کد خبر: ۲۰۰۸۹۹6260
لینک کوتاه:
حقوقی و قضاییروزنامه

سخنگوی قوه قضائیه: ۱۴ و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد 

سخنگوی قوه قضائیه درباره اقدامات دستگاه قضایی برای برخورد با دریافت کنندگان ارزهای صادراتی گفت که در مجموع حدود ۱۴ و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در نشست خبری با بیان اینکه در مورد ارزهای ناشی از صادرات دو بخش صادرات پتروشیمی‌و غیر پتروشیمی‌داریم تصریح کرد: با همکاری بسیار خوب میان بانک مرکزی و دادسرای عمومی‌وانقلاب تهران همچنین صادرکنندگان پتروشیمی‌بیش از ۱۱ میلیارد یورو رفع تعهد ارزی شد و در مورد سایر شکایات بیش از سه و نیم میلیارد یورو رفع تعهد ارزی شده است و در مجموع حدود ۱۴ و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد.

وی ادامه داد: اینکه برخی از این افراد از کارت‌های صوری و اجاره ای استفاده می‌کردند درست است و تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر این افراد شناسایی شدند که عده ای بازداشت و عده ای با قرار تامین آزاد شدند. پشت پرده این افراد و حامی‌این موضوع برخی صاحبان بزرگ صنایع و شرکت‌ها بودند به عنوان نمونه در مشهد یک شرکت بزرگ صادرات و واردات به جای استفاده از کارت بازرگانی خود از کارت‌های صوری استفاده می‌کرد.

حکم پرونده آرمان پرشین پارس صادر شد

اسماعیلی با اشاره به صدور آرای محکومان اقتصادی گفت: به پرونده اتهامی‌شرکت‌های «آرمان پرشین پارس» و «کارما» که از ۱۳۷۹ نفر از هموطنان کلاهبرداری کردند، رسیدگی شد و به پایان رسید.

وی ادامه داد: سیاوش نیک جعفریان به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و رد مال محکوم شده، همچنین محسن نیک جعفریان به تحمل ۱۰ سال حبس، جزای نقدی و رد مال محکوم شده است. داریوش نیک جعفریان نیز به تحمل پنج سال حبس حکم صادر شده و دادگاه حکم به انحلال این شرکت‌ها و انتشار محکومیت صادر کرده است.

کارگران هفت تپه به سر کار خود بازگشتند

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات قوه قضائیه برای شرکت هفت تپه گفت: رسیدگی‌های قضایی در حال انجام است و به جهت حمایت از تولید، اشتغال و استیفای حقوق کارگان هفت تپه از ناحیه قوه قضائیه اقدامات متعدد انجام شده است. برگزاری جلسات متعدد با مقامات اجرایی، امنیتی و قضایی انجام شده، همچنین دادستان کل کشور در مجموعه هفت تپه حضور و پیگیر یافتن راهکاری برای پرداخت معوقات این مجموعه شد.

وی افزود: با این اقدامات، حقوق معوقه کارگران پرداخت شده و اکنون پرداخت حقوق کارگران به روز است. نه تنها از تعطیلی این مجموعه جلوگیری شد بلکه باعث شد فصل کشت تداوم پیدا کند و کارخانجات اوورهال شده است. کارگران به سر کار خود بازگشتند.

اموال توقیف شده «گوهر ناز قم» به میزان بدهی‌ها نیست

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده «گوهر ناز قم» گفت: مدیران این مجموعه مبادرت به کلاهبرداری از سه هزار نفر در استان قم و استان‌های همجوار کرده بودند که پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده اما اموال توقیف شده به میزان بدهی‌ها نیست.

عدم بازداشت برای مهریه مربوط به کسانی است که تمکن مالی ندارند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره بخشنامه اخیر معاون قوه قضائیه درخصوص مهریه و بازدید سرزده رئیس قوه قضائیه از مجتمع خانواده گفت: مهریه را حقوق مسلم زوجه و دین مسلم زوج می‌دانیم و حتماً مهریه باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: مواردی که برخی آقایان تمکن مالی دارند اما مهریه نمی‌دهند باید با آنها برخورد شود و مواردی که زوج معاملاتی برای فرار از مهریه دارند، جرم است. مواردی که برخی آقایان تمکن مالی دارند و پرداخت نمی‌کنند، باید پرداخت دین صورت بگیرد و (در صورت پرداخت نشدن دین) این افراد باید بازداشت شوند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: آنچه در مورد عدم بازداشت مطرح شده ناشی از مواردی است که زوج تمکن مالی برای پرداخت مهریه را ندارد و کسی که تمکن ندارد زندان رفتن تو ثمری برای زوجه ندارد. اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد، فرد بازداشت نمی‌شود.

احیا و بازگشت ۸۱۹ واحد صنعتی به چرخه تولید

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دستگاه قضایی برای احیای واحدهای صنعتی و بازگشت به چرخه تولید گفت: یکی از برنامه‌های تحولی قوه قضائیه کمک به تولید و جلوگیری از تعطیل شدن کارخانه‌ها بوده و ما برای فعال شدن کارخانه‌هایی که غیر فعال شده بودند هم کار کردیم.
وی ادامه داد: از آغاز سال جاری تا امروز ۸۱۹ واحد صنعتی که تعطیل شده بودند احیا شدند و به چرخه تولید بازگشتند همچنین بیش از ۲۷ هزار شغل برای کارگران این واحدهای صنعتی ایجاد شده است. سال گذشته نیز هزار واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی احیا شد.

برگزاری دادگاه رئیس سابق سازمان خصوصی سازی در آذر ماه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی گفت: کیفرخواست این پرونده پیشتر صادر شده بود که نواقصی داشت اما با رفع نواقص به دادگاه بازگشت و اولین جلسه هم آذر ماه برگزار می‌شود.
وی افزود: دادگاه رسیدگی به این پرونده در شعب ویژه اخلال برگزار نمی‌شود و دادگاه کیفری یک برگزار خواهد شد.

پرونده موسسه فرشتگان و کاسپین به زودی رسیدگی می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده موسسه فرشتگان و کاسپین گفت: برای این پرونده کیفرخواست صادر و به دادگاه ارجاع شده و به زودی در شعب ویژه رسیدگی به اخلال نظام اقتصادی بررسی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: سیاست قوه قضائیه این بود که پول مردم به آنها بازگردد و در این راستا تا یک میلیارد تومان هم سپرده‌ها به مردم بازگردانده شد و ارقام باقی مانده پول بالای یک میلیارد است و برای این موضوع هم با همکاری بانک مرکزی مقرر شده بانک عاملی در رابطه با اموال و املاک صاحبان موسسه تعیین شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا