کد خبر: ۱۶۰۶۰۰45215
لینک کوتاه:
صنعت و معدن

سرپرست اداره‌کل زمین شناسی گیلان خبر داد:شناسایی و معرفی مناطق ژئوتوریسم گیلان تا پایان سال ۱۴۰۰

به گزارش  عصر اقتصاد به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سرپرست اداره‌کل زمین شناسی گیلان، با بیان اینکه در شناسایی مناطق ژئوتوریسم استان شاهد پیشرفت ۷۵ درصدی طی سه ماهه نخست سال جاری هستیم، گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ کلیه مناطق شناسایی و معرفی می‌شوند.


مسلم امانی، ضمن اشاره به مهمترین برنامه های اداره کل زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان در سال ۱۴۰۰ گفت: یکی از پروژه‌های در حال انجام در سال ۱۴۰۰ توسط گروه ژئوتوریسم این مرکز اجرای طرح «پتانسیل‌یابی مناطق مستعد ژئوتوریسم» است که در این در راستا اقدام به شناسایی پدیده های ژئوتوریسمی در جنوب و جنوب شرق استان به منظور معرفی ژئوسایت ها و ژئوپارک ها در گیلان کردیم.

به گفته وی، با توجه به زمین‌لغزش‌های متعدد در محور مواصلاتی آزادراه قزوین-رشت و بنا به درخواست مدیریت بحران استانداری گیلان، اداره‌کل زمین‌شناسی این استان پروژه‌ای تحت عنوان «مکان‌یابی مناطق مستعد زمین‌لغزش محور آزادراه رشت-قزوین» را تعریف کرده است.

امانی با بیان اینکه هم اکنون داده های میدانی توسط کارشناسان گروه زمین‌شناسی و مخاطرات زمین‌شناختی این مرکز در حال برداشت است، افزود: در سه ماهه نخست سال جاری شاهد پیشرفت ۷۰ درصدی طرح مکان‌یابی مناطق مستعد زمین لغزش در محور مذکور بودیم و اطلاعات مربوط به مناطق شناسایی شده در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی، اجرایی و نظارتی قرار می‌گیرد.

سرپرست اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان، کشف منابع و ذخایر معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت به منظور پایش سیستماتیک اکتشاف معدنی را از وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دانست و تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم سال ۱۴۰۰ در این اداره‌کل اجرای طرح «اکتشاف کانی‌های غیرفلزی گیلان» است.

وی، مواد معدنی غیرفلزی را شامل بوکسیت، سیلیس، لاتریت، خاک‌های صنعتی و نسوز، کائولن، سنگ‌نما، سنگ آهک، بنتونیت، باریت‌و… دانست و اضافه کرد: طرح مذکور که در قالب پایش اکتشافی جنوب گیلان اجرایی می شود، از جمله طرح های اولویتدار استان در سال ۱۴۰۰ بوده و در سه ماهه نخست امسال پیشرفت ۴۰ درصدی داشته است.

امانی اکتشافات را به صورت چکشی و بازدید صحرایی در منطقه جنوب گیلان دانست و ادامه داد: با نهایی شدن اجرای طرح، می‌توان انتظار داشت بسیاری از نیازهای صنعتی، معدنی و حتی عمرانی که هم اکنون از استان‌های همجوار تامین می‌شوند، در استان گیلان تامین شود.
سرپرست اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان، زمین‌شناسی را یک علم بین رشته ای دانست و یادآور شد: اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی با هدف تولید اطلاعات پایه برای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی فعالیت می‌کند، زیرا این اطلاعات می‌تواند نقش بسزایی در توسعه پایدار و کاهش مخاطرات زمین داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا