کد خبر: ۰۷۱۱۰۰67087
  لینک کوتاه:
اخبار شرکت ها

سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی فولاد خراسان برای افزایش ظرفیت تولید گندله

«مجتمع فولاد خراسان» با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی در سایت صنعتی این شرکت واقع در نیشابور، ظرفیت تولید گندله خود را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با اعلام این خبر که شرکت تحت مدیریت او با اجرای طرح مکانیزاسیون انباشت و برداشت کنسانتره، سرعت انتقال و بهره وری این ماده مواد اولیه­ی ورودی به کارخانه گندله سازی را دست کم تا ۱۰ درصد افزایش خواهد داد، افزود: این پروژه که در سه فاز طراحی و وارد مرحله اجرا شده است، تغییر چشم گیری در تجهیزات و فرایند انباشت، برداشت و انتقال مواد اولیه در داخل سایت ایجادکرده و هدف از آن اصلاح فرایند، ارتقای راندمان تولید و نیز کاهش مصارف و ضایعات  است.

کسری غفوری افزود: اجرای پروژه نصب تجهیزات مکانیزه­ی موسوم به «Stacker & reclaimer» کاهش توقفات، ارتقای کیفیت فرایند جا به جایی مواد اولیه، افزایش سرعت جا به جایی مواد، افزایش بهره وری انرژی و ارتقای ۱۰درصدی بهره وری تولید در این واحد را به دنبال خواهد داشت.

وی اعلام کرد: اجرای این پروژه، به عنوان بخشی از بسته تکمیلی طرح های توسعه شرکت، ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد که با انجام به موقع تعهدات مالی فولاد خراسان،  قطعات و تجهیزات مورد نیاز آن که توسط شرکت DHHI ساخته شده در حال حاضر در مرحله نهایی برای حمل از بندر دالیان چین به ایران است.

به گفته مدیرعامل فولاد خراسان، این طرح تکمیلی و توسعه ای، که برای افزایش ظرفیت تولید گندله در فولاد خراسان بسیار حایز اهمیت است، در نیمه اول سال آتی به بهره برداری خواهد رسید.

در همین رابطه، معاون «طرح و توسعه» مجتمع فولاد خراسان از تکمیل عملیات سیویل و محوطه سازی برای انبارش ۵۰۰ هزار تن کنسانتره خبر داد.

حمیدرضا اسحاقیان افزود: با توجه به نیاز به تغییر کاربری واحد واگن برگردان موجود در شرکت، این اقدام  با طراحی جدید و ساخت تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور، در سال جاری به اتمام رسیده است و طراحی و ساخت «هاپرهای دفنی، نوار نقاله و تجهیزات برقی و مکانیکی» به عنوان یکی دیگر از پیش نیازهای این بسته تکمیلی، انجام و با نصب بخش کنترل آماده بهره برداری شده است.

نامه به دو وزیر برای رفع محدودیت انرژی در فولاد خراسان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در مکاتبه­های جداگانه با وزرای نفت و نیرو خواستار مانع زدایی از تولید «مجتمع فولاد خراسان» و اجرای تعهدات تامین برق و گاز این شرکت در راستای «پشتیبانی و مانع زدایی از تولید» شد.

حجت اله عبدالملکی، وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» در نامه­های جداگانه به محرابیان، «وزیر نیرو» و اوجی، «وزیر نفت»، با اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم بیش از ۵۰۰۰ نفر در این مجتمع یه عنوان «بزرگ ترین مجموعه صنعتی شرق کشور» خواستار مساعدت این دو همکار خود هیات دولت و دستور ایشان برای رفع محدودیت های انرژی از مسیر تولید مجتمع فولاد خراسان شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که صندوق تابعه­ی وزارتخانه اش (صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر) نیز سهامدار عمده­ی شرکت مجتمع فولاد خراسان است، در مکاتبه با وزیر نفت، با اشاره به خسارات ناشی از قطع گاز و اعمال محدودیت­های مربوط به آن، از مهندس اوجی، وزیر نفت درخواست کرده که در راستای تاکید مقام معظم رهبری در خصوص «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نسبت به رفع این مانع از تولید دستور مساعد برای رفع محدودیت ها را صادر نماید.

عبدالملکی در نامه مشابهی به وزیر نیرو، در کنار چالش های تولید در شرایط تحریم و تامین مواد اولیه، با اشاره به طرح احتمال قطعی مجدد برق، خسارات این موضوع را برای فولاد خراسان برشمرده و خواستار دستور مهندس محرابیان، برای رفع این مانع و محدودیت از مسیر تولید فولاد خراسان شده است.

کسری غفوری، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان در این باره بیان کرد: آقای دکتر عبدالملکی به صورت کامل در جریان تلاش­های کارکنان پرتلاش و متعهد مجتمع فولاد خراسان و آمادگی بالای مجموعه به لحاظ مدیریت، پشتیبانی، تامین و بازرگانی برای ایفای رسالت خود در صنعت و اشتغال کشور در چارچوب منظومه اقتصادی جمهوری اسلامی قرار دارند و با عنایت به تبعاتی که در یک سال گذشته به علت عدم تامین پایدار انرژی و قطعی گاز و برق برای فولاد خراسان ایجاد شده است، شخصا به موضوع وارد شده و خواستار رفع این مانع مهم تولید از مسیر شرکت شده اند.

غفوری اظهار امیدواری کرد که با این توجه ویژه و پیگیری موثر وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، مشکل ناپایداری در تامین انرژی شرکت با مساعدت دو وزارتخانه نفت و نیرو برطرف شود و ظرف یک هفته آتی با رفع بخش عمده­ی محدودیت­ها، تولید در مجتمع فولاد خراسان به روال عادی بازگشته و همکاران این مجموعه با روحیه مضاعف، خلق رکوردهای خود در زمینه تولید را استمرار ببخشند.

تحرک چشم­گیر در پروژه معدنی بزرگ فولاد خراسان

با امضای قرارداد تامین و ساخت تجهیزاتِ انتقال کارخانه تولید کنسانتره، مجتمع فولاد خراسان گام دیگری برای تسریع در ساخت پروژه کارخانه تولید کنسانتره­ی این شرکت در محل معادن سنگان خواف برداشت.

در پی انعقاد تفاهم نامه تسریع در پروژه احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن «مجتمع فولاد خراسان» در آبان ماه سال جاری، روند عملیات اجرایی این کارخانه تحرکی جدی به خود گرفته است.

به گفته­ی مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، با اقدامات طرف­های مشارکت، در دو ماه گذشته و در چارچوب تفاهم نامه، در حوزه های مهندسی، تامین و اجرا، این پروژه کاملا از رکود خارج شده و پیشرفت فیزیکی پروژه در همین مدت نشان دهنده ایجاد پویایی و رونق در کارگاه ساخت این پروژه عظیم است و این پروژه حتی می تواند زودتر از زمان پیش بینی شده به بهره برداری برسد.

کسری غفوری با اعلام این که خوشبختانه سهامداران شرکتِ «تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان» مرحله سوم افزایش سرمایه این شرکت را مصوب نمودند، اظهار امیدواری کرد که با ثبت و اجرای این افزایش سرمایه، منابع مالی مورد نیاز برای تسریع در روند احداث این پروژه قبل از پایان سال جاری فراهم شود.

وی امضای قرارداد تامین تجهیزات اصلی انتقال و انبارش مواد با شرکت «DHHI» چین، عقد قراردادهای تجهیزات انتقال و توزیع نیرو و نیز قرارداد ساخت باقیمانده تجهیزات انتقال سنگ را از اقدامات صورت گرفته در هفته های اخیر عنوان کرد و افزود: عملیات سیویل سایت، ادامه پوشش انبار کنسانتره، ادامه اجرا و نصب تجهیزات انتقال، اجرا و نصب برخی تجهیزات و تاسیسات مکانیکال و نیز اجرای معماری ساختمان های اداری و غیر صنعتی را از اقدامات رضایت بخش صورت گرفته در راستای تسریع در اجرای این پروژه در دو ماه اخیر ذکر کرد.

غفوری سپردن تضامین لازم از سوی کنسرسیوم ساخت پروژه و عقد قراردادهای ساخت و تامین تجهیزات را گام های کلیدی در این مرحله از کار برشمرد که به گفته او، نشان دهنده پویایی و تحرک قابل قبول در این پروژه مهم و کلیدی است.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه به عنوان قطعه اصلی پازل «پایداری تولید فولاد در استان خراسان»، کانون توجه هیات مدیره، مدیران ارشد و سهامداران عمده فولاد خراسان ماه های آینده خواهد بود.

وی افزود: راه اندازی کارخانه سنگ آهن در سنگان خواف، نه تنها یک راهبرد در جهت «تامین منافع ذی نفعان و سهامداران»، بلکه با نگاهی بلندمدت، اقدامی اساسی برای «پایداری تولید فولاد در شرق کشور» خواهد بود، چرا که «مجتمع فولاد خراسان» با لحاظ اهمیت تکمیل زنجیره تولید، اینک تمام حلقه های پسامعدنی در تولید فولاد را در زنجیره تولید خود فراهم کرده و به آستانه اتصال به ذخایر معدنی استان رسیده است.

راه اندازی دوباره پروژه سنگان، که متاسفانه در دهه گذشته علی رغم اهمیت آن به دلایل گوناگون پیشرفت مطلوب را نداشته است، در یک سال گذشته مهم ترین برنامه توسعه ای شرکت بوده و در کنار همه فراز و فرودهای تولید، اصلی ترین پرونده روی میز مدیریت شرکت تلقی شده است.

غفوری از اهتمام به این پروژه، فراتر از مبحث تولید، به عنوان «مسئولیت اجتماعی» مجتمع فولاد خراسان، به عنوان بنگاه مادرِ تولید فولاد در خراسان رضوی برشمرده و تصریح کرد: این مسئولیت ایجاب می کند که پروژه استحصال سنگ آهن از ذخایر غنی استان به عنوان سرمنزل طرح های توسعه ای این شرکت نشانه گذاری شود.

مدیرعامل فولاد خراسان افزود: ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید، پایداری تولید از رهگذر تکمیل زنجیره ارزش، پیشگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بالاتر در کنار ایجاد رونق اقتصادی و تحول در زیست و معیشت مردم منطقه و نیز جذب و حفظ صدها نیروی توانمند و متخصص از بدیهی ترین نتایجی است که برای ما به عنوان یک بنگاه و شهروند حقوقی مسئول، محل اعتنا و اهتمام است.

کسری غفوری با قدردانی از همراهی سهامداران عمده و هیات مدیره فولاد خراسان، مدیران حاکمیتی در استان و کشور گفت: با حمایت وزارت «تعاون کار و رفاه اجتماعی» و مجموعه های تابعه به ویژه «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر»، خوشبختانه گام­هایی اساسی برای احیای این پروژه ارزشمند برداشته شده و امیدوارم با ادامه ی قاطعانه آن نبض تولید فولاد در شرق کشور، با به تپش درآمدن کارخانه تولید کنسانتره در سنگان، پایدار گردد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا