‌ای مانند ایران است. مبتنی بر منشور ملل متحد و دکترین دفاعی ایران، هر اقدامی که ناقض حاکمیت ایران و تعهدات مقررات جهانی باشد، با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود. پیام‌های لازم در ادوار مختلف به آمریکا داده می‌شود و این بار هم اعلام می‌شود که دست از راهزنی زمینی، هوایی و دریایی بردارند که دوران راهزنی تمام شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس درباره حمایت از جامع‌تر شدن برجام گفت: برجام توافقنامه‌ای است که یک بار مذاکره، جمع‌بندی، امضا و مهر و موم شده است. هر اقدامی که بخواهد این مهر و بوم را بردارد، یعنی پایان برجام. از همه کشورها انتظار داریم به بدیهیات روابط بین‌المللی و تعهدات خود پایبند باشند.
خطیب‌زاده درباره احتمال برگزاری نشستی درباره برجام با حضور وزرای خارجه عضو توافق گفت: واقعا اتفاقی نیفتاده است، به دلیل اینکه نشست کمیسیون اخیر هم برگزار شده است برنامه‌ای برای این کار وجود ندارد. همه دنیا می‌گویند که اتفاقی نیفتاده است اما در دنیای خیالی آقای پمپئو اتفاق افتاده است؛ بیننده و تشویق‌کننده این شوی تلویزیونی خود آقای پمپئو و چند نفر معدود هستند، اما اگر دست‌نشانده‌ها این موضوع را باور کنند و بخواهند پایشان را از گلیم‌شان فراتر بگذارند با برخورد سختی مواجه خواهند شد.
وی درباره برگزاری نشستی که روسیه آن را پیشنهاد داده است، اظهار داشت: پیش‌تر این موضوع را نیز مطرح کرده‌ایم ما به نیات دوستان و شرکای خودمان شک نداریم و این موضوع به آنها نیز گفته و منتقل شده است و در جریان قرار دارند آنچه که ما به آن یقین داریم، این است که اقدامات سرکشانه ایالات متحده بر ضد ملت و دولت ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دو موضوع را باید از هم جدا کنیم، یکی موضوع برجام یکی موضوع اقدامات یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده، تاکید کرد: در موضوع برجام واقعیت این است که تعهدات طرف‌های مقابل به ویژه اروپایی‌ها به طور خاص از روزی که ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود به شکل فزاینده انجام نشده است و این‌ها به طرف‌های دیگر نیز منتقل شده است؛ به ویژه اثر تعهدات اقتصادی که در این موضع شفاف بوده‌ایم و اقدامات متناسب خودمان را در چارچوب بندهای برجام انجام دادیم. البته طرف‌های اروپایی ما نیز تلاش‌هایی کردند که بیشتر آن ناکام بوده است؛ از جمله اینستکس که اجرایی نشد.

منبع: ایلنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا