کد خبر: 190602137548
جامعه و فرهنگسلامت و رفاهگردشگری

هشدار سیلاب در استان‌های نیمه شمالی کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب در استان‌های نیمه شمالی و همچنین افزایش ارتفاع موج در آب‌های شمال و جنوب کشور، هشدار داد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور را برای امروز یکشنبه ۱۹ شهریورماه و روزهای آتی تشریح کرد و گفت: طی دو روز آینده در شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل، بارش پراکنده رخ می‌دهد که در استان‌های ساحلی خزر، بارش‌ها به شکل رگبار و رعدوبرق است. بارش ها برای گیلان، شرق اردبیل، شمال آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، روز سه شنبه ادامه می یابد که همراه با وزش باد شدید و گردوخاک است. برای روز چهارشنبه نیز در آذربایجان‌شرقی، سواحل شمالی کشور استان‌های گیلان، مازندران و اردبیل، بارش های پراکنده، پیش‌بینی شده است.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: طی دو روز آینده سرعت وزش باد در شمال‌غرب، جنوب‌غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، شرق و شمال‌شرق کشور، افزایش می‌یابد که سبب کاهش کیفیت هوا در این مناطق خواهد شد.

رفیعی توضیح داد: دمای هوا در دو روز آینده در نوار شمالی کشور بین ۳ تا ۶ درجه کاهش می‌یابد. همچنین آب‌های نیلگون خلیج‌فارس امروز و در دو روز آینده آب‌های دریای خزر، مواج و متلاطم‌ می‌شود. این تلاطم سبب افزایش ارتفاع موج خواهد شد که فعالان دریایی باید نسبت به این شرایط توجه ویژه داشته باشند.

وی نسبت به سیلاب در برخی استان‌های پربارش هشدار داد و گفت: بارش هایی که در دو روز آینده در سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان، ‌ مازندران و مناطقی از آذربایجان‌شرقی رخ ‌می‌دهد سبب سیلابی شدن مسیل‌ها، ‌ طغیان رودخانه‌ها می‌شود. وزش باد شدید موقتی این بارش‌ها را همراهی می‌کند و گردوخاک نیز از دیگر پدیده‌های موردانتظار این شرایط جوی است.

کارشناس سازمان هواشناسی از احتمال برخورد صاعقه در استان‌های پربارش خبر داد و توصیه کرد تا هموطنان نسبت به این شرایط توجه داشته باشند و از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند.

به گفته رفیعی، تهران گاهی وزش باد دارد که در ساعت‌های بعدازظهر احتمال باد و گردوخاک وجود دارد. بیشینه دمای پایتخت امروز ۳۵ و فردا ۳۳ درجه می‌شود و کمینه دما برای امروز ۲۴ درجه سانتیگراد بالای صفر ثبت شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا