کد خبر: 10080052344
لینک کوتاه:
صنعت و معدنکشاورزیبازار

سهمیه آرد نانوایی‌ها کم شد؟ / کمبود نان جدی است؟

رویترز در گزارشی اعلام کرده گندم مورد نیاز نانوایی‌ها در ایران ۳۰ درصد کمتر از میزان مصرف کشور است. این یعنی سهمیه‌بندی جدید آرد.

اما رئیس اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه حجیم این خبر را رد می‌کند و می‌گوید تا این لحظه مشکلی در تامین آرد نانوایی‌ها وجود نداشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنگونه که رئیس اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه حجیم می‌گوید در چند روز گذشته اختلالاتی در سامانه توزیع آرد شرکت بازرگانی دولتی وجود داشت اما این اختلال اکنون برطرف شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید

محمد جواد کرمی با رد مشکل کمبود آرد در کشور به تجارت‌نیوز می‌گوید: تمام نانوایی‌های دارای مجوز سهمیه خود را گرفته‌اند و فعلا هیچ مشکلی نه در تامین گندم داریم و نه در تامین آرد.

این در حالی است که رویتزر اعلام کرده سهمیه آرد نانوایی‌ها مجددا کم شده است. اما کرمی می‌گوید سهمیه‌بندی آرد از سال ۹۷ انجام می‌شود و سهمیه‌ها تغییری نکرده است.

کمبود گندم جدی است؟

اما این مساله در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که خشکسالی از یک طرف تولید گندم در ایران را کاهش داده و از طرف دیگر، بخشی از مزارع گندم، خوراک دام شده است. چون قیمت خرید تضمینی گندم به قدری کم بود که کشاورزان ترجیح دادند گندم خود را به دولت ندهند. یا آن را صادر کنند و یا به دامداران بفروشند.

برای همین از چند ماه گذشته مدام هشدار داده می‌شد که احتمالا ایران در نیمه دوم سال با کمبود گندم مواجه می‌شود و احتمالا مجبور است مقدار زیادی گندم وارد کند.

کمبود آرد و گندم از آذر ماه؟

اما گویا هشداری که رویترز و برخی از کارشناسان می‌دهند، مربوط به آینده است. اینکه گفته می‌شود احتمالا کمبود گندم و آرد، از ماه آینده بروز پیدا می‌کند.

اما مشکل چیست و آیا ایران در تولید گندم به مشکل خورده است؟ مرتضی جلیلوند، یکی از تولیدکنندگان و کارشناسان حوزه آرد به اقتصادنیوز گفته ایران امسال به واردات ۱۲ میلیون تن گندم نیاز دارد اما تاکنون فقط ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم وارد کرده و واردات ۸ میلیون تن گندم هنوز به نتیجه نرسیده است.

جلیلوند گفته با یک حساب سرانگشتی و موجودی انبارها می‌توان گفت از آذر ماه با چالش کمبود آرد روبرو می‌شویم و این روند در اسفند و فرودین به اوج خود می‌رسد.

رویترز هم در گزارشی اعلام کرده که ایران با کمبود ۸ میلیون تن گندم مواجه است و کمبود گندم، سبب شده که آرد مورد نیاز نانوایی‌ها ۳۰ درصد کمتر از نیاز کشور باشد و همین کمبود، باعث سهمیه‌بندی جدید آرد و گندم شده است.

ماجرای کمبود گندم به دلیل خشکسالی موضوع جدیدی نیست و از سال گذشته و ابتدای سال جاری بسیاری درباره کمبود گندم در کشور هشدار داده بودند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا